Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Jsem hrdý na naše traktorové vojsko! Ale potřebujeme stíhačky a tanky, práší se vám na ně, burcuje Zelenskyj

Aktualizováno -
27. března 2022
08:13
27. března 2022
07:19

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opětovně žádal mezinárodní společenství o dodávky stíhaček, tanků a těžkých zbraní. Chtěl by je využít zejména k osvobození lidí v obléhaném ukrajinském městě Mariupol. Zelenskyj to řekl ve videu zveřejněném na stránkách úřadu prezidenta krátce před půlnocí. Současně hrdě chválil a vyzdvihoval zásluhy jak ukrajinské armády, tak civilistů, kteří se zapojili do obrany země. Včetně hrdinných farmářů, kteří se svými traktory odtahují opuštěnou ruskou techniku. 

„Okupanti, běžte domů, dokud ještě můžete chodit,“ vzkázal v úvodu svého pravidelného nočního projevu ke „svobodnému národu svobodné země“ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Každý den, který se bráníme, dokazuje, že Ukrajina je jednotná, že bojuje za to, aby si žila své sny, ne aby se podrobovala chorým fantaziím někoho cizího,“ zahájil bojovně Zelenskyj svou řeč.

„Pro ruské okupanty máme jedinou odpověď – nenávist a opovržení,“ řekl Zelenskyj a vyzdvihl nasazení ukrajinské armády stejně tak jako statečnost civilního obyvatelstva. „Protože je Ukrajina spojená, proto běžní civilisté brání svou zemi tak dlouho a tak úspěšně. Proto ruští vojáci opouštějí techniku a utíkají. A to se Rusko snažilo utajit. Utíkají, protože vědí, že je lepší utéci, než zemřít. Jinou možnost nemají,“ řekl Zelenskyj s tím, že je pyšný na „traktorové vojsko“, tedy farmáře, kteří pomocí svých traktorů odtahují opuštěnou ruskou techniku. Ocenil také další příslušníky ukrajinské armády. Od začátku války jich bylo za hrdinské činy vyznamenáno už téměř pět stovek. 

Zelenskyj ale uvedl, že přes hrdinný odpor Ukrajinců, jeho země a jeho armáda potřebuje další pomoc od západních partnerů. „Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ řekl Zelenskyj citovaný agenturou DPA.

Vedle letadel a tanků Zelenskyj žádal o systémy protiraketové obrany a střely použitelné proti lodím. „Naši partneři to všechno mají, leží to v jejich skladech pokryté prachem,“ řekl prezident. Ukrajina podle něj potřebuje pouhé jedno procento vybavení NATO. „Nežádali jsme o víc. Ani teď nežádáme o víc. A čekáme na to už 31 dní,“ prohlásil Zelenskyj s odkazem na počet dní od začátku ruské invaze.

Zelenskyj již dříve požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu o těžké zbraně. Varoval, že bez dodávek od spojenců pro Ukrajinu hrozí Pobaltí, Polsku, Slovensku a celé východní Evropě střet s Ruskem.

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: "Poslouchej, Viktore."  - Videohub
Video se připravuje ...

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa