Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Maruška (65) zachránila děti z ostřelovaného Žytomyru: Zoufalství ve sklepě vystřídalo bezpečí!

Autor: lc - 
13. března 2022
05:00

Když Marie Cymbrovičová z Odoleny Vody pomáhala v Česku organizovat tábory pro potomky Volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, netušila, že jednoho dne bude některé z nich před válkou schovávat u sebe doma. 

Marie Cymbrovičová je také potomkem Volyňských Čechů, kteří odešli v 19. století do oblasti Volyně. Do Česka se však vrátila a už tu zůstala. „V roce 1990 jsem byla ve vlně asi 1800 krajanů, kteří se ze zóny vzdálené ani ne sto kilometrů od Černobylu dostali zpátky do své původní vlasti,“ vzpomínala před třemi lety v povídání pro Blesk.cz.

14:20
23. 5. 2024

Gubernátor Rostovské oblasti na jihozápadě Ruska nařídil na hranici s okupovanou částí Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny zřídit pětikilometrovou „zvláštní zónu“. V ní má platit podobný režim jako dříve v pohraničním pásmu, napsal dnes na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na gubernátorovo nové nařízení.

13:45
23. 5. 2024

Během dnešní vlny útoků v Charkovské oblasti došlo ke zranění osoby v obci Dergači. Počet obětí přímo v Charkově a Ljubotynu se vyšplhal na sedm. 

12:28
23. 5. 2024

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko jmenoval generálmajora Pavla Muravejku náčelníkem generálního štábu a prvním náměstkem ministra obrany. Oznámila to dnes státní agentura Belta. Muravejka loni na podzim, kdy byl tajemníkem státní rady, vyhrožoval, že Bělorusko má právo silou svých zbraní prorazit si skrz Litvu koridor až k moři. Reagoval tím na sankce, které Litva uvalila na vývoz běloruských hnojiv, napsal opoziční server Naša Niva.

Kompletní online

Když vypukla na Ukrajině válka, bylo jasné, že spolu se svou rodinou krajanům pomůže. Z předměstí bombardovaného Žytomyru za ní do Česka přijely dvě dcery její kamarádky i se čtyřmi potomky ve věku od 3 a půl do 14 let. 

Strach a rozbitá okna

„Vše proběhlo velmi rychle, večer mi ještě volali, že se nic neděje, že jen pořád sedí ve sklepě a zase se vracejí domů. Děti poslali k tetičce, která má lepší sklep. A ráno už bylo vše jinak, už byli v autobuse,“ popisuje Marie Cymbrovičová. Situace se totiž výrazně změnila. „Byli zoufalí, spadla bomba, vyrazilo jim to sklo z oken, spadl lustr. Na nic už nečekali,“ vysvětluje paní Marie.

Protože utíkali na rychlo, měli s sebou jen malý kufřík, maminka dokonce zapomněla na sbalený batůžek pro nejmenšího synka. Lidé z Odoleny Vody se o ně ale skvěle postarali. „Sbírali mezi sebou oblečení, na nejstaršího ho vybrali tolik, že až brečel dojetím a říkal, že tolik oblečení nikdy neměl,“ popisuje paní Marie.

Školáka dojala i dvoustovka od jednoho dárce. „Našel ji na oblečení a hned běžel upozornit, že ji tu ten pán asi zapomněl. Tak jsme mu vysvětlili, že to dostal na zmrzlinu. Byl šťastný,“ dodává paní Marie. Rodina z Ukrajiny se prý cítí v bezpečí a obě maminky si vyřizují potřebné dokumenty. A paní Marie je ráda, že mohla pomoci. Tak, jako to pro ukrajinské děti dělala už dříve.

Kdo jsou Volyňští Češi?

Volyňští Češi jsou etničtí Češi či jejich potomci usazení od druhé poloviny 19. století ve Volyni. V letech 1868 až 1880 odešlo z Rakouska-Uherska do carského Ruska téměř 16 tisíc Čechů. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v českých zemích a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy. Převážná část Čechů se usadila ve volyňských újezdech Rovno, Dubno, Luck, Žytomyr, Ostroh a další.

Rusko útočí blízko Slovenska a Polska! A kam zmizel konvoj u Kyjeva?

Video  Rusko útočí blízko Slovenska a Polska! A kam zmizel konvoj u Kyjeva?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa