Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Ubytovací strop: Hejtmani už musí řešit místo i peníze. A kdo se pobouřil nad použitými matracemi?

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
13. března 2022
05:00

Česku dochází ubytovací kapacity pro uprchlíky. Dle odhadů bychom se do kompletního stop stavu mohli dostat v dalších pár dnech. Česko tak začíná jednat se západem o pomoci s ubytováváním. Prozatím bude řada Ukrajinců nejspíše bydlet i v nouzových ubytovacích místech, jako jsou tělocvičny. Už ve středu se začali přerozdělovat běženci do krajů, které jsou méně zatížené, jak řekl Blesk Zprávám hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Svěřil se také se svou cestou do Užhorodu a i s tím, jaké nesmyslné věci lidé občas darují. Hejtmany nyní čeká jednání s vládou o tom, jak řešit docházející kapacity, ale i další financování. Podle hejtmana Martina Kuby musí dnes zaznít jasně to, jaké kapacity zbývají a jaké máme možnosti nouzového ubytování ve školách či třeba  v ubytovnách. 

Česká republika dokáže podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pojmout 250 tisíc uprchlíků. Od vypuknutí války už na naše území dorazilo odhadem 200 tisíc lidí a další desetitisíce denně přicházejí. Ač někteří putují dál na západ, řada lidí se tu rozhodla zůstat. Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132 995, v pátek je dostalo 11 484 lidí.

Rakušan hovořil původně o tom, že nám zbývají asi dva týdny, než ubytovací kapacity naplníme, ale jen během dalších pár hodin se ukázalo, že nám zbývá jen pár dní. 

„Kapacity státu jsou vyčerpány. Je snahou sehnat další ubytování, ale pomalu se dostáváme do stavu, kdy zvládneme uprchlíkům zajistit pouze nouzové přístřeší, tedy zajistit nouzové přežití v nouzových podmínkách. Lidé budou muset být soustřeďováni do tělocvičen, hal a podobně, a jejich ubytování nebude komfortní. A pokud se vyčerpají i tyto kapacity, budeme muset přistoupit k výstavbě stanových městeček či buňkovišť,“ uvedla v sobotu mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.

Nyní se tak už přistupuje k oslovování dalších států, aby Česku s ubytováváním pomohli. Hejtman Jihočeského kraje a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) uvedl, že o žádosti pomoci směrem k EU věděl dopředu, podotkl, že to nejspíše věděli všichni hejtmani. „Je třeba si říci, jaké kapacity ještě máme a na jaké úrovni. Budeme muset poskytovat ubytování v tělocvičnách a halách,“ okomentoval Kuba ubytovací strop v České televizi. Zmínil i jednání o modulárních městečkách, které ale nejsou zatím zcela na pořadu dne. 

Podle údajů hejtmanů jednotlivých krajů se uprchlíci přerozdělovali už v tomto týdnu, především z Prahy a Středočeského kraje, kde byla kapacita naplněna jako první. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je nutné nastavit jasná pravidla přerozdělování lidí prchajících před ruskou agresí z Ukrajiny mezi jednotlivé regiony. „Je totiž zřejmé, že většina (uprchlíků) míří do velkých měst, ale zátěž se musí rozložit mezi více krajů,“ řekl v pátek. Nicméně, v sobotu již zaznívalo z úst úřadů, že už Česko nebude moci být cílovou destinací. 

„Musíme jednat s dalšími státy,“

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) hlásí, že se Praze pomáhalo už ve středu. „Bude-li válka probíhat dlouho, budeme muset řešit dlouhodobé ubytování, budeme muset mobilizovat nevyužitý majetek, i třeba domovy mládeže, kde si umím představit, že se pro uprchlíky vyklidí jedno patro. To se může stát během několika dnů,“ řekl ve čtvrtek Blesk Zprávám.

„Víte, na hejtmany je nyní vyvíjen obrovský tlak, aby se rychle odbavovalo, ale tohle není závod a je otázkou, jestli je tohle to nejdůležitější. Musíme zajistit, aby kraje fungovaly, aby se nezavíraly školy, ale abychom zároveň mohli pomáhat. Velice brzy tak budeme muset mluvit s ostatními státy, protože to brzy může být neudržitelné,“ řekl dále Netolický. Nejspíše netušil, že už v sobotu vyhlásí stát v podstatě stop stav. 

Navíc, jak podotýká pro Blesk Zprávy hejtman Pardubického kraje, mnoho na počátku ubytovaných Ukrajinců nyní znovu hledá dlouhodobější ubytování. „Velmi brzy se projeví to, že začnou odpadat nabídky soukromého ubytování doma, což je logické. Už nyní nám do centra proudí lidé, kteří byli pár dnů v soukromých ubytováních a nyní hledají dlouhodobější řešení,“ uvedl Netolický. 

Podle Kuby se také mění poměr lidí, kteří chtějí okamžitě ubytovat. „Na prvních 100 tisíc se ubytovávalo 10 procent, nyní je to 30 procent,“ dodal k tématu ubývajících kapacit hejtman Kuba v sobotu na České televizi.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině hl. m. Prahy a Středočeského kraje. (10. března 2022) Váleční uprchlíci z Ukrajiny v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině hl. m. Prahy a Středočeského kraje. (10. března 2022) | CNC/Alexandr Malachovsky

Karlovarský kraj registroval ve čtvrtek, kdy Blesk Zprávy hovořili s tamním hejtmanem Petrem Kulhánkem, 4 tisíce uprchlíků. Kulhánek konstatoval, že počet denně registrovaných uprchlíků stoupá, zatím ale kraj přílivy lidí zvládá. „Personální zajištění zatím není problém, ale jak se sčítají dny, je nasazení enormní, a to i po psychické stránce, takže to může být problém do budoucna,“ uvedl.

Na Ukrajince čeká práce v průmyslu i v úklidu

Vedle ubytovacích kapacit začínají hejtmani hojně řešit i to, jak dát Ukrajincům práci. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) již rozhodl o volnosti pracovního trhu pro běžence - bude na ně nahlíženo jako na Čechy. Blesk se optal hejtmanů, jakou práci mohou nabídnout u sebe v regionu. 

Jak již bylo zmíněno mnoha experty, měli bychom klást důraz na kvalifikace přicházejících občanů Ukrajiny. Využívané jsou například učitelky a učitelé, kteří pomáhají integrovat ukrajinské děti. Hovoří se také o využití lékařů a sester, ale to zatím není možné. Někteří uprchlíci tak budou nejspíše muset sáhnout i po jiné práci, než je jim vlastní. A některé práce jim zatím zůstanou zapovězené i kvůli jazykové bariéře. 

Kulhánek hovoří o tom, že za jeho kraj je velká sháňka o zaměstnance do průmyslu. „Výrazný počet nabídek je nicméně pro muže, ale ty nepotkávám často vzhledem k tomu, že většina uprchlíků jsou ženy a dětí,“ řekl Blesk Zprávám s tím, že se však do jiných odvětví zapojily ženy, kterým se povedlo dostat děti do školek nebo na hlídání - například v již zmíněných školách. 

9:05
Dnes

Podívejte se na video ze zničení ruské hlídkové lodi Sergej Kotov.

8:16
Dnes

Ukrajině se v noci na dnešek podařilo pomocí mořských dronů zasáhnout ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj v ukrajinské vojenské rozvědce. Informace o osudu lodi se podle něj zpřesňují. Agentura Unian mezitím napsala, že podle ruských proválečných účtů na platformě Telegram se loď potopila. Rusko zprávu zatím oficiálně nekomentovalo.

„Bezpilotními čluny zaútočili na hlídkovou loď projektu 22160 Sergej Kotov. Zatím se upřesňují informace o osudu posádky, ale s plavidlem je konec,“ uvedl podle Unian jeden z těchto internetových proválečných účtů. Na dalších účtech proruští blogeři podle agentury vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla.

Ruská chlouba loď Sergej Kotov
7:03
Dnes

Po sobotní explozi bezpilotního letounu v druhém největším ruském městě gubernátor Petrohradu Alexandr Beglov spolu s dalšími hodnostáři a pravoslavnými duchovními podnikl modlitební cestu po okružní dálnici okolo města. Napsal to server Meduza s odvoláním na místní média a vyjádření pravoslavné církve.

Zobrazit celý online

Netolický pro Blesk Zprávy podotýká, že Ukrajinci mohou v podstatě pracovat v jakémkoliv odvětví. Vymýšlí ale způsoby, jak dát práci i těm, co kvůli různorodým problémům nebudou moci nastoupit do svého oboru. Napadá jej i práce pro obec, jako jsou veřejně prospěšné práce nebo i úklid. „Ti lidé, co sem přicházejí, jsou slušní lidé, co chtějí pracovat a nechtějí být na obtíž. Uvědomují si, že nemohou stát vyčerpávat. Jsou to fungující, akorát nyní třeba neúplné, rodiny,“ zdůrazňuje. 

Pomoc? Lidé posílají i použité matrace

Netolický se zmiňuje vedle pomoci v Česku i o dovozu humanitární pomoci do zahraničí. Osobně se dokonce jel podívat do Užhorodu, kam míří věci od nás, ale i z dalších států Evropy. Podle Netolického bylo skvělé vidět, jak pomoc šlape a jak se zodpovědně posílá zdravotnické vybavení na východ, či i to, jak část věcí zůstává v táborech, kde jsou také potřebné. 

Blesk Zprávám se svěřil i se svými dojmy z návštěvy uprchlického centra a školy, kde jsou běženci ubytováni. „Je to opravdu nepřenositelné. Navštívili jsme základní školu, kde jsou uprchlíci ubytováni. Ve třídách vidíte matrace a unavené lidi, kteří říkají, že zatím nic nepotřebují. Uklidnili se, protože si zachránili životy. Jsou tam lidé z Kyjeva, Charkova i Žytomyru. Lidé, co neví, jestli je jejich majetek v pořádku, a jsou rádi jen za to minimum, že se o ně někdo postará,“ říká Netolický. 

Ten se zmínil i o jistém překvapení z toho, co občas lidé posílají jako „pomoc“. „Byly tam věci, které bych si nikdy nedovolil někam poslat. Použité matrace, které ani nechci říkat, jak vypadaly, a k tomu použité ložní prádlo. Nejde k tomu takhle přistupovat, že si uklidíme a přesuneme pořádek jinému,“ zmínil hejtman. 

Video  Česká pomoc uprchlíkům: Ochota lidí příjemně překvapila, přišlo ale i podcenění, říká sociolog  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Hejtmany čeká debata o financování 

Hejtmany v neděli čeká jednání s vládou. Na videokonferenci by měli s ministry probrat jak ubytovací strop, tak i řešení nouzového ubytování, ale i financování. V současnosti totiž kraje za ubytování uprchlíků doplácejí. Stát jim přispívá jen 180 korun na jednoho dospělého a 90 korun na dítě. Jak ale zdůraznil Rakušan, peníze budou krajům navráceny. 

Podle hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové (za STAN) je částka malá, dá se za ni zařídit místo na ubytovně. V takových prostorách ale kolikrát není řádně vyřešené ani vytápění. „Musíme se o lidi postarat i formou nouzového ubytování, to lze ale maximálně na měsíc a pak je musíme dostat dál, aby mohli žít a pracovat,“ uvedla v České televizi. 

Kraje navíc mohou zažádat o desetimilionovou „náplast“ na řešení nouzové situace. Nyní čeká hejtmany debata o výši příspěvku na bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny. Blesk Zprávy se ptaly hejtmana Kulhánka, jak zatím spolupráci s vládou hodnotí. Podle něj je skvělá koordinace i komunikace a je rád, že stát nepřenáší na kraje zodpovědnost. „Nemyslím si, že by to nechávali na nás,“ uzavřel. 

S vládou by měli hejtmani řešit i modulární městečka. Ta nicméně nejsou tolik výhodným řešením, jak zmínil Kuba. Musí se totiž vystavět, což nějakou dobu potrvá, a musí se do nich dostat materiál, jako jsou matrace či spacáky. A to podle Kuby není jednoduché. „Za týden zjistíme, že spacáky nemáme,“ konstatoval.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa