Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

ONLINE: Rusko zahájilo manévry s jadernými zbraněmi. A další zasažená loď na Krymu?

Aktualizováno -
21. května 2024
17:48
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Interfax. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území. A ukrajinská armáda dnes oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

 

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
22:05
21. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se loučíme. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

21:56
21. 5. 2024

Rusko dnes v reakci na to, že státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, podle Reuters opakovaně varovalo Západ před důsledky. Jeho chargé d'affaires při EU Kirill Logvinov podle agentury TASS dnes varoval před nepředvídatelnými následky. „Jediná předvídatelná věc je, že v EU budou muset dříve či později vrátit naší zemi to, co bylo ukradeno,“ dodal.

21:34
21. 5. 2024

Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk podle agentury Reuters uvedl, že korveta Ciklon byla „posledním nosičem řízených střel“ se základnou na Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Podle ruského ministerstva obrany se plavidlo dostalo do bojové služby loni v červnu. Nikdy ale v aktivní službě nevyslalo řízenou střelu, tvrdil Pletenčuk.

20:59
21. 5. 2024

„Dnes jsem pokračoval v našem diplomatickém maratonu příprav na globální mírový summit. Sejde se na něm mnoho vedoucích představitelů s cílem domluvit se na mírovém vzorci, který může Rusko přimět ke spravedlivému míru,“ informoval dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

20:38
21. 5. 2024

Ruští vojáci podle ministerstva obrany dnes nacvičovali přebírání „speciální munice“ pro rakety Iskander, tedy jaderných válečných hlavic, osazování odpalovacích vozidel těmito raketami a „jejich utajený přesun na určené pozice“. Jednotky letectva trénovaly osazování hypersonických raket Kinžal speciálními válečnými hlavicemi a lety nad určeným prostorem. Ministerstvo zveřejnilo video z převozu raket v konvoji a jejich nastavení do pozice k vystřelení.

20:17
21. 5. 2024

Polsko zřizuje komisi, jejímž úkolem bude analyzovat vlivy Ruska a Běloruska na polskou vnitřní bezpečnost v posledních dvaceti letech. Příslušné nařízení dnes podle polských médií vydal premiér Donald Tusk. První její zprávu očekává v létě, tedy až po červnových volbách do Evropského parlamentu.

„Budeme muset prošetřit možný vliv na média,“ řekl Tusk. Vysvětlil, že nejde o vyšetřovací komisi. Jejím úkolem bude analyzovat dokumenty, které mají k dispozici polské tajné služby nebo prokuratury. „Nebudeme stíhat politické oponenty,“ ujistil.

19:53
21. 5. 2024

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 by mohla podpořit Ukrajinu až 50 miliardami dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč) prostřednictvím úvěru spojeného se zmrazenými ruskými aktivy. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News.

19:08
21. 5. 2024

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Interfax. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území.

Cvičení nařídil začátkem měsíce ruský prezident Vladimir Putin.

17:51
21. 5. 2024

Ukrajinská armáda dnes oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.

17:20
21. 5. 2024

Na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) a univerzitě v Charkově začal projekt pro ukrajinské studenty, který se zaměří na obnovu současné i poválečné Ukrajiny. Nese název Posilování kapacity a transfer znalostí pro rozvoj postižených oblastí Ukrajiny. Projekt se bude skládat zejména z přednášek pro studenty na Ukrajině nebo ukrajinské studenty, kteří studují v České republice. Informovalo o tom dnes ČVUT v tiskové zprávě.

16:48
21. 5. 2024

Moskevský soud dnes v odvolacím procesu zamítl žalobu vězněného opozičního politika a publicisty Vladimira Kara-Murzy kvůli nečinnosti Vyšetřovacího výboru ve věci dvou případů jeho otravy. Tento kritik Kremlu si na základě rozsudku z loňského dubna odpykává 25letý trest za vlastizradu v souvislosti s kritikou ruské invaze na Ukrajinu.

15:24
21. 5. 2024

Již více než 3000 odsouzených Ukrajinců si podaly žádost o podmínečné propuštění na svobodu, aby se mohly podílet na obraně Ukrajiny, oznámila náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Olena Vysocká podle médií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý pátek podepsal zákon, který lidem odsouzeným za méně závažné trestné činy umožňuje vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám. Agentura Reuters tehdy napsala, že ukrajinskou armádu by mohlo posílit 10.000 až 20.000 vězňů. Dosud do bojů na Ukrajině trestance posílalo jen Rusko.

„Jsou to více než 3000 lidí, což jsme předpovídali před přijetím zákona. Nedalo se počítat s tím, že se přidá všech 20.000 lidí, které jsme pokládali za potenciální vojáky, protože při předchozích průzkumech přání projevilo okolo 4500 (vězňů). Nyní bude toto číslo kolísat,“ vysvětlila v televizi Vysocká podle agentury Ukrinform.

14:26
21. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

13:33
21. 5. 2024

 Ruské úřady zastávají názor, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po 20. květnu ztratil legitimitu, upozornil dnes ruský zpravodajský server Meduza působící z lotyšského exilu. V pondělí sice vypršel pětiletý Zelenského mandát, ale válka, kterou Rusko proti Ukrajině před více než dvěma lety rozpoutalo, nedovoluje uspořádat volby. A podle ukrajinské ústavy má prezident vykonávat svou funkci, dokud ji nepřevezme jeho nástupce. Ani západní partneři, ani ukrajinská opozice legitimitu Zelenského nijak nezpochybňují, dodal server.

12:23
21. 5. 2024
!

 Státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard Kč).

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

12:02
21. 5. 2024

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes v Kyjevě vyzvala k větší mezinárodní podpoře Ukrajiny a dalším dodávkám protivzdušné obrany. Na úvod své sedmé návštěvy v zemi od začátku ruské invaze v únoru 2024 podle agentury DPA uvedla, že se situace na Ukrajině prudce zhoršila kvůli ruským útokům na civilní infrastrukturu a ofenzivě v Charkovské oblasti.

"Nyní musíme spojit všechny síly, aby Ukrajina přežila (...) a aby se Putinovy jednotky brzy neocitly na našich vlastních hranicích," uvedla Baerbocková s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina, který před více než dvěma lety vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě.
11:40
21. 5. 2024

Jednoho mrtvého v důsledku ruského ostřelování během uplynulého dne hlásí podle agentury Interfax-Ukrajina také ukrajinské úřady v Záporožské oblasti, další oběť a tři raněné po ruském ostřelování oznámil Oleksandr Prokudin, šéf Chersonské oblasti, která leží rovněž na jihovýchodě země. 

10:18
21. 5. 2024

Nejméně sedm raněných si vyžádaly noční a ranní útoky ruských ozbrojených sil na Charkov, druhé největší ukrajinské město, uvedly místní úřady. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že se ukrajinské obraně během noci podařilo nad šesti oblastmi země sestřelit 28 z 29 ruských dronů Šáhed íránské konstrukce přímo útočících na cíl. 

09:10
21. 5. 2024

 Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13.000 bytů a domů, které jsou podle nich bez vlastníka. Jejich skutečnými majiteli jsou ale mnohdy lidé, kteří z domovů museli utéct kvůli válce, kterou Moskva už přes dva roky vede proti Ukrajině. Okupační úřady se tak dostanou k cenným nemovitostem v lukrativních oblastech, píše ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe.

07:26
21. 5. 2024

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v Polsku na pokyn ruských tajných služeb. Podle stanice TVN 24 to dnes uvedl premiér Donald Tusk. Jde podle něj o občany Polska, Běloruska nebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzní akce podle něj vyšetřují i některé další evropské země včetně Litvy nebo Lotyšska.

"Také ze Švédska přicházejí signály, že se obávají, že některé z podivných událostí mohou být výsledkem sabotáže," uvedl polský ministerský předseda v televizi. Jako příklad sabotáže v Litvě zmínil podpálení budovy obchodního domu Ikea. "Stejní lidé, kteří tam byli zadrženi, mohou mít spojitost s pokusy o sabotáže, zejména žhářství, také v Polsku," řekl.

6:05
21. 5. 2024

Dobré ráno, Nizozemsko brzy předá Ukrajině další obrněná vozidla YPR vybavená dálkovým ovládáním zbraní (RCWS), které umožňují posádce ovládat zbraně zevnitř. Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová to v pondělí oznámila během jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v takzvaném formátu Ramstein. Její rezort to zveřejnil na svých stránkách.

22:00
20. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:39
20. 5. 2024

Západním spojencům trvá příliš dlouho činit klíčová rozhodnutí o vojenské podpoře Ukrajiny, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou Reuters, podle níž na něm byla vidět frustrace. Zahraniční partnery se ukrajinská hlava státu podle svých slov snaží přesvědčit, aby se příměji zapojili do bojů s Ruskem tím, že pomohou zachycovat ruské rakety nad Ukrajinou a umožní Kyjevu použít západní zbraně proti nepřátelské vojenské technice hromadící se u hranic.

Dodávky pomoci, zejména protivzdušné obrany, jako jsou systémy Patriot, Zelenskyj popsal jako „jeden velký krok vpřed, ale před tím dva kroky zpět“. „Každé rozhodnutí, ke kterému my a později všichni společně dospějeme, je přibližně o rok opožděné,“ uvedl Zelenskyj.

19:11
20. 5. 2024

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

18:26
20. 5. 2024

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (přes 12.000 korun) obyvateli metropole kvůli obarveným vlasům; dříve ho uznal vinným z toho, co ruské úřady nazývají diskreditací armády. Informoval o tom dnes server Mediazona. Pětadvacetiletý Stas Nětěsov měl podle něj vlasy obarvené žlutou, modrou a zelenou barvou, přičemž první dvě jmenované jsou zároveň barvy ukrajinské vlajky.

Jan Reichardt ( 20. května 2024 20:27 )

Ukrajinci jsou taky rusáci, co nás přes 20 let okupovali. Nejen Rusové.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

Neboj, k tomu dojde.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

kapso, nikomu do fašistů nenadávej, o nikoho se nepostaráš, to spíš jiní se budou muset o tebe postarat pokud nepřestaneš jančit jako zastrašený zajíc. Přesně takové nás chtějí Američané mít, aby jejich zbrojovky vyprodaly sklady zbraní, mohly produkovat nové a proto potřebují někde válku, hlavně hodně daleko od nich.

JaNat ( 20. května 2024 17:29 )

Kapsičko, nemel nesmysly. Žádná válka nebude, nenech se zastrašit americkou zbrojní industrii.

Kapsa Kapsik ( 17. května 2024 23:33 )

Podej trestni oznameni...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud