Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Jsem hrdý na naše traktorové vojsko! Ale potřebujeme stíhačky a tanky, práší se vám na ně, burcuje Zelenskyj

Aktualizováno -
27. března 2022
08:13
27. března 2022
07:19

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opětovně žádal mezinárodní společenství o dodávky stíhaček, tanků a těžkých zbraní. Chtěl by je využít zejména k osvobození lidí v obléhaném ukrajinském městě Mariupol. Zelenskyj to řekl ve videu zveřejněném na stránkách úřadu prezidenta krátce před půlnocí. Současně hrdě chválil a vyzdvihoval zásluhy jak ukrajinské armády, tak civilistů, kteří se zapojili do obrany země. Včetně hrdinných farmářů, kteří se svými traktory odtahují opuštěnou ruskou techniku. 

„Okupanti, běžte domů, dokud ještě můžete chodit,“ vzkázal v úvodu svého pravidelného nočního projevu ke „svobodnému národu svobodné země“ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Každý den, který se bráníme, dokazuje, že Ukrajina je jednotná, že bojuje za to, aby si žila své sny, ne aby se podrobovala chorým fantaziím někoho cizího,“ zahájil bojovně Zelenskyj svou řeč.

„Pro ruské okupanty máme jedinou odpověď – nenávist a opovržení,“ řekl Zelenskyj a vyzdvihl nasazení ukrajinské armády stejně tak jako statečnost civilního obyvatelstva. „Protože je Ukrajina spojená, proto běžní civilisté brání svou zemi tak dlouho a tak úspěšně. Proto ruští vojáci opouštějí techniku a utíkají. A to se Rusko snažilo utajit. Utíkají, protože vědí, že je lepší utéci, než zemřít. Jinou možnost nemají,“ řekl Zelenskyj s tím, že je pyšný na „traktorové vojsko“, tedy farmáře, kteří pomocí svých traktorů odtahují opuštěnou ruskou techniku. Ocenil také další příslušníky ukrajinské armády. Od začátku války jich bylo za hrdinské činy vyznamenáno už téměř pět stovek. 

Zelenskyj ale uvedl, že přes hrdinný odpor Ukrajinců, jeho země a jeho armáda potřebuje další pomoc od západních partnerů. „Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ řekl Zelenskyj citovaný agenturou DPA.

Vedle letadel a tanků Zelenskyj žádal o systémy protiraketové obrany a střely použitelné proti lodím. „Naši partneři to všechno mají, leží to v jejich skladech pokryté prachem,“ řekl prezident. Ukrajina podle něj potřebuje pouhé jedno procento vybavení NATO. „Nežádali jsme o víc. Ani teď nežádáme o víc. A čekáme na to už 31 dní,“ prohlásil Zelenskyj s odkazem na počet dní od začátku ruské invaze.

Zelenskyj již dříve požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu o těžké zbraně. Varoval, že bez dodávek od spojenců pro Ukrajinu hrozí Pobaltí, Polsku, Slovensku a celé východní Evropě střet s Ruskem.

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: "Poslouchej, Viktore."  - Videohub
Video se připravuje ...

6:00
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. "Nacházíme se v absurdní situaci, kdy má Západ strach, že Rusko válku prohraje. A nechce, aby ji prohrála Ukrajina. Protože konečné vítězství Ukrajiny povede k porážce Ruska. A konečné vítězství Ruska povede k porážce Ukrajiny," prohlásil. 

 

22:01
17. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online zpravodajství. O válce na Ukrajině a souvisejících událostech vás budeme informovat zase zítra. Prozatím přejeme dobrou noc. 

21:34
17. 5. 2024

Soud v Petrohradě dnes nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom.

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom. „Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa