Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Putinovi slibovali úspěch: Generálové teď čelí čistce a šéf kontrarozvědky je v domácím vězení

Aktualizováno -
12. března 2022
17:07
Autor: tsv, ČTK - 
12. března 2022
12:11

Šéf oddělení pro diplomacii spadajícího pod ruskou Federální službu bezpečnosti (FSB) byl na příkaz prezidenta Vladimira Putina odsouzen k domácímu vězení. Stejný trest si nyní odpykává i jeho náměstek. FSB Putinovi před začátkem invaze slibovala minimální odpor Ukrajiny, k dispozici přitom měla nemálo interních informací, které za poslední roky získali vycvičení agenturní špioni. Organizace tak podle investigativce a experta na ruské bezpečnostní služby Andreje Soldatova ukrajinskou vojenskou sílu ve skutečnosti odhadla správně, Putinovi ovšem zřejmě řekla to, co chtěl slyšet.

Hlava diplomacie kontrarozvědky FSB Sergej Beseda a jeho náměstek Anatolij Boljuk skončili v poutech potom, co Putinovi dlouhodobě podávali přikrášlené informace nejen o stavu ukrajinské armády. Informoval o tom Soldatov s odkazem na kontakty uvnitř organizace.

Beseda a Boljuk přesvědčovali prezidenta mimo jiné o tom, že se sama Ukrajina chce zbavit svého vedení. Uváděli, že země je slabá, prorostlá neonacisty a vzdá se během pár dní. Jejich nepravdivá tvrzení zřejmě z velké části stojí za nepřipraveností ruské armády a zvolením neúspěšné strategie.

Ukrajinci se navzdory původnímu očekávání Ruska i po více než dvou týdnech teroru stále drží na nohou, odhodlaným vojákům navíc v ulicích okupovaných měst pomáhají i civilisté. Ti denně demonstrují, zastavují konvoje a sabotují ruskou vojenskou techniku. A ačkoli Putinova armáda zabíjí nevinné po stovkách a posílá rakety na hustě obydlené oblasti, na účet si dosud připsala jen minimální výhry.

Lhaní ze strachu

Novodobý přežitek sovětské KGB vedl sám Putin předtím, než se stal prezidentem, teď v něm ovšem podle Soldatova státní agentura vyvolává pouze vztek. Špionům se na Ukrajině za posledních několik let podařilo nastřádat velké množství kvalitních dat a interních informací, o to podivuhodnější pak je jejich „selhání“.

Expert je přesvědčen o tom, že FSB dobře věděla, že ruská invaze nebude ani zdaleka tak úspěšná, jak si Putin představoval. Prezidentovi se ale rozhodli jít na ruku a místo pravdy mu podstrčit optimistické odhady toho, jak bude „speciální operace“ probíhat. Agenti FSB se podle Soldatova Putina báli. Jejich rozhodnutí ale Rusku způsobilo mnohem větší škody, než se kterými země předem počítala.

Počty ruských obětí je těžké odhadnout přesně. Podle Ukrajiny na jejím území zemřelo za dva týdny bezmála 12 tisíc nepřátelských vojáků, Západ ale vydal výrazně  umírněnější statistiky. Evropské inteligenční agentury odhadují šest až devět tisíc mrtvých, Spojené státy tři tisíce, píše server DailyMail.

Vyhazov pro generály

Ruský prezident zahájil čistku také mezi armádními generály a dalšími členy tajných služeb. S odvoláním na ukrajinské zdroje to tvrdí washingtonské analytické pracoviště Institut pro studium války (ISW). Potvrdil i zatýkání v rámci FSB.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov odhaduje, že Putin „kvůli neúspěchu na Ukrajině“ nahradil nejméně osm generálů.

Putin své armádě nevěří

Ukrajinská tajná služba SBU na sociální síti Telegram s odkazem na muže, kterého označuje za zajatého ruského vojáka, uvedla, že Putin „nevěří vlastní armádě a uchyluje se ke stalinským represím“. V řadách ruských vojáků se začaly vyskytovat nepokoje, tvrdí ukrajinská kontrarozvědka.

Podle zajatého Rusa prý velení ruské armády obnovilo praxi „popravčích čet“, které následují hlavní síly a likvidují ty, kteří chtějí dezertovat. SBU píše, že podle výpovědi zajatce si ruští vojáci s hlubším postupem na Ukrajinu začínají uvědomovat, že „nejsou na mírové misi“.

„Byli jsme ale upozorněni, že se nevrátíme, protože nás sledují a zabíjejí dezertéry, kteří se snaží vrátit domů,“ tvrdí podle SBU zajatec. U Oděsy na jihu Ukrajiny se vzbouřilo 600 příslušníků námořní pěchoty a odmítlo se vylodit, protože „pochopili, co se děje,“ uvádí se dále ve zprávě SBU, podle níž je ruská armáda demoralizovaná.

16:52
Dnes

Západní představitelé nevěří, že Rusko je schopno zahájit nový útok na Charkov „bez významného doplnění ruských jednotek“, uvedla agentura Bloomberg.

16:22
Dnes

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zadržela podezřelého z bombového útoku na přeběhlíka z ukrajinské tajné služby SBU, který z atentátu podle médií vyvázl se zraněním končetin. Útok podle FSB připravil nejmenovaný ruský občan, kterého zverbovala ukrajinská strana. Rusovi hrozí odsouzení na doživotí za teroristický útok a vlastizradu, napsala státní agentura TASS.

Podezřelý Rus podle FSB po vpádu ruských vojsk do sousední země odjel na Ukrajinu, kde jej loni v říjnu získal pro spolupráci ukrajinský zpravodajský důstojník. Na jeho pokyn - a podle FSB na přímý rozkaz šéfa SBU - se letos v březnu vrátil do Ruska, sestavil výbušné zařízení a po průzkumu okolí bydliště přeběhlíka bombu nastražil v jeho autě.

15:52
Dnes

Prezident Petr Pavel ocenil, že česká iniciativa nákupu munice pro Ukrajinu, která se přes dva roky brání ruské agresi, nabrala takové tempo. K iniciativě se do dneška připojilo 20 zemí, řekl dnes Pavel novinářům při návštěvě Zlínského kraje. Premiér Petr Fiala (ODS), který je nyní ve Spojených státech amerických, v pondělí uvedl, že Česká republika má nasmlouváno 180.000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu a na zajištění dalších 300.000 kusů pracuje.

 „Já myslím, že je to odrazem toho, že si všichni uvědomují určitý dluh ve vztahu ke slíbené podpoře Ukrajině, kdy Evropská unie přislíbila, že do března tohoto roku dodá milion kusů. To se bohužel nepodařilo,“ řekl Pavel.

Zobrazit celý online

Video  Blesk Podcast: Smrt ze stresu, hladu či zimy. Chovatelé zůstávají se zvířaty v ukrajinských zoo  - Jiří Marek, Lukáš Červený, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa