Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Ruský novinář vydraží svoji Nobelovku: Výtěžek pošle ukrajinským uprchlíkům

Autor: ČTK - 
22. března 2022
12:24

Šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov se chystá vydražit svoji medaili Nobelovy ceny za mír, kterou získal v loňském roce, a výtěžek věnovat ukrajinským uprchlíkům. Svůj záměr dnes oznámil na webu opozičních novin. Muratov zároveň podtrhl, že Rusko musí vedle poskytnutí pomoci uprchlíkům bez dalších průtahů přerušit boje, zajistit fungování humanitárních koridorů, výměnu zajatců a převoz těl padlých.

„Novaja gazeta a já jsme se rozhodli věnovat medaili Nobelovy ceny za mír za rok 2021 na fond pomoci ukrajinským uprchlíkům. Je jich už přes 10 milionů. Prosím, aby se ozvaly aukční domy, které chtějí vydražit tuto po celém světě známou cenu,“ napsal Muratov.

„Co ještě můžeme udělat - podělit se s uprchlíky z řad civilního obyvatelstva, zraněnými a nemocnými dětmi, které naléhavě potřebují zdravotní péči. Tím, co je ti drahé a má cenu pro ostatní,“ vysvětlil šéfredaktor své rozhodnutí. Nobelovu cenu za mír v roce 2021 získali Muratov spolu s Marií Ressaovou z Filipín jako zástupci všech novinářů, kteří za stále méně příznivých podmínek ve světě hájí svobodu projevu a právo na informace.

15:44
Dnes

Obvodní soud pro Prahu 1 bude řešit případ muže, který měl na protivládní demonstraci v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle které je muž podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia. Státní zástupce Jan Lelek ČT řekl, že v případu byl podán návrh na potrestání minulý týden.

15:30
Dnes

V Polsku minulé úterý zadrželi cizince, který je podezřelý ze špionáže ve prospěch Ruska. Dnes o tom podle portálu Onet.pl informovala mluvčí prokuratury v Gdaňsku Gražyna Wawryniuková.

14:51
Dnes

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Čína vyzvala ke snížení rizika konfliktu mezi jadernými mocnostmi.

Zobrazit celý online

Muratov již dříve poskytl větší část finanční odměny, kterou dostal společně s oceněním, různým charitám. Stanice Rádio Svoboda v prosinci informovala, že Muratov se zřekl ve prospěch dobročinných nadací 30 milionů rublů (6,5 milionu Kč) z celkové částky asi 40,2 milionu rublů (8,7 milionu Kč).

Novaja Gazeta, kterou v roce 1993 Muratov spoluzakládal, je jedním z posledních nezávislých médií v Rusku. Noviny jsou známé hlavně pro své vyšetřování korupce nebo porušování lidských práv v Čečensku. Pro list pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, která byla v Moskvě zavražděná v roce 2006.

Video  Uprchlická krize: Jaké jsou cílové destinace ukrajinských uprchlíků?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa