Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Patriarcha Kirill se zastává okupantů: „Putin je boží zázrak. Rusové se pustili do svaté bitvy“

Autor: amb - 
14. května 2022
05:00

Válečná slovní výměna proběhla také mezi nejvyššími představiteli církví, hlavou Moskevského patriarchátu Kirillem I. Ruským a římskokatolickým papežem Františkem. „Prvních dvacet minut mi Kirill s papírem v ruce četl všechna odůvodnění války,“ řekl papež o jejich březnovém jednání. Kirilla pak vyzval, aby se nestal Putinovým ministrantem, na což Moskva ostře reagovala. Kdo je Kirill, který tvrdí, že za válku mohou homosexuálové nebo ničitelé pravoslavné církve?

Ortodoxní církev měla v Rusku výsadní postavení do roku 1917 a pak znovu od osmdesátých let v rámci Glasnosti, otevřené politiky. Kirill (75) je patriarchou Moskvy od roku 2009. Narodil se v roce 1946 jako Vladimir Mikajlovič Gundjajev. Jeho děda byl vyhoštěný do stalinových pracovních táborů.

Kirill vystudoval podle France24 Leningradskou teologickou školu a prošel několika církevními pozicemi od zástupce Ruské pravoslavné církve či arcibiskupa, než byl zvolen do patriarchátu.V církvi se ostatně angažoval také jeho děda a stále angažuje i bratr.

 

Nynější patriarcha dříve moderoval televizní pořad o náboženství, protože v Rusku hodlal obnovit vliv církve, potlačované během sovětské éry. Zároveň jsou o něm rozšířené i informace, že stejně jako Putin působil pod jménem Michajlov v KGB.

Zastává podle Reuters názor, že Bůh je na ruské straně, koneckonců Putinovu vládu už dříve označil za „zázrak Boží“, protože prý pomohl napravit předchozí špatnou cestu Ruska.

Přátelé Castro a Lukašenko

Kirill se v roce 2008 na Kubě setkal s komunistickým diktátorem Fidelem Castrem. Patriarcha ocenil jeho boj proti „americkému imperialismu“. Podpořil budování tamní větve ruské pravoslavné církve.

O dva roky později srdečně blahopřál Alexandru Lukašenkovi k vítězství ve volbách. Ty samozřejmě nebyly demokratické, Kirill ale tvrdil pravý opak.

„Vaše Excelence, drahý Alexandru Grigorieviči! Srdečně vám blahopřeji k vítězství v prezidentských volbách v Běloruské republice. V minulých letech jste zastával nejvyšší státní post a upřímně jste sloužil zemi a jejím občanům. Výsledky posledních voleb ukázaly míru důvěry lidí ve vás. Doufám, že Běloruská republika bude vždy následovat cestu rozvoje bratrských vztahů s Ruskem, stejně jako s dalšími historicky a duchovně blízkými zeměmi,“ uvedl.

Během návštěvy Bulharska v roce 2018 urazil Bulhary, když řekl, že by měli za osvobození od oOsmanů děkovat pouze Rusům, a nikoliv i jiným národům, přestože byli v bojích také přítomni. Dodal, že Bulhaři byli vždy špatní řečníci, neschopní mluvit bez papíru s poznámkami.

Proti Kirillovi pak vystoupil bulharský politik Valerij Simeonov, označil ho za agenta KGB a druhořadého sovětského policistu, který neuznává lidská práva.

„Ukrajinci chtěli zničit pravoslaví,“ tvrdil Kirill

Kirill ale podporoval i předchozí ruské války, například zničení syrského Aleppa, ve kterém se podle něj nacházeli bezvěrci. „ Boj s terorismem je svatá bitva a naše země je dnes možná nejaktivnější silou na světě, která proti němu bojuje,“ prohlásil podle The Moscow Times.

Když Rusko vrhalo na Aleppo bomby, pravoslavní kněží raketám a válečným letadlům žehnali. Ruským vojákům v Sýrii tehdy Kirill podle ruského Interfaxu vzkázal, že díky nim do země přinese Ježíš Kristus mír.

Foreign Policy píše, že Rusko své válečné snahy vnímá jako svatou válku. Během války na Ukrajině vyzval Kirill ruské vojáky k boji proti „vnitřním i vnějším nepřátelům“. Síly zla podle něj stály proti jednotě Moskvy s Kyjevem.

Během zvýšených obav z jaderného útoku ve válce o Ukrajinu Kirill řekl, že jeho země nikoho neorožuje. Zároveň vyzval svět, aby nevnímal Rusko jako agresora. „Jednotou a láskou budeme spaseni,“ sdělil.

Kromě toho Kirill tvrdil, že Ukrajinci se snažili vymýtit na Ukrajině pravoslaví. Napsali o tom v Pravoslavie.

„Ještě na podzim loňského roku, na začátku současné politické krize na Ukrajině, představitelé řeckokatolické církve a schizmatických komunit, vystupující na kyjevském Majdanu, otevřeně hlásali nenávist k pravoslavné církvi, vyzývali k zabrání pravoslavných svatyní a vymýcení pravoslaví z území Ukrajiny,“ kázal.

Kirill: Západ nutil Donbas k pochodu gayů

Kirill podporuje potlačování ruské opozice a protestů a prosazuje konzervativní hodnoty. Vystoupil i proti náboženským menšinám, které označil za „totalitní“ a hrozil, že chtějí ničit psychiku lidí a rodiny. Píše o tom Freedom House.

Velkou roli v myšlení patriarchy Kirilla i Vladimira Putina hraje homofobie. Jak píše Freedom house, Rusko vnímá popření práv LGBT+ menšiny jako prostředek kontroly. Putin doufá, že popření sexuálních práv lidi semkne kolem státu a církve.

„Vyjádřil svůj názor, že za válkou na Ukrajině je duchovní rozdíl mezi Západem a ortodoxním světem a je zřejmé, že pro Ukrajinu je lepší ten druhý,“ vysvětlil Al Džazíře Kirillova slova Thomas Bremer z východních církevních studií v německém Münsteru. Válka na Ukrajině podle Kyrilla nemá fyzický, ale duchovní rozměr.

23:10
21. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

22:22
21. 2. 2024

Prezident Zelenskyj plánuje uspořádat na 25. února konferenci s ukrajinským vojenským a politickým vedením, aby diskutovali o budoucnosti země, uvedl to dnes prezidentský mluvčí Serhij Nykyforov.

21:28
21. 2. 2024

Prezident bosenské Republiky srbské (RS) Milorad Dodik dnes obdržel vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. Během své návštěvy v ruském Tatarstánu bosenskosrbský předák zopakoval, že odmítá vstup Bosny do NATO, informovala bosenská média.

„Odmítáme se připojit k sankcím Západu vůči Rusku (...). A především bez váhání odmítáme vstoupit do aliance NATO,“ uvedl podle stanice N1 Dodik na setkání s Putinem v ruské Kazani.

Zobrazit celý online

 

Stejně jako si Putin nárokuje Ukrajinu, Kirill chce církevní nadvládu jak nad Ukrajinou, tak nad Běloruskem. V roce 2018 se přitom ukrajinská pravoslavná církev od ruské odtrhla.

Během pravoslavných Velikonoc pronesl kázání, že Západ utlačoval a vyhlazoval obyvatele Donbasu. Důvodem podle něj bylo to, že tamní lidé odmítli pořádat gay pride, a proto je chtěly západní země zničit. Pokračoval, že na světě musí být nejdřív spravedlnost a pak až odpuštění. Také prohlašoval, že Rusové musí na Ukrajině ochránit ruský jazyk a založit ukrajinskou pravoslavnou církev.

Pravoslavný milovník hodinek

Patriarcha si dodnes dopřává život na úrovni. V roce 2012 byl zachycen odraz vyretušovaných hodinek, které mohly stát desetitisíce dolarů. Právě záliba v hodinkách byla v médiích hodně probíraná. Jejich nošení přitom i přes důkazy patriarcha popírá.

U jedněch prohlásil, že fotografie hodinek na jeho ruce byla koláž. Posléze připustil, že mu někdo takové hodinky daroval, v době vzniku fotky však dárek ještě nebyl pořízený.

Přestože má patriarcha Kiril miliony ruských příznivců, pravoslavná církev má několik větví. V březnu udělalo 150 jiných ruských pravoslavných duchovních nečekané prohlášení, aby Putin válku na Ukrajině zastavil. Šlo o výjimečný krok, který otevřeně napadal Putinovu vládu, kterou Kirill plně podporuje, jak napsalo Rádio Svoboda.

„Život každého člověka je neocenitelným a jedinečným darem Božím, a proto si přejeme návrat všech vojáků – ruských i ukrajinských – do jejich domovů a rodin bezpečný a zdravý,“ stojí v dopise.

Někteří pravoslavní kněží přestali zmiňovat Kirillovo jméno. Jiní zpochybňují legitimitu církve, která žehnala vojákům, kteří se snaží zabít ostatní. Takový odpor dalších kněží naznačuje, že Kirill neprosazuje ideologii církve, ale Putinova státu.

Video  Rusům se to s*re, velení kupí chyby! Putinův náčelník podtrhl narůstající napětí, říká Martin Svárovský.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa