Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

ONLINE: Ukrajinci absolvovali výcvik na letounech F-16 v USA. A ruský postup na Časiv Jar

Aktualizováno -
24. května 2024
06:44
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

První skupina ukrajinských pilotů již absolvovala výcvik na letounech F-16 na vojenské základně v Arizoně v USA. Jak píše Politico, informovala o tom mluvčí Arizonské národní gardy Erin Hanniganová. Podle ní bude dokončení výcviku rozhodujícím krokem na cestě k tomu, aby se na obloze nad Ukrajinou objevily moderní stíhačky americké výroby. Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
12:01
24. 5. 2024

„Ruská armáda vede vážnou a obtížnou válku s Ukrajinci. Kdyby byli Rusové dost silní na to, aby porazili Ukrajince na jeden zátah, už by to udělali,“ prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán v pravidelném rozhlasovém vystoupení.

„Nepovažuji za logické, že Rusko, které nedokáže porazit ani Ukrajinu, by najednou přišlo a spolklo celý západní svět,“ řekl Orbán. „Šance na to je extrémně malá.“ Premiér rovněž uvedl, že zmínky o ruské hrozbě považuje za předehru pro hlubší zapojení Západu do války na Ukrajině. „Pravděpodobnost, že by někdo - nejen Rusko, ale kdokoliv - se nyní rozhodl napadnout země NATO, je mimořádně malá, a proto odkazy na 'ruskou hrozbu' vykládám spíše jako manévr Západu a Evropy při přípravě zapojení se do války,“ prohlásil Orbán podle ruského serveru Lenta.ru.

10:55
24. 5. 2024

Za poslední den ztratil protivník 1240 lidí a k tomu mj. 13 tanků, 27 obrněných vozidel, 42 dělostřeleckých systémů či 56 cisteren, náklaďáků a dalších podpůrných vozidel, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

 

Ruské ztráty podle ukrajinské armády k 24. 5. 2024.
10:20
24. 5. 2024

Soud ve Vladivostoku dnes zamítl odvolání proti vazbě amerického vojáka, kterého na začátku měsíce zadržely ruské úřady kvůli obvinění z krádeže. Ve vazbě tak poddůstojník Gordon Black zůstane nejméně do 2. července, informovala agentura Interfax.

„Rozhodnutí vladivostockého okresního soudu z 3. května týkající se Gordona Blacka zůstane beze změny,“ uvedl soudce. Black u odvolacího soudu ujišťoval, že nemíní z Ruska uprchnout a že chce v zemi nadále žít se svou družkou, která je současně poškozenou v případu krádeže. Voják prohlásil, že k vycestování ani nemá peníze. Black se už dříve podle ruských médií k činu doznal a spolupracuje s vyšetřovateli.

Policie čtyřiačtyřicetiletého Američana zadržela ve Vladivostoku 2. května pro podezření z okradení ženy, s níž navázal milostný vztah. Do Ruska přicestoval s jednorázovým vízem. Americká média uvedla, že Black dříve sloužil v Jižní Koreji a po ukončení turnusu bez povolení nadřízených odcestoval do Ruské federace.

9:21
24. 5. 2024

První skupina ukrajinských pilotů absolvovala výcvik na amerických letounech F-16, řekla Erin Hanniganová, mluvčí arizonské Národní gardy, na jejíž základně v Tucsonu se cvičili. Teď míří do Evropy ve výcviku pokračovat, uvedla pro Politico. Víc detailů, ani třeba počet pilotů, nepřiblížila 

8:34
24. 5. 2024

Vladimir Putin včera večer přiletěl do Minsku, hned na letišti ho uvítal běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

 

Vladimir Putin na letišti v Minsku (23. 5. 2024). Chléb a sůl: Uvítání Vladimira Putina v Minsku (23. 5. 2024). Vladimir Putin na letišti v Minsku (23. 5. 2024). Vladimir Putin na letišti v Minsku (23. 5. 2024).
8:04
24. 5. 2024

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž. ČTK to dnes večer sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Ruská plynárenská společnost letos v dubnu požádala ruský arbitrážní soud, aby zakázal české společnosti pokračovat v řízení u mezinárodního arbitrážního soudu. Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

„Společnost ČEZ požádala Tribunál ICC o vydání předběžného opatření, které by zakázalo Gazpromu pokračovat v tomto ruském soudním řízení. Tribunál naší žádosti vyhověl, a tím potvrdil, že spory mezi uvedenými společnostmi se mají řešit v arbitráži u ICC, nikoli před ruskými soudy,“ řekl Kříž.

7:23
24. 5. 2024

Dvě osoby zabil v noci na dnešek ukrajinský raketový útok na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informoval o tom Sergej Aksjonov, šéf ruské okupační správy, kterého citovala agentura Reuters. K útoku došlo nedaleko Simferopolu, hlavního správního střediska Krymu.

Aksjonov na síti Telegram dodal, že další ukrajinská střela zasáhla prázdnou budovu nedaleko města Alušta na černomořském pobřeží Krymu.

6:15
24. 5. 2024

Dobré ráno, šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podle něj takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina nebo server Ukrajinska pravda, který zveřejnil fotografii zbraně.

22:29
23. 5. 2024

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli už se online reportáž kolem dění na Ukrajině odmlčí. Pokračuje opět ráno, přejeme klidnou noc.

22:18
23. 5. 2024

„Od spuštění ukrajinského humanitárního koridoru se Ukrajině podařilo vyvézt 45 milionů tun nákladu (především zemědělských produktů),“ hlásí ukrajinské zastoupení při OSN. „V rámci programu Obilí z Ukrajiny naše země poskytla obilí Somálsku, Etiopii, Keni, Mosambiku, Nigérii, Súdánu a dalším státům.“

Na Radě bezpečnosti se zrovna diskutovala bezpečnostní situace Afriky.

20:44
23. 5. 2024

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

19:24
23. 5. 2024

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
23. 5. 2024

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

Veteráni a civilisté vzdávahí v Kyjevě hold padlým vojákům (23. 5. 2024). Veteráni a civilisté vzdávahí v Kyjevě hold padlým vojákům (23. 5. 2024). Veteráni a civilisté vzdávahí v Kyjevě hold padlým vojákům (23. 5. 2024). Veteráni a civilisté vzdávahí v Kyjevě hold padlým vojákům (23. 5. 2024).
17:48
23. 5. 2024

Igor Sečin, generální ředitel ruské státem kontrolované ropné společnosti Rosněfť, zaslal dopis ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi, v němž žádá Kreml o schválení daňových úlev na kompenzaci nákladů na prevenci útoků dronů na ropné rafinerie společnosti.

Šéf Rosněfti Igor Sečin u Vladimira Putina, 2020. Šéf Rosněfti Igor Sečin u Vladimira Putina, 2020.
16:29
23. 5. 2024

Hlavním tématem neformálního zasedání ministrů zahraničí NATO v ČR bude Ukrajina. Bude to příprava na summit ve Washingtonu, bez formálních závěrů a programu. Prezident Pavel ministry uvítá na Pražském hradě, oznámilo ministerstvo zahraničí.

16:12
23. 5. 2024

Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského zuří teď nejprudší boje na kurachovském a pokrovském frontovém úseku v Doněcké oblasti a v okolí Kupjansku na východě Charkovské oblasti.

Syrskyj podle agentury Reuters také na sociálních sítích uvedl, že ruská vojska ve městě Vovčansk, tedy jednom z klíčových bojišť na severu Charkovské oblasti, zabředla do pouličních bojů a utrpěla těžké ztráty.

14:20
23. 5. 2024

Gubernátor Rostovské oblasti na jihozápadě Ruska nařídil na hranici s okupovanou částí Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny zřídit pětikilometrovou „zvláštní zónu“. V ní má platit podobný režim jako dříve v pohraničním pásmu, napsal dnes na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na gubernátorovo nové nařízení.

13:45
23. 5. 2024

Během dnešní vlny útoků v Charkovské oblasti došlo ke zranění osoby v obci Dergači. Počet obětí přímo v Charkově a Ljubotynu se vyšplhal na sedm. 

12:28
23. 5. 2024

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko jmenoval generálmajora Pavla Muravejku náčelníkem generálního štábu a prvním náměstkem ministra obrany. Oznámila to dnes státní agentura Belta. Muravejka loni na podzim, kdy byl tajemníkem státní rady, vyhrožoval, že Bělorusko má právo silou svých zbraní prorazit si skrz Litvu koridor až k moři. Reagoval tím na sankce, které Litva uvalila na vývoz běloruských hnojiv, napsal opoziční server Naša Niva.

11:48
23. 5. 2024

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádaly dnešní ruské útoky na Charkov na severovýchodě Ukrajiny. Ruská armáda na toto druhé největší ukrajinské město zaútočila alespoň 15krát, uvedl v příspěvku na telegramu šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

„V důsledku útoku na Charkov podle předběžných údajů zahynuli čtyři lidé. Zjišťuje se, kde jsou další dva,“ napsal Syněhubov.

11:16
23. 5. 2024

O intenzitě bojů svědčí, že ukrajinský generální štáb odhadl ruské ztráty za uplynulých 24 hodin na 1330 vojáků, 11 tanků, 27 obrněných vozidel, 40 děl a 45 dronů. Od začátku invaze v únoru 2022 tak Rusko přišlo podle Ukrajiny o téměř půl milionu mužů (497.700), tisíce tanků, obrněnců, děl, stovky letadel a vrtulníků i desítky lodí.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně prověřit z nezávislých zdrojů. Ani Moskva, ani Kyjev o svých vlastních ztrátách neinformují.

9:44
23. 5. 2024

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax tvrdí, že protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Belgorodskou oblastí, hraničící s Ukrajinou, 32 střel vypálených z raketometu RM-70 Vampire české výroby a tři střely z raketometu Vilcha ukrajinské konstrukce. Ostřelování si podle dřívějšího vyjádření gubernátora nevyžádalo oběti ani raněné.

9:25
23. 5. 2024

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant. Nejmenovaný zdroj z justice deníku řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.

8:14
23. 5. 2024

Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě.

Dobytí Kliščijivky uskupením ruských vojsk Jih ohlásilo ruské ministerstvo obrany už ve středu. O den dříve o ovládnutí obce psali ruští prováleční blogeři. Nicméně ukrajinské velení ještě ve středu ráno v přehledu situace na bojišti tvrdilo, že i přes pokračující ruské útoky u vsi mají ukrajinští vojáci situaci pod kontrolou.

7:57
23. 5. 2024

Lotyšsko se rozhodlo věnovat skoro 6,5 milionu dolarů na rozvoj ukrajinské infrastruktury. Částku věnuje tento rok, příští rok počítá s podobnou částkou.

Uživatel_5833755 ( 24. května 2024 06:30 )

PANE PUTINE. TADY NEJAKEJ FIALA A JEHO PARTA NICI TUTO ZEM, TAKZE TADY SE BOJUJE MNOHEM TVRDEJI PROTI LIDEM. TAKY JE TU OBCANSKA VALKA! ALE BEZ ZBRANI

pragver ( 23. května 2024 12:42 )

👍

bobbo ( 22. května 2024 12:28 )

A kdo za to může,ten zelený zmetek.

Jan Reichardt ( 20. května 2024 20:27 )

Ukrajinci jsou taky rusáci, co nás přes 20 let okupovali. Nejen Rusové.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

Neboj, k tomu dojde.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud