Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Vlna utečenců nemá obdoby! Uprchlíci z Ukrajiny mohou v ČR nově pracovat bez povolení

Autor: Maxmilián Nový, ČTK - 
21. března 2022
05:00

Jen tři týdny stačily, aby se vlna uprchlíků z Ukrajiny zařadila mezi největší ve 20. století. Podle odhadů jich před ruskou invazí uteklo už přes 3 miliony, což je více než během občanské války v Jugoslávii. Od tohoto týdne také začíná platit tzv. lex Ukrajina, který mimo jiné zajišťuje, že uprchlíci v Česku mohou pracovat bez pracovního povolení.

Především východní a střední Evropa čelí v posledních třech týdnech nevídané vlně uprchlíků z Ukrajiny. Ti ve velkém překračují hranice kvůli ruské okupaci ve snaze zachránit si holý život. A takový příliv za tak krátkou dobu Evropa nepamatuje od konce druhé světové války.

Za poslední tři týdny prchlo z Ukrajiny přes 3,17 milionu lidí, jde hlavně o ženy a děti. Největší nápor nyní zažívá Polsko, kam zamířilo přes dva miliony Ukrajinců. Výrazně menší Slovensko už přijalo přes 213 tisíc uprchlíků a na hranicích kapacit už je i Česko.

Nouzový stav

Podle představitelů české vlády přišlo za tři týdny války do země asi 270 tisíc uprchlíků, podle nejaktuálnějšího přehledu ministerstva vnitra dostalo vízum už přes 200 tisíc lidí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (43, STAN) včera v televizi CNN Prima řekl, že vláda bude muset požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten platí kvůli návalu utečenců před válkou od 4. března. Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (48, ODS) je tento krok nezbytný.

12:50
Dnes

Litva otevřela koridor pro ukrajinský tranzit obilí do pobaltských přístavů. V úterý to uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „Rusko ničí potraviny, Litva je dodává,“ řekl ministr. „Byl přijat a odsouhlasen koridor pro tranzit obilí do pobaltských přístavů, který uvolní tlak na ukrajinské hranici a zvýší dodávky do Afriky i mimo ni,“ dodal. 

12:31
Dnes

Stav ruských jednotek u Orichivu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se patrně zhoršil natolik, že se snížila jejich schopnost podnikat protiútoky a bránit tak ukrajinskému postupu. Ve své nejnovější analýze bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Ukrajinská armáda vede jižně od Orichivu už několik měsíců protiofenzivu. Ruští váleční blogeři podle ISW navíc hovoří o tom, že ruští velitelé stále častěji stojí před volbou, zda ustoupí, nebo zda se budou snažit udržet pozice za cenu ztrát svých vojáků.

12:11
Dnes

Petr Pavel vystoupil s projevem na plénu Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Varoval mimo jiné před vlivem Ruska v evropských zemích. „Síla Evropy spočívá v naší jednotě a zároveň rozmanitosti, to je klíčové směrem k míru a prosperitě. Není překvapení, že naši nepřátelé tohle vědí. Právě proto se neustále snaží podkopávat naše morální a demokratické hodnoty. Proto, aby nás oslabili. Volební kampaň v příštím roce prověří naše demokracie a já doufám, že bude soužit jako příležitost, abychom ukázali, že evropský demokratický duch je skutečně živý,“ uvedl Pavel a sklidil potlesk. Více čtěte zde

Zobrazit celý online

Převážně ženy a děti

Více než polovinu všech utečenců z Ukrajiny u nás tvoří děti. Mezi dospělými pak ve velkém převažují ženy, které tvoří kolem 80 procent ukrajinských uprchlíků v Česku.

Práce a humanitární dávky

Váleční uprchlíci z Ukrajiny mohou od tohoto týdne pracovat v Česku bez pracovního povolení. S vízem ke strpění se mohou o místo ucházet volně, firmy je budou moci přijmout na jakoukoliv pozici. Příchozí budou moci získat také novou humanitární dávku 5 000 korun na zajištění potřeb a základního vybavení pro začátek života v ČR. Počítá s tím takzvaný lex Ukrajina, který začíná platit.

Lex Ukrajina se skládá ze tří norem na pomoc válečným uprchlíkům. Normy upravují přidělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociální zabezpečení, přístup ke zdravotní péči či ke vzdělávání.

Vláda předlohy schválila 9. března, o týden později je přijala Sněmovna a minulý čtvrtek je podpořil i Senát a podepsal prezident. Nová pravidla začínají platit vyhlášením ve Sbírce zákonů. Její část s touto legislativou se rozešle v pondělí 21. března.

Cizinci ze zemí mimo EU v Česku většinou potřebují zaměstnanecké a modré karty či povolení k zaměstnání. Nemusí je mít migranti, kteří smějí v ČR žít trvale. Podle nového zákona mají uprchlíci z Ukrajiny s vízem ke strpění stejné postavení jako přistěhovalci s povolením k trvalému pobytu. O povolení tak nemusejí žádat. Práci si mohou hledat přímo, nemusí chodit na úřad práce. Hlásit se mohou třeba na inzerát.

Podle podkladů k normě se běženci budou moci zapsat i do evidence nezaměstnaných. Úřady práce jim pak budou poskytovat poradenství a při splnění podmínek i podporu a případně také rekvalifikaci a příspěvky na zaměstnávání.

Česko má využít vzdělání uprchlíků

Podle expertů na problematiku integrace by příchozí neměli končit v nízkokvalifikovaných profesích a Česko by mělo jejich vzdělání co nejvíc využít. Mělo by proto uznávání kvalifikací zjednodušit a urychlit a také posílit kurzy češtiny, radí odborníci.

Úřad práce nabízel dnes na svém webu 342 000 volných míst. Tři čtvrtiny z nich byly pro lidi bez vzdělání či se základním vzděláním. Zhruba 13 350 pozic bylo pro vysokoškoláky a 23 600 pro pracovníky s maturitou. Celkem 8 800 pozic bylo ve zdravotnictví a 2200 ve vzdělávání.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) několikrát zopakoval, že uprchlíci z Ukrajiny si nemusí práci hledat přes prostředníky a na zaměstnávání příchozích se také zaměří inspekce práce. Jurečka pohrozil sankcemi při nerovném zacházení.

Podpora 5 tisíc na měsíc

Od příštího týdne mohou lidé s vízem ke strpění žádat také o novou humanitární dávku 5 000 korun. Mají na ni nárok za měsíc, v němž získali vízum. K vyřízení mohou využít aplikaci, kterou ministerstvo práce podle své mluvčí Evy Davidové spustí v pilotním provozu v pondělí. Po týdenním otestování a doplnění by pak mělo být možné humanitární podporu vyřídit i bez návštěvy úřadu práce. Má to proces urychlit a ulevit přetíženým úřadům. Dávku bude možné v případě potřeby pak pobírat ještě dalších pět měsíců, bude o ni ale nutné pravidelně žádat.

Zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění válečných uprchlíků z Ukrajiny má platit do konce března příštího roku.

Video  Epicentrum - Tomáš Pojar  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud