Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

ONLINE: Rusové zasypali Charkov raketami. Úřady hlásí zraněné a škody na infrastruktuře

Aktualizováno -
30. května 2024
06:35
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Rusko dnes brzy ráno odpálilo několik raket na ukrajinský Charkov. Údery zranily nejméně čtyři lidi a poškodily infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele regionu. Starosta Ihor Terechov na platformě Telegram napsal, že v důsledku úderů utrpěly čtyři osoby zranění, byl poškozen plynovod a vysypalo se mnoho oken.  Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
11:30
30. 5. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

10:47
30. 5. 2024

V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Dění v Praze sledujeme na Blesk.cz online.

10:45
30. 5. 2024

Čína by mohla uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině, které by se zúčastnili zástupci Moskvy i Kyjeva, je přesvědčen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O jeho vyjádření informuje Reuters s odvoláním na agenturu RIA Novosti. Mírová konference o Ukrajině se v červnu uskuteční ve Švýcarsku, Rusko se jí však účastnit nebude.

„Sdílíme (čínský) postoj, že v první řadě je třeba se zaměřit na příčiny konfliktu a chránit právní zájmy všech stran, přičemž následné dohody musí být založeny na principu rovné a nedělitelné bezpečnosti,“ řekl Lavrov agentuře. Zároveň zdůraznil, že je nutné respektovat „realitu na místě“.

10:07
30. 5. 2024

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu Ukrajiny dvěma desítkami střel a více než 30 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Vzdušné síly Ukrajiny zároveň oznámily sestřelení sedmi řízených střel a všech bezpilotních letounů. Moskva hlásí mimo jiné likvidaci osmi střel ATACMS nad Azovským mořem a osmi dronů u anektovaného Krymu. Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj ve vojenské rozvědce píše, že Ukrajina zasáhla u Krymu pomocí bezposádkových plavidel dvě ruské lodi, pravděpodobně hlídkové čluny typu Tuněc.

Ruské invazní síly podle ukrajinského letectva zaútočily na Ukrajinu osmi protiletadlovými střelami S-300/S-400 v Charkovské oblasti, dále na napadenou zemi vyslali 11 řízených střel Ch-101/Ch-555 a 32 útočných dronů typu Šáhed.

„Sestřeleno bylo sedm řízených střel Ch-101/Ch-555 a 32 útočných bezpilotních letounů Šáhed 131/136 v Chmelnycké, Dněpropetrovské, Čerkaské, Kirovohradské, Záporožské, Oděské, Chersonské, Kyjevské a Vinnycké oblasti,“ dodalo ukrajinské letectvo na platformě Telegram. O zbylých střelách, které se Ukrajincům nepodařilo sestřelit, se nezmiňuje.

8:48
30. 5. 2024

Na Krymu byly slyšet noční exploze. Ruská loď, která hlídala Krymský most, byla pravděpodobně zničena, uvedl zdroj z Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny.

07:31
30. 5. 2024

 V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

06:39
30. 5. 2024

Po ranních úderech na Charkov zůstal na celé Ukrajině v platnosti letecký poplach, uvedl Reuters.

06:00
30. 5. 2024

Rusko dnes brzy ráno odpálilo několik raket na ukrajinský Charkov. Údery zranily nejméně čtyři lidi a poškodily infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele regionu.

Ihor Terechov, starosta druhého největšího ukrajinského města, které se v posledních měsících stalo častým terčem útoků ve více než dva roky trvající ruské agresi, na platformě Telegram napsal, že v důsledku úderů utrpěly čtyři osoby zranění, byl poškozen plynovod a vysypalo se mnoho oken. Šéf oblastní správy Oleh Syněhubov uvedl, že na Charkov bylo vypáleno osm střel a zasažena byla také obec severně od města.

22:08
29. 5. 2024

Drazí čtenáři, děkujeme za sledování online zpravodajství k dění kolem Ukrajiny, pokračovat bude zase brzy ráno. Přejeme dobrou noc. 

21:45
29. 5. 2024

Vdova po ruském disidentu Alexeji Navalném Julija je na pracovní cestě v Polsku. Po ministru zahraničí ji přijaly také dvě legendy tamního protikomunistického disentu: Lech Wałęsa a Adam Michnik. 

„Dostala jsem spoustu užitečných rad. Lech Wałęsa i Adam Michnik naprosto věří v rychlou změnu k lepšímu v Rusku. Wałęsa mě prostě nakazil svým elánem a optimismem. S takovou energií by mohl kandidovat i v příštích prezidentských volbách,“ tweetuje.

20:33
29. 5. 2024

V Charkově skončily záchranné operace v supermarketu, který zasáhl ruský útok 25. května. „Zabil 19 lidí, včetně 17letého chlapce a 12leté dívky, a 54 zranil, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko,“ píše The Kyiv Independent.

19:03
29. 5. 2024

„Češi moc dobře vědí, co dokážou ruské tanky. Praha je tak ideálním místem pro vyburcování dalšího společného postupu proti ruskému imperialismu,“ říká na sociálních sítích britský velvyslanec Matt Field – a avizuje tím schůzku ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek a v pátek. „Ukrajina bojuje za všechny evropské demokracie a stále potřebuje naši pomoc. Naším úkolem je demonstrovat závazek NATO vůči Ukrajině a jednotu NATO proti ruské agresi.“

Z Británie přijede ministr zahraničí končící vlády konzervativců, expremiér David Cameron (nyní už povýšen na lorda).

17:43
29. 5. 2024

USA chtějí Moldavsku poskytnout pomoc pro energetiku a boj proti ruskému vměšování v přepočtu za tři miliardy korun, řekl ministr zahraničí Antony Blinken v Kišiněvě.

17:26
29. 5. 2024

Jedním z hlavních bodů diskusí na setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze budou pravidla pro používání darovaných západních zbraní Ukrajinou, která se brání ruské ozbrojené agresi. Napsala to italská agentura ANSA s odkazem na diplomatické zdroje ze Severoatlantické aliance. K odstranění některých omezení opakovaně vyzývá generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dalším tématem setkání ve čtvrtek a v pátek bude možný výcvik ukrajinských obránců instruktory ze zemí Aliance na ukrajinském území.

17:24
29. 5. 2024

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová navštívila ukrajinské kulturní centrum v Los Angeles. „Práce kulturního centra a mnoha organizací, které mobilizují podporu pro Ukrajinu v Kalifornii, na mě zapůsobila,“ tweetuje. „Nemůžeme si dovolit válečnou únavu, ať už v USA, nebo kdekoli jinde.“

16:27
29. 5. 2024

Psychedelika jako MDMA (extáze) či psilocybin z lysohlávek by se mohla v budoucnu využívat k léčbě duševních i jiných onemocnění či závislostí. Pomoci by mohla zvládnout i traumata z války na Ukrajině. Shodli se na tom experti na dnešní mezinárodní konferenci o inovativních přístupech v oblasti duševního zdraví a udržitelnosti péče. 

16:15
29. 5. 2024

Ruské jednotky dnes zaútočily na město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti, zabily dva lidi a další dva zranily, uvedl guvernér Serhij Lysak.

15:43
29. 5. 2024

„Měli by jít spát s pochybnostmi o tom, jestli se probudí," říká klidným a poněkud znuděným hlasem ruský propagandista, když probírá různé možnosti, jak terorizovat Evropu, píše na sociální síti X poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

14:29
29. 5. 2024

Ruský raketový útok na vesnici Krasnopillja v Sumské oblasti zabil dva civilisty a tři další zranil, uvedly dnes regionální úřady.

13:28
29. 5. 2024

Středočeský kraj poslal na Ukrajinu 12 starších autobusů. Je to humanitární pomoc partnerské Kyjevské oblasti. Sloužit by autobusy měly hlavně k přepravě dětí do škol či k evakuacím. Autobusy byly dnes v Libereckém kraji naloženy na vlak, který je odveze na Ukrajinu. Kompletní cena včetně administrativních poplatků je zhruba 7,8 milionu korun, informoval ČTK Josef Holek z krajského úřadu.

12:29
29. 5. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním dopoledním jednání s premiérkou Evikou Siliňovou poděkoval Lotyšsku za podporu české muniční iniciativy. Ve Strakově akademii diskutovali také o možnosti dalšího posílení východního křídla Severoatlantické aliance a ochraně vnějších hranic, informoval Úřad vlády na síti X.

11:55
29. 5. 2024

Rusko na několik měsíců pozastavilo výměnu válečných zajatců s Ukrajinou. Podle ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové jsou na vině „nové a za vlasy přitažené“ požadavky Kyjeva, píše dnes agentura TASS. Ukrajina oznámení bezprostředně nekomentovala.

11:17
29. 5. 2024

Polská bezpečnostní služba začátkem března zatkla muže, který se údajně pokoušel přesvědčit nejmenovaného Poláka, aby u ukrajinské hranice fotografoval vojenská vozidla mířící do sousední země jako pomoc při obraně proti ruské invazi. Obžalovaný je 26letý Ukrajinec, jehož úřady identifikovaly jako Oleksandra D. Pokud bude uznán vinným, může mu hrozit až osm let vězení, napsala dnes agentura Reuters.

„Muž je podezřelý, že se pokoušel polského občana přesvědčit, aby fotky sdílel a podílel se na činnosti zahraniční rozvědky namířené proti Polské republice,“ uvedl mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Jacek Dobrzyński.

10:34
29. 5. 2024

Švédsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 13,3 miliardy švédských korun (28,6 miliardy Kč). S odvoláním na švédskou vládu to dnes napsala agentura Reuters, podle níž to je zatím největší švédský balík pomoci východoevropské zemi, která se už přes dva roky brání ruské agresi. Součástí nově schválené pomoci budou protivzdušná obrana či pozorovací letoun Saab, uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Pal Jonson.

10:00
29. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Lomikel ( 29. května 2024 12:08 )

Správně, jen tak Rusové prohrajou.
Až Rusové uvidí jak se na ně žene armáda pobaltskejch trpaslíků, puknou smíchy.

Lucka Cermaková ( 28. května 2024 15:12 )

Jsem nečetla nikde že by se do toho montovali třeba Portugalci

Kapsa Kapsik ( 28. května 2024 11:10 )

Der Spiegel..
"Jestli Rusko prolomi frontu,kraje pobalti vyślou sva vojska na Ukrajinu."

Lomikel ( 28. května 2024 11:08 )

Fiála s Černochovou údajně připravují novou Česko-Ukrajinskou hymnu.
Její text prý bude:
"Na zemi i na moři porazíme agresoři.
Ejchuchu, i ve vzduchu".
Při zpěvu této hymny bude mít Lipánek na hlavě naražený slušivý blembáček. Prý vypadá bojovně a je sexy...

Annika ( 25. května 2024 18:19 )

Nevim jak se stoho Zelensky vymota,proto po nem Putin nejde aby po valce meli vinika.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud