Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Záhadná „otočka“ Lavrova: Letadlo s Putinovým mužem se v půlce cesty do Pekingu vrátilo

Aktualizováno -
17. března 2022
13:08
Autor: ČTK, Mii - 
17. března 2022
11:39

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v noci na dnešek odletěl do Pekingu, z dosud neznámých příčin se však let ještě nad Sibiří otočil a vrátil se do Moskvy. Informoval o tom dnes německý deník Bild. Žádné setkání s čínskou stranou nebylo oficiálně oznámené.

Letadlo s Lavrovem se k cestě zpět na moskevské letiště Vnukovo otočilo nad Novosibirskem, tedy po 2800 kilometrech letu. Podle deníku není jasné, co se za letu přihodilo - zda jej čínští představitelé odmítli přijmout či zda svého ministra povolal zpět do Moskvy prezident Vladimir Putin.

Na twitteru se ve čtvrtek před polednem objevily informace, že několik ruských vládních letounů opět odstartovalo směrem na východ. Údaje o letounech potvrdil letecký server Aerotime. Letadla mají kapacitu přes 1700 pasažérů a je mezi nimi i letoun označovaný jako „doomsday plane“. Tak se neoficiálně nazývá třída letadel, která se používá jako výsadkové velitelské stanoviště v případě jaderné války.

Strategické partnerství

Čína se v ukrajinské krizi vykreslovala jako neutrální aktér a odmítla odsoudit Rusko za invazi do země, zároveň ale ruskou agresi na Ukrajině aktivně nepodpořila.

19:17
Dnes

Belgie se bude snažit dodat stíhačky F-16 na Ukrajinu už letos, řekla podle VRT belgická ministryně obrany. Původně to Brusel plánoval až příští rok.

19:14
Dnes

USA ohlásily dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině, uvádí americká média. Podle ministra obrany nakoupí vybavení za šest miliard dolarů.

18:48
Dnes

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se Evropská unie naučila hodně o vzorcích chování Kremlu i ruského prezidenta Vladimira Putina a stala se tak ostražitější. V rozhovoru ke 20. výročí dosud největšího rozšíření Evropské unie to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská unie podle ní není dokonalá, ani taková nemůže být, protože je spolkem 27 členských států a 450 milionů obyvatel, připomněla šéfka unijní exekutivy. Výhody, které členství v EU přináší, jsou ovšem podle ní obrovské.

„Pro mě je Evropská unie více než jen spolek zemí, je to náš společný domov,“ zdůraznila von der Leyenová v rozhovoru se skupinou novinářů ze států, které do EU před 20 lety vstoupily. V roce 2004 se unie rozšířila o Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Kypr a Maltu.

Vzhledem k dění v některých nových členských státech, například pokud jde o problémy s dodržováním pravidel právního státu v Maďarsku či svobody médií na Slovensku, se někdy objevuje tvrzení, že tyto země ještě nebyly na vstup do EU zralé a připravené. S tím dnes ale Ursula von der Leyenová nechtěla souhlasit.

Zobrazit celý online

V neděli deník The Financial Times s odkazem na nejmenované americké činitele uvedl, že Moskva požádala Peking o vojenskou i finanční pomoc. Čína to označila za dezinformaci, ale Bílý dům se obává, že Peking může narušit snahy Západu o zajištění bezpečnosti na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching deklarovali minulý měsíc v Pekingu rozsáhlé strategické partnerství zaměřené na boj proti vlivu Spojených států. Uvedli, že jejich země nebudou mít „žádné 'zakázané' oblasti spolupráce“.

Biden bude v pátek jednat se prezidentem Číny

Právě americký prezident Joe Biden bude přitom v pátek telefonicky hovořit se Si Ťin-pchingem. Hlavními tématy rozhovoru budou ruská invaze na Ukrajinu a konkurence mezi Čínou a USA, informoval dnes Bílý dům.

Plánovaný telefonát Washington označil za „součást našeho pokračujícího úsilí o udržení otevřených komunikačních linek mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou“. 

Video  Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa