Asistenční centrum po stěhování Ukrajinců: Počty uprchlíků nadále klesají
Na pražské středisko pro ukrajinské uprchlíky se za posledních sedm dní obrátilo 3681 běženců. Je to zhruba o pětinu méně než o týden dříve. Od začátku ruské agrese už pomoc centra vyhledalo celkem 76.658 lidí. Vyplývá to z informací na twitteru pražských hasičů, kteří s provozem centra pomáhají. V pátek pracovníci centra pomohli 557 lidem.
Stěhování do nového sídla v budově u metra Vysočanská se podle hasičů obešlo bez problémů. Asistenční centrum, které nabízí příchozím pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním, do středy sídlilo v Kongresovém centru Praha (KCP) u stanice metra Vyšehrad. Důvodem stěhování střediska byly již nasmlouvané akce v KCP včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii.
Vytíženost v posledních týdnech spíše klesá. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu, která byla zahájena 24. února, se počty uprchlíků v pražském centru, sloužícím pro hlavní město i Středočeský kraj, pohybovaly v tisících. Rekordním dnem byl 8. březen, kdy centrum obsloužilo 3667 uprchlíků. V uplynulém týdnu už denní počet obsloužených lidí ani jednou nepřekročil tisícovku.
Střediska, která se nacházejí po celém Česku, nabízejí uprchlíkům z Ukrajiny pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním. Pražské centrum se ve čtvrtek přesunulo do nových prostor v budově bývalého sídla Komerční banky u metra Vysočanská. Původně sídlilo v Kongresovém centru. Důvodem stěhování byly již nasmlouvané akce v Kongresovém centru, včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl při čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru, že se celkový počet uprchlíků z Ukrajiny v Česku ustálil přibližně na 300.000. Někteří uprchlíci podle něj z Česka odjíždějí.
Pět milionů
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z napadené země odešlo více než pět milionů lidí, uvedl v pátek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Většina, asi 2,7 milionu, zamířila do Polska. Podle dřívějších informací Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) z úterý zemřelo za dobu války na Ukrajině nejméně 1892 civilistů.
Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

Americká rodina byla natolik znechucená společenskou situací ve Spojených státech, že se přestěhovala do Ruska, které prý vyznává konzervativní hodnoty. Teď se diví, že otce tří malých holčiček po kraťoučkém výcviku poslali na frontu.
„Bohužel, když se učíte v jiném jazyce a nerozumíte mu, jak se vlastně učíte?“ rozjímala na rodinném kanále na YouTube DeAnna Huffmanová. „Má bohužel pocit, že ho předhodili vlkům, a musí se spoléhat na víru, a to je přesně to, co děláme všichni.“ Kontrakt s ruskou armádou Texasan Derek podepsal ve víře, že bude působit v týlu – jako svářeč, nebo snad reportér. Chtěl si tak urychleně vysloužit občanství. Místo toho ho rázem poslali do frontových bojů na Ukrajinu – a z těch se přestal manželce hlásit…

Pomoci napadené Ukrajině chce také Nizozemsko. Tamní ministr obrany Ruben Brekelmans řekl, že země "významně přispěje" na dodávku systémů Patriot. Podrobnosti ale neuvedl a dodal, že detaily sdělí později, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemský list De Telegraaf.

Francouzské firmy jsou připraveny spustit výrobu dronů na Ukrajině, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem. Francii poděkoval za podporu své země, která se čtvrtým rokem brání ve válce rozpoutané Ruskem. Ukrajina se domluvila s Francií na zřízení fondu ve výši 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy Kč) na podporu kritické infrastruktury a ekonomiky v příštím roce, oznámila po jednání s hostem premiérka Julija Svyrydenková.