Poleščuk Čechům zprostředkovává informace o válce: Nesuďte uprchlíky podle oblečení
Jako obrovské symbolické gesto vnímá cestu premiéra Petra Fialy spolu se svým polským a slovinským protějškem do Kyjeva Bělorus Andrej Poleščuk. Zablokování Sputniku a dalších kanálů souvisejících s dezinformacemi kolem ruské ruské invaze na ukrajinské území jsou podle něj krokem dobrým směrem. Ve čtvrtečním Epicentru Blesku ale hvězda sociálních sítích informující o situaci na Ukrajině ale hovořila i rusofobii v Česku nebo míře české pomoci uprchlým Ukrajincům.
„Zatímco někteří západní politici hodně mluví a snaží se hovořit s Putinem, tak náš premiér měl tu odvahu spolu s premiérem Polska a Slovinska na tu Ukrajinu opravdu jet, vidět, co se tam děje a podpořit prezidenta Zelenského, který to podle mě potřebuje,“ ocenil Poleščuk. K otázce bezpečnosti cesty dodal, že ví i o případech, kdy ruská vojska střílela na evakuační vlaky z obléhaných ukrajinských míst.
„Nevíme, co se tam (v Kyjevě) dohodlo, jen víme o tom, že armáda pošle novou výzbroj. Předpokládám, že tam došlo k nějakým dohodám, o kterých nebudeme vědět, dokud se nestanou,“ míní Bělorus. Dodal, že si myslí, že pomoc bude i jiného charakteru než jen symbolického.
Aktivity prokremelských dezinformačních webů mířících na české čtenáře podle něj podrývají demokratickou společnost a „stát, respektive soukromý sektor na to musí nějak reagovat.“ Rovnováhu v obsahu informací ruské a ukrajinské strany podle svých slov nehledá. „Jsem úplně na ukrajinské straně. Nedává mi smysl, že bych si řekl ‚A teď se podívám na ruské zdroje‘,“ přiznal a dodal, že Ruská cenzura může za to, že se v zemi dá číst objektivních informací pomálu.
„Jsou ještě nějaká ruská informační média, která informují, ale hledat rovnováhu mi vzhledem k tomu nastavení nedává smysl,“ řekl Poleščuk ve studiu Blesku. Sám se podle svých slov snaží čekat, až jeho informace budou potvrzené a plně relevantní. Největší nebezpečí vnímá v tom, že se Kreml snaží šířit lživá tvrzení o tom, že na Ukrajině jsou jaderné zbraně nebo o tom, že probíhala genocida ruskojazyčných obyvatel na Donbase. „Je to samozřejmě nesmysl. Ruská strana se to snaží říkat roky a nikdy se to nepotvrdilo.“
Rusofobii v české společnosti novinář vnímá, ačkoli osobní zkušenost s ní nemá. „Lidé, kteří tu žijí dlouhé roky a nesnaží se ospravedlňovat zásah Ruska, tak nemohou za to, co se stalo. Spousta Rusů, kteří tu jsou, se snaží i pomáhat. Například v pražském Kongresovém centru je několik takových, kteří vyloženě pomáhali ukrajinským uprchlíkům,“ dodal.
Zároveň ocenil způsob, jakým Češi přistoupili k pomoci imigrantů z Ukrajiny. „Je to naprosto neuvěřitelné. Spousta z nich si vzala uprchlíky domů a ubytovala je, já mám ve zprávách desítky nabídek toho, že těm lidem mohou pomoct a ubytovat je,“ prohlásil Poleščuk. Zdůraznil zároveň, že by lidé měli pochopit, že do Česka nechodí jen uprchlíci z nejnižší vrstvy, ale spousta z nich žije stejným západním stylem života jako my. „Jsou zvyklí na určitý standard. Ale posuzovat člověka podle toho, jak je například oblečený, je mimo, protože neznáme to pozadí, se kterým sem člověk přichází.“