Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Adresa bydliště musí být aktuální, upozorňuje vnitro uprchlíky. Jak případnou změnu vyřídit?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. dubna 2022
10:28

Z válkou zmítané Ukrajiny utekly miliony lidí, jejich častým cílem byla mimo jiné i Česká republika. Ministerstvo vnitra zatím udělilo přes 301 tisíc víz k dočasné ochraně, Ukrajinci se tak po svém příchodu a aklimatizaci začali poohlížet po práci a bydlení. Právě k otázce bydlení uprchlíků ministerstvo upozornilo, že adresa v registru obyvatel musí být neustále aktuální, tudíž pokud se příchozí Ukrajinci stěhují z prvotního útočiště na nějaké nové místo, musí své nové bydliště nahlásit.

Speciální vízum je pro uprchlíky z válečných oblastí i lidí z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu. „Při vyřízení dočasné ochrany (či dříve speciálního dlouhodobého víza) jste uvedli adresu pobytu, která je poté přepsána do Registru obyvatel ČR. Do tohoto registru mají přístup orgány veřejné moci, například obce a kraje. Na místo pobytu je pak navázáno poskytování dalších služeb, plánována potřebná kapacita ve školských zařízeních a podobně,“ uvádí ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Jak vyřídit změnu adresy?

Nejedná se o žádný složitý proces a stačí k tomu tiskopis, který je k dispozici na webu resortu. Podle instrukcí je třeba dokument vyplnit, a to včetně jeho příloh, jakými jsou například smlouva o ubytování, vytisknout a zaslat poštou na adresu pracovišť odboru azylové a migrační politiky (OAMP) ministerstva vnitra, případně se tam dostavit osobně.

„Pro váš další pobyt v České republice je velmi důležité, aby adresa byla aktuální. Pokud již nebydlíte na adrese, kterou jste uvedli při vyřizování dlouhodobého speciálního víza či dočasné ochrany, je nutné změnu nahlásit,“ vysvětluje ministerstvo vnitra s tím, že nahlášení změny místa bydliště jde i osobně v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU), nicméně však pouze v pracovních dnech, kdy jsou zde přítomní zastoupeni pracovníci OAMP.

Video  Válka rozděluje rodiny  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Informace v ukrajinštině

Veškeré informace pro uprchlíky poskytuje ministerstvo vnitra i v ukrajinštině: При оформленні тимчасового захисту (або раніше спеціальної довгострокової візи) ви ввели адресу свого перебування, яка потім була введена в Реєстр жителів Чехії. Органи державної влади, такі як муніципалітети та регіони, мають доступ до цього реєстру. На місце проживання потім нав'язуються інші послуги, планується кількість навчальних місць в школах тощо.

Для вашого подальшого перебування в Чехії дуже важливо, щоб адреса була актуальною. Якщо ви більше не проживаєте за вказаною вами при оформленні довгострокової спеціальної візи або тимчасового захисту адресою, необхідно повідомити про зміну.

Щоб повідомити про зміну місця проживання в Чеській Республіці, а також про інші зміни, скористайтеся формою на сайті Міністерства внутрішніх справ. Заповнену форму, включаючи додатки (наприклад, договір оренди), необхідно надіслати поштою на адресу одного з офісів OAMP Ministerstva vnitra або принести документи особисто.

Все можна зробити в Регіональних центрах допомоги Україні (KACPU), але тільки в робочі дні, коли в центрі перебувають співробітники OAMP MV. У вихідні оброблення заяви неможливе. Форма для мануального та електронного заповнення доступна на сайті МВС.

Blesk spustil web ProUkrainu, kde jsou k dispozici praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

6:04
Dnes

Dobré sobotní ráno, vážení čtenáři.

V noci na 24. února před dvěma lety záhajilo Rusko vojenskou invazi na Ukrajinu a věřilo v rychlé vítězství a porobení si tamního lidu a území. Ukrajina se nevzdala a dva roky se odhodlaně brání. Prezident Volodymyr Zelenský jiný výsledek než vítězství a zachování územní celistvosti včetně návratu okupovaného Krymu nepřipouští. 

Generální tajemník OSN António Guterres a více než 50 států vyzvali Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině a okamžitě se stáhlo z jejího území. Je nejvyšší čas na mír, řekl v noci na dnešek v New Yorku Guterres, informuje agentura DPA. 

Společné prohlášení desítek zemí představil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Znovu vznášíme náš požadavek na Rusko, aby zastavilo svou agresivní válku proti Ukrajině," řekl. Rusko by podle prohlášení mělo především zajistit "úplné, okamžité a bezpodmínečné stažení" všech svých sil z mezinárodně uznaného ukrajinského území.

23:17
23. 2. 2024

Vážení čtenáří, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

22:30
23. 2. 2024

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes večer vyrazí vlakem do Kyjeva, kam s ní v sobotu ráno přijede i italská premiérka Giorgia Meloniová, předseda belgické vlády Alexander De Croo a kanadský premiér Justin Trudeau. Setkají se s prezidentem Volodymyrem Zelenským a uctí památku vojáků, kteří zahynuli v této válce. De Croo, jehož země v současnosti předsedá Radě EU, chce podle Reuters ujistit Zelenského, že může nadále počítat s podporou evropského bloku.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa