Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Přežil holokaust, ruskému ostřelování neunikl. Boryse (†96) zabil v Charkově granát

Autor: ČTK - 
21. března 2022
16:10

Při ruském ostřelování ukrajinského města Charkov zemřel 96letý Borys Romančenko, jenž za druhé světové války přežil věznění v několika koncentračních táborech. Informovaly o tom dnes ruskojazyčný server stanice BBC a web The Guardian, které se odvolávají na Romančenkovu vnučku a na nadaci památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora. Romančenko podle nich zahynul poté, co jeho dům zasáhl granát.

Romančenko za druhé světové války přežil nacistické koncentrační tábory Buchenwald, Mittelbau-Dora nebo Bergen-Belsen. O život přišel v pátek, když vícepodlažní dům v Charkově, kde bydlel, zasáhlo ostřelování, uvedl památník na svém twitterovém účtu.

„Borys Romančenko se aktivně zasazoval o připomínání nacistických zločinů a byl místopředsedou Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora,“ stojí v prohlášení.

Druhé největší ukrajinské město Charkov patří mezi místa, odkud jsou hlášeny jedny z nejvyšších bilancí civilních obětí ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. Agentura Interfax-Ukrajina dnes uvedla, že ruské ostřelování zničilo v Charkově už 972 budov, z nichž více než dvě třetiny byly obytné domy.

23:00
29. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. V našem online přenosu budeme pokračovat zase zítra v brzkých ranních hodinách. 

22:19
29. 2. 2024

Obrazem: Vojáci ukrajinské 17. tankové brigády odpočívají v krytu v Časov Jaru v Doněcké oblasti.

21:55
29. 2. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil velitele logistiky ukrajinských ozbrojených sil. Do funkce jmenoval Volodymyra Karpenka, který nahradil Oleha Huljaka. S odvoláním na web ukrajinského prezidenta o tom informovala agentura Unian.

Důvod této výměny Zelenskyj ve zveřejněné informaci na svém webu nepřiblížil. Karpenko dříve zastával funkci šéfa logistiky ukrajinských pozemních vojsk.

Výměně šéfa logistiky předcházelo začátkem února odvolání hlavního velitele ukrajinských sil Valerije Zalužného. Na jeho místo Zelenskyj jmenoval dosavadního velitele pozemních vojsk Oleksandra Syrského.

Zobrazit celý online

Rusko svůj vojenský vpád do sousední země nazývá „zvláštní vojenskou operací“ s cílem „demilitarizovat a denacifikovat“ Ukrajinu.

Video  Útok na Kyjev! Chystá se puč na Putina? A Babiš jde k soudu.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa