Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Putinovi slibovali úspěch: Generálové teď čelí čistce a šéf kontrarozvědky je v domácím vězení

Aktualizováno -
12. března 2022
17:07
Autor: tsv, ČTK - 
12. března 2022
12:11

Šéf oddělení pro diplomacii spadajícího pod ruskou Federální službu bezpečnosti (FSB) byl na příkaz prezidenta Vladimira Putina odsouzen k domácímu vězení. Stejný trest si nyní odpykává i jeho náměstek. FSB Putinovi před začátkem invaze slibovala minimální odpor Ukrajiny, k dispozici přitom měla nemálo interních informací, které za poslední roky získali vycvičení agenturní špioni. Organizace tak podle investigativce a experta na ruské bezpečnostní služby Andreje Soldatova ukrajinskou vojenskou sílu ve skutečnosti odhadla správně, Putinovi ovšem zřejmě řekla to, co chtěl slyšet.

Hlava diplomacie kontrarozvědky FSB Sergej Beseda a jeho náměstek Anatolij Boljuk skončili v poutech potom, co Putinovi dlouhodobě podávali přikrášlené informace nejen o stavu ukrajinské armády. Informoval o tom Soldatov s odkazem na kontakty uvnitř organizace.

Beseda a Boljuk přesvědčovali prezidenta mimo jiné o tom, že se sama Ukrajina chce zbavit svého vedení. Uváděli, že země je slabá, prorostlá neonacisty a vzdá se během pár dní. Jejich nepravdivá tvrzení zřejmě z velké části stojí za nepřipraveností ruské armády a zvolením neúspěšné strategie.

Ukrajinci se navzdory původnímu očekávání Ruska i po více než dvou týdnech teroru stále drží na nohou, odhodlaným vojákům navíc v ulicích okupovaných měst pomáhají i civilisté. Ti denně demonstrují, zastavují konvoje a sabotují ruskou vojenskou techniku. A ačkoli Putinova armáda zabíjí nevinné po stovkách a posílá rakety na hustě obydlené oblasti, na účet si dosud připsala jen minimální výhry.

Lhaní ze strachu

Novodobý přežitek sovětské KGB vedl sám Putin předtím, než se stal prezidentem, teď v něm ovšem podle Soldatova státní agentura vyvolává pouze vztek. Špionům se na Ukrajině za posledních několik let podařilo nastřádat velké množství kvalitních dat a interních informací, o to podivuhodnější pak je jejich „selhání“.

Expert je přesvědčen o tom, že FSB dobře věděla, že ruská invaze nebude ani zdaleka tak úspěšná, jak si Putin představoval. Prezidentovi se ale rozhodli jít na ruku a místo pravdy mu podstrčit optimistické odhady toho, jak bude „speciální operace“ probíhat. Agenti FSB se podle Soldatova Putina báli. Jejich rozhodnutí ale Rusku způsobilo mnohem větší škody, než se kterými země předem počítala.

Počty ruských obětí je těžké odhadnout přesně. Podle Ukrajiny na jejím území zemřelo za dva týdny bezmála 12 tisíc nepřátelských vojáků, Západ ale vydal výrazně  umírněnější statistiky. Evropské inteligenční agentury odhadují šest až devět tisíc mrtvých, Spojené státy tři tisíce, píše server DailyMail.

Vyhazov pro generály

Ruský prezident zahájil čistku také mezi armádními generály a dalšími členy tajných služeb. S odvoláním na ukrajinské zdroje to tvrdí washingtonské analytické pracoviště Institut pro studium války (ISW). Potvrdil i zatýkání v rámci FSB.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov odhaduje, že Putin „kvůli neúspěchu na Ukrajině“ nahradil nejméně osm generálů.

Putin své armádě nevěří

Ukrajinská tajná služba SBU na sociální síti Telegram s odkazem na muže, kterého označuje za zajatého ruského vojáka, uvedla, že Putin „nevěří vlastní armádě a uchyluje se ke stalinským represím“. V řadách ruských vojáků se začaly vyskytovat nepokoje, tvrdí ukrajinská kontrarozvědka.

Podle zajatého Rusa prý velení ruské armády obnovilo praxi „popravčích čet“, které následují hlavní síly a likvidují ty, kteří chtějí dezertovat. SBU píše, že podle výpovědi zajatce si ruští vojáci s hlubším postupem na Ukrajinu začínají uvědomovat, že „nejsou na mírové misi“.

„Byli jsme ale upozorněni, že se nevrátíme, protože nás sledují a zabíjejí dezertéry, kteří se snaží vrátit domů,“ tvrdí podle SBU zajatec. U Oděsy na jihu Ukrajiny se vzbouřilo 600 příslušníků námořní pěchoty a odmítlo se vylodit, protože „pochopili, co se děje,“ uvádí se dále ve zprávě SBU, podle níž je ruská armáda demoralizovaná.

16:31
Dnes

Německo plánuje koupit až 28 samohybných houfnic, aby doplnilo mezery ve výzbroji armády poté, co tyto systémy poslalo loni na Ukrajinu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, informovala agentura Reuters. Podotýká, že těžká vojenská technika jako třeba houfnice, o níž mnozí odborníci dříve říkali, že patří do minulosti, zažívá během války na Ukrajině velký návrat.

16:11
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

Grossi na tento týden ohlásil návštěvu Záporožské jaderné elektrárny. Ta je už více než rok okupována ruskými vojsky a v důsledku ostřelování musela několikrát přejít na nouzové dieselové generátory. MAAE minulý týden uvedla, že Grossi chce v Záporožské jaderné elektrárně „na vlastní oči posoudit vážnou situaci“ ohledně jaderné bezpečnosti tohoto zařízení a také „zdůraznit naléhavou potřebu“ jeho ochrany během bojů na Ukrajině. Má to být podruhé, co Grossi elektrárnu navštíví.

Volodymyr Zelenskyj v Záporoží (27. 3. 2023) Volodymyr Zelenskyj v Záporoží (27. 3. 2023) Volodymyr Zelenskyj v Záporoží (27. 3. 2023) Volodymyr Zelenskyj v Záporoží (27. 3. 2023) Volodymyr Zelenskyj v Záporoží (27. 3. 2023)
15:44
Dnes

Obvodní soud pro Prahu 1 bude řešit případ muže, který měl na protivládní demonstraci v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle které je muž podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia. Státní zástupce Jan Lelek ČT řekl, že v případu byl podán návrh na potrestání minulý týden.

Zobrazit celý online

Video  Blesk Podcast: Smrt ze stresu, hladu či zimy. Chovatelé zůstávají se zvířaty v ukrajinských zoo  - Jiří Marek, Lukáš Červený, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa