Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Při ostřelování Kyjeva zemřela i ruská novinářka. Oxana dokumentovala Putinovy válečné zločiny

Autor: ČTK, kso - 
4. dubna 2022
16:00

Je jednou z novinářů, kteří přišli o život na Ukrajině. V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský server The Insider, který je v Rusku z rozhodnutí úřadů označován hanlivou nálepkou zahraničního agenta. Novinářka na Ukrajině dokumentovala ruské válečné zločiny.

Oxana Baulinová podle serveru právě fotila trosky po ostřelování Podilské čtvrti ukrajinského hlavního města ruskými vojsky, když se místo stalo terčem nového raketového ostřelování. „Spolu s ní zahynul ještě jeden civilista. Dva lidé, kteří ji doprovázeli, byli raněni a hospitalizováni,“ napsal The Insider.

Dodal, že Baulinová dříve pracovala pro protikorupční fond uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Baulinová podle ruských médií také působila jako šéfredaktorka či producentka kanálu Navalny Live na serveru YouTube. 

15:35
Dnes

„Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon Ukrajiny 'O změnách některých právních předpisů Ukrajiny o některých otázkách vojenské služby, mobilizace a vojenské registrace' č. 3633-IX,“ tweetuje Verchovná rada (jednokomorový parlament Ukrajiny).

Pro mnohé kontroverzní norma má posílit armádu, čelící již déle než dva roky ruské agresi. Vstoupí v platnost měsíc po oficiálním zveřejnění. Zavazuje muže podléhající branné povinnosti, aby aktualizovali své údaje u vojenských úřadů, zvyšuje platy dobrovolníkům a zpřísňuje tresty za vyhýbání se povolání do armády.

Parlament přijal zákon měnící pravidla mobilizace před pěti dny. V den hlasování ukrajinský generál Jurij Sodol poslance varoval, že armádě chybí lidé a Rusko má na některých místech fronty výraznou početní převahu. „Nepřítel má nad námi sedmi- až desetinásobnou převahu, chybí nám lidé,“ řekl generál.

15:32
Dnes

Vladimir Putin převzal oficiální certifikát, že bude prezidentem Ruské federace i na období 2024-2030. V Kremlu mu ho předala předsedkyně Ústřední volební komise Ella Pamfilovová.

14:48
Dnes

„Uděláme vše pro to, abychom měli olympijské příměří, budeme na tom pracovat,“ prohlásil Emmanuel Macron, prezident Francie, jež v létě pořádá olympijské hry. V rozhovoru pro stanici BFM hovořil o současné válce mezi Ruskem a Ukrajinou, mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy nebo o konfliktu v Súdánu. Zapojit chce do snahy také čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jenž má Paříž navštívit v květnu.

Mluvčí Kremlu Peskov reagoval, že Kyjev „zpravidla využívá takových nápadů a iniciativ pro pokusy se přeskupovat, přezbrojovat a podobně“. Konkrétní případ, kdy se tak Ukrajina měla chovat, nezmínil. „To samozřejmě značně komplikuje proces zvažování takových iniciativ,“ dodal s tím, že zatím nikdo oficiální návrh na příměří během olympiády nepředložil. Olympijské příměří zcela nevyloučil.

Zobrazit celý online

Po zákazu Navalného „extremistických“ organizací musela odjet z Ruska. Na Ukrajinu přijela jako zpravodajka a poslala několik reportáží z Kyjeva a Lvova.

„Budeme dále informovat o válce na Ukrajině, jakož i o válečných zločinech Ruska, jakými jsou nevybíravé ostřelování obytných čtvrtí, kde umírají civilisté a novináři,“ přislíbil The Insider a Oxanině rodině vyjádřil upřímnou soustrast.

Na začátku měsíce přidala Oxana na facebook příspěvek. „Často mi volají přátelé z Kyjeva, Charkova a tak, se slovy: ‚Myslel jsem si, že je to můj poslední den.‘ A tak pevně a bez emocí. Také mi již nezbývají žádné slzy ani slova. Nic než prudká NENÁVIST,“ napsala.

Na twitteru zase méně než den předtím, než zemřela, sdílela příspěvek s hashtagem #MadVlad, který si dělal legraci z prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho zlatému držáku na toaletní papír, který má na jachtě.

Oxana pracovala jako reportérka, na Ukrajině přinášela zpravodajství z Lvova i Kyjeva. Byla vždy velkou podporovatelkou Ukrajiny, protestů se účastnila již od roku 2014, kdy Rusko obsadilo Krym, uvedl deník DailyMail.

Video  Epicentrum: Náměstek Lipavského Dvořák nejen o masakru v Buči  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa