Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Jourová o sankčním seznamu: Měl by být Putin na prvním místě? Eurokomisařka zmínila slabost

Aktualizováno -
23. února 2022
14:31
Autor: ČTK, for - 
23. února 2022
10:06

Ruský prezident Vladimir Putin by měl být podle eurokomisařky Věry Jourové první na seznamu sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho agresivnímu postupu vůči Ukrajině. Fakt, že Putin na unijním seznamu chybí, je podle Jourové spíše projevem slabosti než diplomatického umu. Místopředsedkyně Evropské komise to řekla dnešním Hospodářským novinám (HN). Jourová Blesku dodala, že plně podporuje sankční seznam EU a že si jen pocitově myslí, že by měl být Putin na seznamu. 

Na přijetí sankcí proti Moskvě se státy EU dohodly v úterý kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella přibudou na dosavadním sankčním seznamu více než tři stovky poslanců ruského parlamentu a sankce postihnou také více než dvě desítky dalších činitelů či subjektů. Prezident Putin ale podle Borrella na sankčním seznamu není.

Jourová, která má v Evropské komisi na starosti hodnoty, transparentnost a dodržování zásad právního státu, vynechání ruského prezidenta kritizuje. „Vladimir Putin by měl být první na seznamu,“ řekla HN.

Jourová: Je to slabost

Deník poukazuje na to, že nejvyšší představitelé „predátorských“ režimů se tradičně přidávají na sankční seznamy jako poslední kvůli udržení komunikace. „Je vždycky otázka, jestli je to profesionální um diplomacie, nebo slabost. Já bych to viděla spíš jako to druhé,“ uvedla k tomu Jourová.

Jourová ale pro Blesk dodává, že jí slova vložila redaktorka do úst. Dodala, že jen pocitově si myslí, že by tam Putin měl být a že „plně stojí a podporuje ten sankční seznam EU“. 

Ruský prezident v pondělí uznal nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny a pak tam vyslal ruské jednotky. Země EU se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Na dosavadním sankčním seznamu podle Borrella přibudou více než tři stovky poslanců Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu), kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Sankce postihnou také 23 dalších činitelů či subjektů.

Na sankčním seznamu podle Borrella není prezident Putin, podle diplomatů na něm však figuruje ministr obrany Sergej Šojgu, přední armádní představitelé, oligarchové či mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Stejně jako zmíněných 351 poslanců mají mít zakázán vstup do unijních zemí a zmrazen majetek v EU.

Video  Exvelvyslanec Kolář: Putinovi bude stačit, že Ukrajinu zmrzačí! Válka už začala, míní diplomat  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Podle Borrella evropský blok sankce dojednal a zavede v koordinaci se Spojenými státy, Británií a dalšími partnery. Americký prezident Joe Biden v úterý podobně jako evropští lídři oznámil první sadu sankcí vůči Rusku. Postihy se týkají dvou ruských bank, obchodování se státním dluhem na západních trzích a také vybraných ruských elit.

Opatření proti několika ruským bankám a podnikatelům blízkým Kremlu ohlásila v úterý také Velká Británie. Sankce se dotknou podnikatelů Gennadije Timčenka a bratrů Borise a Igora Rotenbergových. Londýn na ně cílí kvůli jejich úzkým vazbám na Putina. Cílem britských sankcí jsou i banky Rossija, IS Bank, General Bank, Promsvjazbank a Black Sea Bank.

Video  Co se děje na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

pomnenka ( 23. února 2022 11:35 )

Pro mne co se tyka nebezpeci je Jourova na prvnim miste, ostatni az dlouho za kopcem nebo za hory za doly jak v pohadce o Smolickovi.

Ferenc ( 23. února 2022 10:45 )

A ty vrtule co hrabeš pod sebe za to kecání bys měla být hned na druhém za ním.

orlus ( 23. února 2022 10:44 )

Oni to pořád nepochopili. Pokud jde o bezpečnost Ruska žádné sankce je nezastaví. Měli by si vzít poučení ze sankcí ohledně Krymu. Zpočátku měli problém. Pak se přizpůsobili a stali se nezávislejšími. Jedinou cestou pro deeskalaci je jednání o finlandizaci Ukrajiny. (neutralitě)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa