Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Halyna utíkala do Česka mezi minami: Rusové si táhli do tanku pračku, z Nutelly jsou na větvi! A znásilňují..

Aktualizováno -
18. dubna 2022
06:39
Autor: rc, Anastasia Aharkova, Proukrainu.cz - 
17. dubna 2022
05:00

Pracovala jako švadlena a se svými dětmi žila spojeným životem v ukrajinském Melitopolu, dokud se její život nezměnil v peklo. Před téměř dvěma měsíci zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu. Halyna Sička se probudila do zvuků explozí. Doufala, že boje brzy skončí, ovšem den za dnem ztrácela naději v mír a nakonec se rozhodla utéci do Česka. Svoji cestu popsala pro web Proukrainu.cz, který pod hlavičkou Blesku tvoří ukrajinská redakce složená z ukrajinských novinářů,kteří utekli před válkou.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Od začátku války uběhlo už skoro sedm týdnů. Na začátek války si živě vzpomíná Halyna Sička, která vychovávala děti v Melitopolu, kde pracovala jako švadlena. První výstřel prý zazněl kolem páté až šesté hodiny ráno. „Okna se prudce otřásla, Byl tak silný, že když jsem otevřela spíž, abych připravila jídlo pro děti, odhodilo mě to. Myslela jsem, myslela jsem si: ne, to nemůže být válka,“ popsala s tím, že postupně si uvědomovala, že se její země ocitla ve válce.

„Začaly chodit SMS: vaše děti nepůjdou do školy, dnes buďte doma. Doufali jsme, že to brzy skončí. Lidé začali panikařit, začali vybírat peníze z bankomatů. V lékárnách se začaly tvořit fronty,“ uvedla s tím, že nad městem létala letadla. Přes její rodné město prý létala bombardovat další města. Obchody ale zprvopočátku zůstávaly otevřené a lidé tak doufali, že si budou moci nakoupit a že všechno bude zas v pořádku a válka brzy skončí.

Ovšem situace se zhoršovala. „Když jsem šla ven 27. najít jídlo, prostě nešlo sehnat, protože všechno bylo zavřené. Šla jsem dolů na trh. Viděla jsem tam auto po explozi. Pak jsem zjistila, co to bylo za auto. Bylo to auto mé klientky. Jsem švadlena, ona mi přinesla věci. Byla těsně před porodem. Bylo to vybuchlé auto jejího manžela. Pětadvacátého jel za svou ženou do porodnice. Byl čtyřikrát zasažen,“ naštěstí ale přežil. Začaly se tvořit dlouhé fronty na léky a i tak důležité léky jako na srdce či tlak začaly ubývat, až nebyly k dostání. Lidem docházela hotovost a banky byly zavřené. Mohli vybrat pouze 5 tisíc. Začal i každodenní boj o jídlo. „Vstáváte v pět nebo šest hodin ráno a začnete jezdit po městě. Hledáte místa, kde se rozdává jídlo, abyste přežili. Nikdo nevěděl, jak odejít,“ uvedla s tím, že nakonec měla štěstí a s dětmi unikla.

V zimě se vydali na cestu do neznáma. „Cesta z Melitopolu do Záporoží: projížděli jsme mezi poli, byla zima, bylo to děsivé, slyšela jsem exploze. Projížděli jsme kolem min. Bylo to strašlivé. Jeden řidič, jmenoval se Anton, provezl celou kolonu z Mariupolu, z Melitopolu, nebál se. Vysadil lidi a riskoval svůj život, aby sám projel kolem min,“ uvedla, že vlakem se dostali až k hranici a posléze do Polska a pak do České republiky. Na hranicích jim hodně prý pomohli dobrovolníci. V České republice se setkala se svým manželem a otcem svých dětí. „Bylo to naše nejdelší a nejtěžší setkání. Nemohli jsme uvěřit, že se to stalo, že jsme tím prošli,“ popsala setkání.

Chování okupantů v zemi je naprosto otřesné. „Chovali se drze, jako by jim vše patřilo,“ popisuje Halyna. Když lidé prosili, aby odešli, Rusové odvětili jen: „Dokud jsme za to placení, tak tu budeme.“

„Přicházejí a všechno prohledávají. Prý hledají zbraně, ale ve skutečnosti tomu tak není. Hledají, co ukrást,“ říká Halyna s tím, že viděla ruské vojáky, jak do tanku táhnou pračku! Když objevili v rabovaných domech Nutellu, viděli ji jako vrchol přepychu.

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR?

Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

VIDEO: Halyna Sička prchla z Melitopolu s dětmi do Česka.

Video  Halyna Sička prchla z Melitopolu s dětmi do Česka.  - Blesk.cz
Video se připravuje ...

 

11:09
Dnes

Tři členy známé ruské metalové skupiny Korrozja Metalla zadržela policie, která v sobotu večer vtrhla na koncert kapely ve městě Nižnij Novgorod. Hudebníky obvinila z „propagace nacistických symbolů“.

Příslušníci zásahové jednotky vtrhli do klubu přímo při koncertu a donutili diváky lehnout si na podlahu. Některé z nich zbili, napsal server Meduza s odvoláním na záběry ze sociálních sítí. Kromě hudebníků byly zatčeny také čtyři desítky návštěvníků klubu Nenávist.

Tři členové kapely ve věku 57, 42 a 19 let čelí obvinění z „propagace či veřejného předvádění nacistických symbolů“, což je přestupek obvykle trestaný pokutou či krátkodobým uvězněním. Policie uvedla, že zabavila knihy a trička se zakázanou symbolikou. Ředitelka skupiny Marija Runovová státní agentuře TASS řekla, že se jednalo o „staroslovanské symboly“.

10:38
Dnes

Ministerstvo zahraničních věcí Tádžikistánu vydalo naléhavé doporučení svým občanům, aby se dočasně zdrželi cest do Ruska, pokud cesta není naprosto nezbytná. Tádžikové čelí v Rusku nepříjemnostem zejména od březnového útoku v koncertní síni na okraji Moskvy, který si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a stovky zraněných. Většina z následně zadržených jsou Tádžikové, včetně předpokládaných pachatelů. K útoku se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ruské úřady se incident snaží spojovat s Ukrajinou, kde Rusko už déle než dva roky vede agresivní válku.

Občanům Tádžikistánu v posledních týdnech ruské úřady masově odmítaly vstup do Ruska, upozornilo již dříve ministerstvo. V pátek ruskému velvyslanci v Dušanbe vyjádřilo své znepokojení nad případy bezdůvodného odmítnutí vstupu do Ruska.

9:41
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1096 lidí, 11 tanků, 20 obrněných vozidel, 22 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa