Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Při ostřelování Kyjeva zemřela i ruská novinářka. Oxana dokumentovala Putinovy válečné zločiny

Autor: ČTK, kso - 
4. dubna 2022
16:00

Je jednou z novinářů, kteří přišli o život na Ukrajině. V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský server The Insider, který je v Rusku z rozhodnutí úřadů označován hanlivou nálepkou zahraničního agenta. Novinářka na Ukrajině dokumentovala ruské válečné zločiny.

Oxana Baulinová podle serveru právě fotila trosky po ostřelování Podilské čtvrti ukrajinského hlavního města ruskými vojsky, když se místo stalo terčem nového raketového ostřelování. „Spolu s ní zahynul ještě jeden civilista. Dva lidé, kteří ji doprovázeli, byli raněni a hospitalizováni,“ napsal The Insider.

Dodal, že Baulinová dříve pracovala pro protikorupční fond uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Baulinová podle ruských médií také působila jako šéfredaktorka či producentka kanálu Navalny Live na serveru YouTube. 

15:34
Dnes

Ruské úřady dnes zahájily stíhání šéfa rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova, informovala agentura AFP. Prokuratura Orlova viní z "veřejných aktivit zaměřených na diskreditaci" ruských ozbrojených sil. Jde o článek zákona používaný proti kritikům války na Ukrajině. Organizace Memorial byla v říjnu 2022 jedním ze tří laureátů Nobelovy ceny za mír.

15:04
Dnes

Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří tu nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

Zatímco účast na základním vzdělání je v Česku pro všechny děti pobývající v zemi povinná, studovat střední školy je dobrovolné. Podle údajů MŠMT z loňského září základní školy studuje téměř 39.500 ukrajinských dětí. „Bojíme se, že z devátých tříd budou odcházet mladí lidé s uprchlickou zkušeností a nedostanou se na střední školy. Protože chybí kapacity nebo jim chybí jazyk,“ uvedla programová ředitelka Mety Kristýna Titěrová.

14:37
Dnes
!

„Zařídili jsme návrat 15 ukrajinských dětí spolu s jejich matkami a právními zástupci! Jsou to děti z Charkovské a Chersonské oblasti, které byly okupovány začátkem války,“ informuje ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec na Facebooku Verchovné rady - ukrajinského parlamentu. „Navzdory všem překážkám nadále pracujeme na tom, abychom zajistili Ukrajinciům šanci vidět své milované a být na své půdě. Ke dnešku se na ukrajinské území podle Národní informační kanceláře vrátilo 308 dětí.“

Zobrazit celý online

Po zákazu Navalného „extremistických“ organizací musela odjet z Ruska. Na Ukrajinu přijela jako zpravodajka a poslala několik reportáží z Kyjeva a Lvova.

„Budeme dále informovat o válce na Ukrajině, jakož i o válečných zločinech Ruska, jakými jsou nevybíravé ostřelování obytných čtvrtí, kde umírají civilisté a novináři,“ přislíbil The Insider a Oxanině rodině vyjádřil upřímnou soustrast.

Na začátku měsíce přidala Oxana na facebook příspěvek. „Často mi volají přátelé z Kyjeva, Charkova a tak, se slovy: ‚Myslel jsem si, že je to můj poslední den.‘ A tak pevně a bez emocí. Také mi již nezbývají žádné slzy ani slova. Nic než prudká NENÁVIST,“ napsala.

Na twitteru zase méně než den předtím, než zemřela, sdílela příspěvek s hashtagem #MadVlad, který si dělal legraci z prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho zlatému držáku na toaletní papír, který má na jachtě.

Oxana pracovala jako reportérka, na Ukrajině přinášela zpravodajství z Lvova i Kyjeva. Byla vždy velkou podporovatelkou Ukrajiny, protestů se účastnila již od roku 2014, kdy Rusko obsadilo Krym, uvedl deník DailyMail.

Video  Epicentrum: Náměstek Lipavského Dvořák nejen o masakru v Buči  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa