Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Okupanti odvlekli z Mariupolu tisíce lidí. Mají skončit v odlehlých částech Ruska

Autor: ČTK - 
24. března 2022
13:32

Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu dnes obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15.000 osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.

„Právě teď ruští okupanti násilně odvážejí tisíce obyvatel Mariupolu do Ruska! Obyvatele Levobřežního okresu začínají masově vyvážet na území Ruska. Celkem bylo nelegálně deportováno asi 15.000 obyvatel Mariupolu. To je asi polovina všech obyvatel, kteří se dosud nacházejí v Levobřežním okrese,“ uvedla městská rada na telegramu.

Místní úřady už v neděli uvedly, že Rusové odvedli za hranice tisíce obyvatel, ale konkrétnější údaje neposkytly. Ruské tiskové agentury tehdy napsaly, že autobusy v minulých dnech převezly z Mariupolu do Ruska několik stovek lidí, které Moskva označuje za uprchlíky, poznamenal dnes Reuters.

5:29
Dnes

V Paříži se dnes koná summit o pomoci Ukrajině, který pořádá francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle informací zahraničních agentur se jednání zúčastní německý kancléř Olaf Scholz, britský ministr zahraničí David Cameron, polský prezident Andrzej Duda či nizozemský premiér Mark Rutte. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala.

Podle agentury AFP se neočekává, že by na dnešním summitu byla ohlášena nová vojenská pomoc Ukrajině. Podle francouzských představitelů se bude jednat o způsobech, jak napadené zemi pomáhat efektivněji a rozhodněji. Ukrajinští představitelé poukázali v neděli, že zhruba polovina západní vojenské pomoci se do země dostává se zpožděním.

5:11
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Čtyři zraněné si v neděli večer vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Dnipro. Poškozeno bylo deset domů a také několik aut. Napsal to dnes ruskojazyčný server BBC s odvoláním na zdejší úřady.

„Zraněni jsou muži ve věku 41 a 49 let, a ženy (ve věku) 20 a 60 let. Všichni v nemocnici,“ uvedl na telegramu šéf zdejší oblastní správy Serhij Lysak. Napsal také, že protivzdušné obraně se podařilo sestřelit tři rakety a pět dronů.

21:00
25. 2. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské arese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána. 

Zobrazit celý online

„Vyvážení lidé jsou nejprve dopraveni do takzvaných filtračních táborů, odkud jsou přerozdělováni do různých vzdálených měst Ruska,“ tvrdí mariupolská městská rada, která zároveň viní ruské invazní síly z blokování evakuačních konvojů. „Právě teď jsou zablokované autobusy vyjíždějící ze Záporoží do Berďansku, aby evakuovaly obyvatele Mariupolu. Je zřejmé, že se tak děje pouze proto, aby se zabránilo návratu lidí na území kontrolované Ukrajinou,“ dodala rada.

Z neschopnosti dohodnout se na evakuaci civilistů z Mariupolu se obě strany obviňují navzájem, podotkl Reuters. Obyvatelé strategicky důležitého přístavu, jehož dobytí by Rusku pomohlo zajistit si pozemní koridor na anektovaný poloostrov Krym, trpí podle ukrajinských úřadů už několik týdnů pod ruským ostřelováním či bombardováním a bez vody, jídla, dodávek elektřiny nebo tepla.

Tým Reuters, který v neděli dorazil do Ruskem kontrolované části Mariupolu, popsal pustinu plnou ohořelých obytných domů a těl zabalených do dek ležících u silnice.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa