Podle ředitele Domu dětí a mládeže Jablunkov Václava Pospíšila, kde Ukrajincům v dopoledních hodinách uvolnili prostory, aby mohli být pospolu, je důležité prolomit počáteční nedůvěru ke všemu novému.
Zatímco maminky chystaly v kuchyni svačiny, nejmenší děti si hrály a starší tvořily se dřevem, zpívaly i tančily. „Kromě toho každý dostal vizitku se jménem a procvičovali jsme - já jsem, já mám, prostě hlavně základní slovesa být a mít,“ dodal.
Vytvoříme malotřídku
Čeština Ukrajincům celkem jde, ale podle pedagogů je jim ještě bližší polština, se kterou se tady v polsko-českém příhraničí taky bez problémů domluví. I když se říká, že na aklimatizaci v cizí zemi jsou potřeba zhruba ti měsíce, Pospíšil si myslí, že to uprchlíci zvládnou rychleji.
VIDEO: Blesk Podcast: Putin jako unavený geroj? Ztratil glanc a kontakt s realitou, říká odbornice.
Blesk Podcast: Putin jako unavený geroj? Ztratil glanc a kontakt s realitou, říká odbornice Jiří Marek
„Uvažujeme v domě dětí utvořit malotřídku, zdejší pedagogové jsou na tento způsob výuky z okolních vesnic zvyklí,“ sdělil ředitel. Teď se prozatím všichni cizinci přesouvají do místní Charity, kde budou s přípravou na školu a zaměstnání pokračovat. Jen je ještě potřeba zmapovat, kolik Ukrajinců na Jablunkovsku přebývá. Charita jich eviduje kolem 50, ale úřad práce už přes 90.
Rozumím, mluvit je horší
Žena, která se synem prchla z ukrajinského města Dnipro, byla profesí makléřka. „Chci se co nejrychleji naučit česky, abych mohla do práce. Když na mě někdo mluví pomalu, rozumím, horší je to, když mám odpovědět,“ přiznala Lýdia (44).
Natalija z Kyjeva (37) je ráda, že se dcera Valerie (10) zatím může vzdělávat online. „Nebojím se, že by si tady ve škole neporadila, děti si zvykají rychle. Mně to tak rychle nepůjde. Přes mobil si každý den opakuji česká slovíčka a jednoduché věty. Po večerech zkoušíme debatovat v češtině s rodinou, u které bydlíme,“ podotkla Ukrajinka.
Informace pro uprchlíky
Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

Vítězství vypadá jinak, řekl o vývoji ruské invaze na Ukrajinu prezident Petr Pavel ve dnes zveřejněném rozhovoru s ukrajinskou službou stanice BBC. Moskva podle české hlavy státu sice dosáhla několika taktických úspěchů a dobyla některé části ukrajinského území, ale za cenu velkých obětí a ztrát. Pavel tak reagoval na dotaz týkající se hodnocení vývoje bojů a přesvědčení Ruska, že nyní na bojišti vítězí.
„Ukrajinská obrana je zatím úspěšná, protože působí ruským jednotkám obrovské škody. Daří se jim držet pozice, zejména v místech, která jsou pro Ukrajinu důležitá,“ uvedl dále Pavel, který byl v minulosti náčelníkem českého generálního štábu a později předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenský orgán v Severoatlantické alianci.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vidí příležitost pro rozumnější partnerství s Čínou. Je ale podle ní potřeba navrátit rovnováhu do vztahů unie s asijskou zemí. Šéfka EK to dnes prohlásila ve Štrasburku na plenárním zasedání Evropského parlamentu. V diskusi o nadcházejícím summitu EU-Čína von der Leyenová rovněž zkritizovala, že Čína podporuje Rusko ve válce na Ukrajině, což je pro Evropskou unii nepřijatelné.

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami S-300 nebo S-400 a také 54 bezpilotními letouny, uvedlo ráno ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 34 dronů, o osudu zbylých zbraní se nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany informovalo o likvidaci osmi ukrajinských bezpilotních letounů. Hlášení Kyjeva ani Moskvy se nezmiňují o obětech.
Server Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa správy jihoukrajinské Mykolajivské oblasti Vitalije Kima píše, že při útoku ruských dronů v noci utrpěl zranění jednapadesátiletý muž ve vesnici Nadbuzke, kde bylo poškozeno několik chat. V jiné zprávě tentýž web informuje o šesti zraněných v sousední Chersonské oblasti kvůli rannímu ruskému dronovému útoku.