Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

ONLINE: Ukrajinci odrazili Rusy v části Charkovské oblasti? Putin se chystá za Kimem do KLDR

Aktualizováno -
24. května 2024
21:09
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva chystá návštěvu prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji, uvedla agentura RIA Novosti. Přesný termín Kreml oznámí později. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

20:36
24. 5. 2024

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard korun), oznámilo dnes americké ministerstvo obrany. Veřejný seznam dodávaných položek tvoří především různé druhy munice, včetně střel do raketometů HIMARS nebo naváděné letecké munice.

20:17
24. 5. 2024

Ukrajinské ozbrojené síly obdržely od Německa další systém protivzdušné obrany IRIS-T, napsal Der Spiegel. To znamená, že Ukrajina má nyní čtyři systémy Iris-T středního dosahu a jeden systém Iris-T krátkého dosahu, uvedla publikace.

19:57
24. 5. 2024

Obrazem: Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku

Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024)
19:12
24. 5. 2024

Ukrajina odmítla přijmout některé zastaralé bojové tanky Leopard 1A5 z Dánska a Německa kvůli četným závadám, uvedla dánská televizní stanice DR s odvoláním na dokumenty dánského ministerstva obrany.

Od září loňského roku bylo dodáno pouze 20 tanků, uvádí DR. Po jejich převzetí a kontrole Ukrajina zjistila, že 18 z 20 obdržených tanků má drobné závady nebo poruchy a dva mají „vážnější závady“, uvádí se v dokumentech.

18:36
24. 5. 2024

Ruské síly zaútočily 24. května na město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti a zranily tři lidi, informoval gubernátor Serhij Lysak.

18:27
24. 5. 2024

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Ministr zahraničí USA Antony Blinken bude v Evropě od úterka, přičemž nejdříve má v plánu návštěvu Moldavska. Kdy přesně přicestuje do Česka, nebylo z oznámení americké diplomacie jasné.

Blinkenův náměstek James O'Brien podle agentury Reuters sdělil novinářům, že na ministerské radě budou pokračovat přípravy na summit NATO, který se v červenci uskuteční ve Washingtonu. Dodal, že USA neočekávají, že by spojenci na summitu přizvali Ukrajinu do aliance, očekávat ovšem lze nové projevy podpory zemi bránící se třetím rokem ruské agresi.

18:17
24. 5. 2024

Podle estonských představitelů Rusové ve čtvrtek časně ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod na řece Narvě.

„Pohraniční incident je součástí provokativního chování a hybridních akcí Ruska, včetně těch na námořní a pozemní hranici v pobaltské oblasti,“ uvedl v prohlášení šéf diplomacie EU Josep Borrell. „Takové akce jsou nepřijatelné,“ dodal.

17:46
24. 5. 2024

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, kde se zúčastní jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Také bude v Praze se svým českým protějškem Janem Lipavským a dalšími českými činiteli mluvit o podpoře Ukrajiny či o posílení energetické spolupráce, oznámila dnes podle agentury Reuters americká diplomacie.

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Kdy přesně Blinken do Česka přicestuje, nebylo ihned jasné.

17:02
24. 5. 2024
!

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil dnes v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Slovy o legitimitě Zelenského narážel Putin už poněkolikáté na to, že mandát ukrajinského prezidenta by za normálních okolností vypršel tento měsíc, ale kvůli stannému právu vyhlášenému na začátku války se teď v napadené zemi nové volby hlavy státu neuskuteční.

16:21
24. 5. 2024

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit boje na Ukrajině, pokud součástí příměří bude podmínka zachování hranic Ruska a Ukrajiny podle současné frontové linie. Agentuře Reuters to sdělily čtyři ruské zdroje, podle kterých je šéf Kremlu zároveň připraven bojovat dál, pokud s takovým návrhem Kyjev a jeho západní spojenci nebudou souhlasit.

Ukrajina opakovaně uvádí, že přímo s Putinem vyjednávat nebude, a že její podmínkou pro příměří je obnova Ukrajiny v původních hranicích z roku 1991, tedy včetně Ruskem anektovaného Krymského poloostrova. Stovky kilometrů dlouhá frontová linie nyní protíná Ukrajinu od ústí Dněpru do Černého moře na jihu po část řeky Oskil na severovýchodě, u hranic s Ruskem. Jde zhruba o 18 procent ukrajinského území.

16:12
24. 5. 2024

Ruští pohraničníci odstranili z řeky Narvy některé z bójí, které tam umístilo Estonsko k vyznačení hranice mezi oběma zeměmi a k usnadnění navigace. Tallinn i Evropská unie krok Ruska odsoudily, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Podle estonských představitelů Rusové ve čtvrtek časně ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod. „Pohraniční incident je součástí provokativního chování a hybridních akcí Ruska, včetně těch na námořní a pozemní hranici v pobaltské oblasti,“ uvedl v prohlášení šéf diplomacie EU Josep Borrell. „Takové akce jsou nepřijatelné,“ dodal.

15:42
24. 5. 2024

Obrazem: Ministři zahraničí USA a Ukrajiny Antony Blinken a Dmytro Kuleba se poklonili památce padlých v Kyjevě.

Ministři zahraničí Blinken a Kuleba se poklonili památce padlých v Kyjevě (15. 5. 2024). Ministři zahraničí Blinken a Kuleba se poklonili památce padlých v Kyjevě (15. 5. 2024). Americký ministr zahraničí Antony Blinken u zdi padlých v Kyjevě (15. 5. 2024). Památník padlých vojáků v Kyjevě.
15:36
24. 5. 2024
!

Kreml chystá návštěvu prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Přesný termín oznámí později. Vztahy obou zemí se od ruského útoku na Ukrajinu před více než dvěma lety výrazně utužily, Pchjongjang patří k největším podporovatelům Moskvy. Severokorejský vůdce Kim Čong-un Rusko navštívil loni. 

„Prezident Putin obdržel pozvání k oficiální návštěvě Severní Koreje. Tato návštěva se v současné době připravuje. Termín této cesty včas oznámíme,“ citovala agentura AFP mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

15:21
24. 5. 2024

Kyjevský soud 24. května rozhodl, že oligarcha Ihor Kolomojskij musí zůstat ve vazbě do 22. července s alternativou kauce ve výši 1,96 miliardy hřiven (49 milionů USD), uvedla agentura Unian.

15:02
24. 5. 2024

Pražský magistrát dovolí pěti radnicím využít v letošním roce peníze, které nestihly utratit loni. Jedná se o finance, které byly určeny na pomoc ukrajinským uprchlíkům. V součtu jde o zhruba 10,89 milionů korun. Nejvyšší částku převede z loňského na letošní rok radnice Prahy 4. V noci na dnešek to schválili pražští zastupitelé. Peníze radnice využívají ve spolupráci s Dětským fondem Organizace spojených národů (UNICEF).

O ponechání peněz v rozpočtu na letošek požádaly magistrát radnice. Nejvíc si nechá Praha 4, a to zhruba 5,85 milionu korun. Druhou nejvyšší částku převede do letoška Praha 13, v jejímž případě jde o 3,73 milionu. Ve zbylých městských částech se částka pohybuje ve statisících korun.

14:41
24. 5. 2024

Ukrajinské drony údajně v noci 19. května na letišti Kuščevskaja v Krasnodarském kraji poškodily ruské stíhačky. Podle leteckého experta Anatolije Chrapčinského, který snímky analyzoval na žádost Rádia Svobodná Evropa, družice Planet Labs zaznamenala poškození nejméně dvou stíhaček - Su-27 a Su-34. Ukazují také, že po úderech byla většina stíhaček z tohoto letiště odstraněna.

14:22
24. 5. 2024

Ukrajinské síly zastavily ruské jednotky v oblasti Charkova a vedou protiútoky, uvedl na briefingu v Kyjevě zástupce Hlavního operačního ředitelství ukrajinského generálního štábu Ihor Prochorenko.

13:49
24. 5. 2024

Pro Česko je důležité, aby se mezivládní konference s Ukrajinou a Moldavskem, která formálně zahájí jednání o přistoupení k EU, uskutečnila do konce června. Jak vyplývá z informací zdrojů ČTK, konference by se mohla uskutečnit buď v úterý 25. června, nebo ve středu 26. června v Lucemburku. Belgické předsednictví ale na jejím uspořádání stále ještě pracuje.

Začít přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem doporučila Evropská komise už loni v říjnu. Následně to schválil prosincový summit EU. Dalším krokem před vstupem je přijetí takzvaného vyjednávacího rámce, který musí jednomyslně schválit znovu celá sedmadvacítka. A je na zemi, která v tu chvíli Radě EU předsedá, tedy nyní na Belgii, aby pak svolala mezivládní konferenci.

13:18
24. 5. 2024

Setkává se Vladimir Putin v Bělorusku vedle Alexandra Lukašenka také se svým někdejším ukrajinským spojencem, prezidentem Janukovyčem? „Letadlo Viktora Janukovyče přiletělo do Běloruska. Ve 12:50 jeho letadlo Dassault Falcon 900C (RA-09617) přistálo na letišti Homel. Naposledy byl Janukovyč v Bělorusku v březnu 2022,“ hlásí běloruský disidentský projekt Hajun. Janukovyč v čele Ukrajiny skončil v únoru 2014 v souvislosti s událostmi majdanu.

Putina uvítal Lukašenko včera večer.

12:34
24. 5. 2024

Ruské ministerstvo obrany podle ruských blogerů odvolalo velitele 20. armády generálporučíka Suchraba Achmedova, upozornili analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Zprávu o Achmedovovi ruským médiím potvrdil Vladimir Rogov z ruských okupačních úřadů na Ukrajině a také list RBK, který se odvolává na nejmenovaný zdroj. Achmedov měl podle ruských blogerů pověst „řezníka“, který nehledí na vlastní ztráty, což se projevilo například v bojích o Vuhledar. Rogov dal jeho odvolání do souvislosti se slibem nového ministra obrany, že bude šetřit životy ruských vojáků.

Podle ISW je 20. armáda nyní zapojena do útočných operací ve směru na město Lyman, které se nachází na severu východoukrajinské Doněcké oblasti. Dříve neuspěla při ruské ofenzívě v Charkovské a Luhanské oblasti.

12:01
24. 5. 2024

„Ruská armáda vede vážnou a obtížnou válku s Ukrajinci. Kdyby byli Rusové dost silní na to, aby porazili Ukrajince na jeden zátah, už by to udělali,“ prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán v pravidelném rozhlasovém vystoupení.

„Nepovažuji za logické, že Rusko, které nedokáže porazit ani Ukrajinu, by najednou přišlo a spolklo celý západní svět,“ řekl Orbán. „Šance na to je extrémně malá.“ Premiér rovněž uvedl, že zmínky o ruské hrozbě považuje za předehru pro hlubší zapojení Západu do války na Ukrajině. „Pravděpodobnost, že by někdo - nejen Rusko, ale kdokoliv - se nyní rozhodl napadnout země NATO, je mimořádně malá, a proto odkazy na 'ruskou hrozbu' vykládám spíše jako manévr Západu a Evropy při přípravě zapojení se do války,“ prohlásil Orbán podle ruského serveru Lenta.ru.

10:55
24. 5. 2024

Za poslední den ztratil protivník 1240 lidí a k tomu mj. 13 tanků, 27 obrněných vozidel, 42 dělostřeleckých systémů či 56 cisteren, náklaďáků a dalších podpůrných vozidel, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

 

Ruské ztráty podle ukrajinské armády k 24. 5. 2024.

Uživatel_5833755 ( 24. května 2024 06:30 )

PANE PUTINE. TADY NEJAKEJ FIALA A JEHO PARTA NICI TUTO ZEM, TAKZE TADY SE BOJUJE MNOHEM TVRDEJI PROTI LIDEM. TAKY JE TU OBCANSKA VALKA! ALE BEZ ZBRANI

pragver ( 23. května 2024 12:42 )

👍

bobbo ( 22. května 2024 12:28 )

A kdo za to může,ten zelený zmetek.

Jan Reichardt ( 20. května 2024 20:27 )

Ukrajinci jsou taky rusáci, co nás přes 20 let okupovali. Nejen Rusové.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

Neboj, k tomu dojde.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud