„Hledali lidi do údržby, tak jsem se přihlásila. Nechci sedět a sledovat televizi, chci něco dělat,“ vysvětluje. V ústředních dílnách „zvelebuje“ opravené tramvaje, uklízí interiér. Kolegové uznale pokyvují hlavou, když souprava po Nataliině péči vyjede na trať.

Usměv ji zmizí z tváře jen ve chvíli, kdy má popsat, co zažívala po vpádu okupantů. „Promiňte, nemám slov,“ říká se slzami v očích. O víkendu vypomáhá v ženském spolku Vesna, kde se shromažďuje pomoc pro ukrajinské uprchlíky.

Začali hantecem

Sympatická Natalia má ještě jedno přání. Tramvaje nejen uklízí, ráda by je zkusila v budoucnu i řídit. „Trochu se bojím, když vidím celou soupravu, ale věřím, že bych nakonec šalinu zvládla,“ nezapře, že ji spolupracovníci už naučili první slovíčka z brněnského hantecu.

Brňané totiž místo tramvaj říkají tomuto dopravnímu prostředku jedině šalina nebo šmirgl.

VIDEO: Zdevastovaná vesnice u Charkova. Nikdo nevěřil, že jsme přežili, říkají místní.

Video
Video se připravuje ...

Zdevastovaná vesnice u Charkova. Nikdo nevěřil, že jsme přežili, říkají místní Blesk TV, reuters

Pracují už desítky Ukrajinců

V brněnských městských firmách našlo práci už několik desítek ukrajinských uprchlíků. Čtyři desítky pracují u Lesů města Brna, další ve firmách Starez-Sport nebo Sako Brno. U dopravního podniku kromě Natalie Pavliuk nastoupil jako zámečník také Andrij Kulumbehov. Další místní firmy o nástupu ukrajinských zaměstnanců jednají.

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

08:05
18. 5. 2024

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

6:56
18. 5. 2024

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. „Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Podle listu Wall Street Journal Ukrajina požádala administrativu Joea Bidena o povolení používat americké zbraně na ruském území. Institut pro studium války uvedl, že tento zákaz zásadně podkopává ukrajinskou schopnost úspěšně se bránit ruské agresi. 

6:00
18. 5. 2024

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. „Nacházíme se v absurdní situaci, kdy má Západ strach, že Rusko válku prohraje. A nechce, aby ji prohrála Ukrajina. Protože konečné vítězství Ukrajiny povede k porážce Ruska. A konečné vítězství Ruska povede k porážce Ukrajiny,“ prohlásil. 

Kompletní online
Fotogalerie
81 fotografií