Ruský Rosatom chce budovat nové bloky elektrárny v Maďarsku. Ministr: Je to v souladu s našimi zájmy

Autor: ČTK - 
5. května 2022
13:19

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom ujistila Maďarsko, že je i nadále schopna vybudovat plánované nové bloky maďarské jaderné elektrárny Paks. Uvedl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. V pondělí konsorcium Fennovoima zrušilo s firmou Rosatom kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku. Své rozhodnutí zdůvodnilo zpožděními a neschopností finské divize Rosatomu projekt zrealizovat. Poukázalo i na zvýšená rizika v důsledku války na Ukrajině.

Ministr zahraničí Szijjártó po setkání s šéfem Rosatomu v Istanbulu uvedl, že plánovaná výstavba dvou nových bloků elektrárny Paks je v souladu se strategickými zájmy Maďarska.

Kontrakt na výstavbu nových bloků získal Rosatom v roce 2014, a to bez vypsání veřejné soutěže. Projekt je často označován za doklad přátelských vztahů maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

22:35
4. 10. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy opět přineseme v neděli, dobrou noc. 

19:45
4. 10. 2025

Ruský útok dronem na vlakové nádraží ve městě Šostka na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal první oběť. Místní úřady potvrdily, že v troskách jednoho z vagonů byl nalezen mrtvý 71letý muž. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho osm muselo být hospitalizováno. Drony zasáhly nejprve příměstský vlak a poté soupravu směřující do Kyjeva právě ve chvíli, kdy probíhala evakuace cestujících, informoval server Direktno.rs.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj útok označil za brutální a vyzval Západ k rozhodnější reakci. Ministr zahraničí Andrij Sibiha uvedl, že šlo o takzvaný dvojitý úder, jehož cílem je zasáhnout i záchranáře. Útok způsobil výpadky elektřiny v Šostce i okolí, Moskva mezitím stupňuje nálety na železniční a energetickou infrastrukturu.

19:01
4. 10. 2025

Ukrajinská armáda v noci na sobotu zasáhla ruskou raketovou loď Grad třídy Bujan-M, vyzbrojenou střelami s plochou dráhou letu Kalibr. K zásahu došlo v oblasti Oněžského jezera v Karelské republice, přičemž poškozena byla pravá část prostoru pohonných jednotek.

Loď patří k nejnovějším ve službě Baltského loďstva a využívá raketový komplex Kalibr-NK, který Rusko nasazuje k útokům na Ukrajinu. Podle serveru The Kyiv Independent je Grad sice malá, ale velmi silně vyzbrojená a schopná operovat v mělkých vodách. Útok zapadá do série úderů, jimiž Ukrajina v posledních měsících výrazně oslabila ruské námořnictvo.

Zobrazit celý online

Elektrárna o výkonu dvou gigawattů, která zajišťuje přibližně polovinu výroby elektřiny v Maďarsku, má být rozšířena o dva reaktory typu VVER ruské výroby, z nichž každý má výkon 1,2 gigawattu. Dohoda se financuje převážně z ruské půjčky.

Maďarsko zatím nedalo najevo, že by od projektu s Rosatomem hodlalo ustoupit, přestože jeho realizaci provázejí průtahy. Svůj postoj k projektu nezměnilo ani po ruském útoku na Ukrajinu. Maďarsko je silně závislé na plynu a ropě z Ruska a odmítá podpořit návrh na zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie.

Česko Rosatom odmítlo

Česká republika se loni v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku rozhodla nepřizvat Rosatom do tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Rosatom je světovou jedničkou v počtu zakázek na stavbu jaderných elektráren. Kromě toho firma dodává palivo do elektráren postavených v sovětské éře v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a ve Finsku. Do jaderné elektrárny Temelín budou nicméně od roku 2024 palivo dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.

Video  Expert pro Blesk o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa