Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Znásilnění jako ruská zbraň: Nechci žít, pláče Ukrajinka, kterou okupanti zneužívali 12 hodin

Autor: mav, tsv, ČTK - 
9. dubna 2022
05:00

Ukrajinská porodní asistentka a matka čtyř dětí si přála zemřít – to když ji dvanáct hodin drželi dva ruští vojáci a pod hrozbou zabití znásilňovali. Napráskal ji soused. Znásilnění se stalo na Ukrajině ruskou zbraní a zprávy o zneužívání žen se množí. Například po osvobození Ivankivu v Kyjevské oblasti vyšlo najevo, že ruští vojáci údajně znásilnili dvě náctileté sestry (15 a 16) potom, co je za vlasy vytáhli ze sklepa, kde se ukrývaly. Češi v posledních dnech houfně přispívají na potratové pilulky pro ukrajinské ženy.

Třetího dubna odpoledne stála Jelena (což je pseudonym) frontu v obchodě ve svém domovském Záporoží, když tam přišli ruští vojáci a začali se bavit s přítomnými. „Neslyšela jsem, co říkají, ale uvědomila jsem si, že jeden z místních ukazuje na mě a říká: ‚Je to banderovka! To kvůli takovým lidem vypukla válka. Je manželkou vojáka‘,“ popsala agentuře AFP.

11:16
Dnes

„V Kyjevě zemřel 29letý muž na hřišti. V rukách mu vybuchl granát,“ uvádí kanál Nexta TV bez dalších podrobností. 

11:08
Dnes

Společné jednání české a slovenské vlády je naplánováno na 3. dubna do Trenčína na západě Slovenska. Tématy schůzky budou spolupráce obou zemí v různých oblastech a válka na Ukrajině. 

V minulosti se vlády obou zemí bývalého Československa scházely na společném jednání pravidelně, tradiční setkání však přerušila epidemie nemoci covid-19. Nadcházející schůzka bude zhruba půl roku před předčasnými parlamentními volbami na Slovensku, které sněmovna schválila po prosincovém vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera.

Členové českého a slovenského kabinetu budou podle Neumanna jednat kromě přeshraniční a obranné spolupráci také o podpoře konkurenceschopnosti ekonomik obou zemí, energetice, budoucnosti regionální spolupráce a též o válce na Ukrajině.

10:37
Dnes

Útok v kyjevské oblasti má další oběť, podle posledních zpráv si vyžádal čtyři lidské životy. Odehrál se okolo třetí hodiny ranní ve městě Ržiščiv. Podle záchranné služby drony zasáhly dvě patra dvou internátů a také budovu vzdělávacího zařízení. 

Hasiči zasahují po dronovém útoku ve městě Ržyščiv (22. 3. 2023). Hasiči zasahují po dronovém útoku ve městě Ržyščiv (22. 3. 2023). Těžce poničená školní budova v Ržiščivu (22. 3. 2023). Záchranáři nesou raněného v Ržiščivu (22. 3. 2023).
Zobrazit celý online

Rychle z obchodu odešla domů, ale dva vojáci ji sledovali. „Neměla jsem čas vytáhnout telefon a volat o pomoc. Beze slova mě strčili na postel. Drželi mě na ní puškou a svlékli mě. Moc toho nenamluvili. Občas mi říkali banderovko, nebo sobě navzájem: ‚Teď je řada na tobě.‘ Ve čtyři ráno odešli, protože jim začínala služba v táboře.“

O útrapách prý neřekla ani manželovi, ani doktorovi. „Jsem porodní asistentka. Ošetřila jsem se sama.“ Ale jen fyzicky; její duševní stav je mizerný. „Nechci žít,“ svěřila se.

Teď Jelena doufá, že se zase shledá se svými čtyřmi dětmi. Hned první den invaze, 24. února, je poslala do relativního bezpečí na střední Ukrajinu. Manžel šel na frontu, ona se ještě v Záporoží snažila zorganizovat stěhování. Jenže nesehnala auto a situace se pak rychle změnila, město záhy ovládli Rusové.

Znásilnění jako zbraň

„Na tísňové lince jsme měli několik telefonátů od žen a dívek hledajících asistenci, ale ve většině případů bylo nemožné jim fyzicky pomoci kvůli bojům,“ řekla deníku Guardian předsedkyně ukrajinské pobočky charity La Strada Kateryna Čerepachová. Charita se věnuje obětem obchodu s lidmi, domácího násilí a sexuálního napadení. „Znásilnění je zločin, který se i v dobách míru málo nahlašuje, je to stigma. Obávám se, že se dozvídáme jen o špičce ledovce,“ dodala předsedkyně.

La Strada se obává, že takových případů budou stovky, ba tisíce. Výjimečně jde i o pachatele z řad Ukrajinců. Nejde jen o choutky jednotlivých vojáků, znásilňování slouží jako zbraň k podrytí nepřátel. Trauma v každém znásilněném i v celé společnosti může vydržet i dlouhé roky po utichnutí děl.

Stříhání vlasů jako ochrana

Ukrajinky se tak všemožně snaží znelíbit se Rusům. Po událostech z Ivankivu se místní ženy například stříhají nakrátko, aby okupanty méně přitahovaly, informovala náměstkyně starosty Maryna Bešastnová.

Znásilňování nezletilých dívek i chlapců

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová obvinila ruské vojáky z páchání zvěrstev na Ukrajincích, a to i na nezletilých. Jako příklad podle listu RBK-Ukrajina uvedla znásilnění čtrnáctileté dívky pěticí vojáků ve městě Buča a znásilnění jedenáctiletého chlapce v témže městě před zraky jeho matky, kterou Rusové přivázali ke stolu, aby vše viděla. Obětí ruských vojáků se stala i dvacetiletá dívka ve městě Irpiň.

„Obracím se na komisi OSN pro vyšetřování porušování lidských práv během ruského vpádu na Ukrajinu a na expertní misi, vytvořenou členskými státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby přihlédli k těmto válečným zločinům Ruské federace na Ukrajině,“ uvedla Denisovová.

Přislíbila, že ruští okupanti, kteří způsobují utrpení nevinným lidem, se v budoucnu neskryjí před odplatou. Rusko veškeré obviňování ruských vojáků odmítá a navzdory množícím se důkazům a svědectvím popírá, že by ruské jednotky povraždily stovky civilistů ve městě Buča a na dalších místech, které dočasně ovládly.

Pilulky „po“ a hádky o ně

Lidé za méně než den poslali na transparetní účet na potratové pilulky pro ukrajinské ženy přes 700.000 korun. Na požadavek z oblastí, které nedávno opustila ruská armáda, upozornil na facebooku bývalý pražský záchranář Vít Samek. První objednané léky z Česka by měly dorazit do země v neděli, podle něj pomoc přislíbila i jedna ze zdravotnických firem. Podle ministerstva zdravotnictví zatím oficiální požadavek na tento typ léků z ukrajinské strany zatím nebyl vznesen.

Léky typu postinor slouží jako nouzová antikoncepce, kterou lze použít řádově do několika dní od nechráněného pohlavního styku. V Česku je tento typ dostupný od roku 2000, od roku 2015 není třeba si je nechat předepsat lékařem. Přípravky tohoto typu obsahují dávku hormonů, která způsobí takové změny děložní sliznice, že je oplodněné vajíčko vypuzeno. Mohou být rizikové pro ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou, vysokým tlakem nebo závažným poškozením jater.

Proti iniciativě organizující odvoz léků na Ukrajinu se na sociálních sítích ozvalo protipotratové Hnutí pro život. „Skutečným lékem pro kteroukoliv ženu, která zažila znásilnění, není nějaké tableta, ale kvalitní psychologická pomoc. A především prevence, aby ke znásilnění nedocházelo vůbec,“ uvedlo. Příspěvek, kde Čechům doporučovalo raději přispět na pepřové spreje nebo elektrické paralyzéry, ale později smazalo.

Video  Ukrajinská novinářka Natalja Aharkovová ze Záporoží poslala vzkaz ruským matkám. Ve videu řekla: Vaši synové nás vraždí, padnou na Ukrajině.  - facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa