Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

ONLINE: Dva mrtví po ruském útoku v Doněcké oblasti. A fronta u Charkova je stabilizovaná

Aktualizováno -
28. května 2024
21:15
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Nejméně dva lidé zahynuli a další tři byli zraněni při dnešním ruském útoku na město Toreck ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Na telegramu to uvedl šéf oblastní správy Vadym Filaškin. A Ukrajině se podařilo stabilizovat frontu v Charkovské oblasti, uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
6:32
28. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu dnes Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj se snaží získat více vojenské pomoci od západních spojenců Ukrajiny v situaci, kdy se ukrajinská armáda snaží zastavit postup ruských invazních sil.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

Zelenskyj a De Croo také vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla belgická vláda.

22:01
27. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:22
27. 5. 2024

Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii
20:27
27. 5. 2024

Itálie a Španělsko se staví opatrně k výzvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení italské premiérky Giorgii Meloniové a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze. Stoltenberg dnes zopakoval výzvu, aby členové NATO omezení uvolnili. Podle něj je součástí práva Ukrajiny na sebeobranu i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území.

Výroky, které Stoltenberg pronesl v pátečním rozhovoru pro týdeník The Economist, vyvolaly ve vládní koalici v Římě odmítavé reakce. „Nevím, proč Stoltenberg mluví tímto způsobem. Je nutné být hodně opatrní,“ uvedla premiérka Giorgia Meloniová, která ovšem dodávky zbraní Ukrajině podporuje. Stoltenbergův návrh umožnit Ukrajincům používat zbraně dodané Západem i pro útoky na ruské území odmítl také Meloniové blízký spojenec a ministr obrany Guido Crosetto. Vicepremiér Matteo Salvini, který měl před válkou na Ukrajině blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, Stoltenberga vyzval, aby svá slova odvolal a omluvil se, nebo aby opustil funkci.

20:21
27. 5. 2024

Vyšetřovatelé našli nevybuchlou leteckou pumu poblíž charkovského hypermarketu, na který Rusko zaútočilo 25. května, informovala charkovská oblastní prokuratura.

19:52
27. 5. 2024

V Radě EU bylo zablokováno 7 právních dokumentů, které brání přidělení 5 miliard eur na zbraně určené Ukrajině, uvedl Josep Borrell. Šéf evropské diplomacie rovněž potvrdil, že maďarské peníze nebyly přiděleny pouze na zbraně pro Ukrajinu, ale také na nesmrtící vojenskou pomoc.

19:27
27. 5. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že polské rozhodnutí o omezení možnosti pohybu ruských diplomatů bude analyzovat a podnikne odvetné kroky. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla, že Rusko odpoví tak, aby „rusofobní polské vedení litovalo“ svého rozhodnutí.

18:37
27. 5. 2024

Potřebujeme Evropu, která se bude schopná sama bránit. Dnes to v projevu k evropské mládeži v Drážďanech prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Německu do úterý na třídenní státní návštěvě. Rusko, které před více než dvěma lety vojensky napadlo Ukrajinu, označila hlava francouzského státu za hrozbu evropské bezpečnosti.

„Ano, na Ukrajině jde i o náš mír a naši bezpečnost. Jsem proto velmi hrdý, že my Evropané od prvního dne společně pomáháme Ukrajině,“ řekl Macron v historickém centru saské metropole před kostelem Panny Marie (Frauenkirche). V projevu, který zčásti vedl v němčině, poznamenal, že Ukrajina se může nadále spolehnout na evropskou podporu. „Dokud to bude potřeba a dokud budou Ukrajinci bránit svou zemi a svou bezpečnost,“ uvedl.

18:17
27. 5. 2024

K polskému omezení pohybu ruských diplomatů se vyjádřil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „My o této variantě víme, v tuto chvíli jsme ji vnímali jako spíše nouzové nebo ústupové řešení. Mým cílem je prosadit evropské řešení,“ dodal Lipavský s tím, že paradoxně diplomat s takto omezeným pohybem po celém Polsku může nastoupit do letadla a odletět například na dovolenou do Španělska. „Budeme se krokem Polska detailně zabývat a určitě se budu zabývat i tím, jaké by mohly být návazné kroky za Česko, teď je to ale velmi čerstvé,“ doplnil šéf české diplomacie.

17:57
27. 5. 2024

Obrazem: Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti

Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti
17:32
27. 5. 2024

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Syrskij prohlásil, že dal povolení francouzským vojenským instruktorům pracovat ve výcvikových střediscích na Ukrajině, píše server NEXTA. „Srdečně vítám iniciativu Francie vyslat na Ukrajinu instruktory pro výcvik ukrajinských vojáků,“ prohlásil údajně.

16:52
27. 5. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí a ministerstvo spravedlnosti navrhly ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby vyřadil Taliban ze seznamu zakázaných organizací, informovala ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na úředníka ministerstva zahraničí.

16:47
27. 5. 2024

Ruské síly shodily na město Charkov řízenou leteckou bombu, která zabila jednu ženu a zranila nejméně 11 dalších lidí, uvedl guvernér Oleh Syniehubov.

16:12
27. 5. 2024

Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci
16:02
27. 5. 2024

Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti Evropské unii. Podle agentury Reuters to dnes oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. „Jedná se o vnitrostátní rozhodnutí, ale máme důkazy, že se ruský stát podílí na schvalování sabotáží i v naší zemi. Doufáme, že to Ruská federace bude brát jako velmi vážné varování,“ řekl Sikorski novinářům v Bruselu.

15:56
27. 5. 2024

Nová pohádka plzeňského loutkového Divadla Alfa O Maričce, která všechno vyzvonila, chce českým dětem ve věku od pěti let přiblížit kulturu jejich nových kamarádů z Ukrajiny. Vznikala téměř dva roky v reakci na situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou, řekla ČTK spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.

„Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost,“ uvedla. Režisér a spoluautor Tomsa Legierski dodal, že plzeňští tvůrci spojili do jednoho příběhu dvě ukrajinské lidové pohádky z knihy Pomsta Oleksy Dovbuše z roku 2004. 

15:47
27. 5. 2024
!

Severoatlantická aliance je přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes mluvčí kremlu Dmitrij Peskov. Aliance pod vedením Spojených států se podle něj snaží konflikt eskalovat vojenskou rétorikou. Podle ruské státní agentury TASS Peskov takto reagoval na prohlášení generálního tajemníka NATO. Jens Stoltenberg dříve řekl, že spojenci by měli přehodnotit omezení, která ukrajinským vojákům brání útočit západními zbraněmi na ruské území.

„Výzvy pana Stoltenberga k útokům na naše území a snaha nezavléct Severoatlantickou alianci do konfliktu si vzájemně odporují,“ citovala Peskova agentura TASS. Generální tajemník NATO postoj k používání západních zbraní v rusko-ukrajinském konfliktu sdělil v rozhovoru, který minulý pátek uveřejnil týdeník The Economist.

15:41
27. 5. 2024

Evropská unie uvalila sankce na 19 lidí a jednu právnickou osobu v souvislosti s nedodržováním lidských práv v Rusku. Omezení, která dnes schválili unijní ministři zahraničí, se vztahují na Federální vězeňskou službu Ruské federace (FSIN) a rovněž několik soudců, státních zástupců a dalších představitelů ruské justice, kteří sehráli klíčovou roli při uvěznění a smrti ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného.

„Rozhodnutí zavést nový sankční režim je součástí reakce EU na narůstající a systematické represe v Rusku,“ uvedla Rada EU ve svém prohlášení. Sankce se vztahují i na osoby, které hrály roli při odsouzení petrohradské umělkyně Alexandry Skočilenkové a Olega Orlova, ochránce lidských práv a spolupředsedy organizace Memorial oceněné Nobelovou cenou za mír. Orlov byl odsouzen na 2,5 roku do vězení za kritiku ruského vedení kvůli invazi na Ukrajinu.

15:22
27. 5. 2024

Ruský útok na Mykolajivskou oblast si dnes vyžádal dva životy a pět zraněných, uvedly úřady. Počet obětí po sobotním útoku v Charkově stoupl na 18.

14:32
27. 5. 2024

Při ruském raketovém útoku na město Snihurivka v Mykolajivské oblasti byli 27. května zraněni dva lidé, informoval gubernátor Vitalij Kim. Útok zasáhl samoobslužnou myčku aut, uvedl gubernátor. Jedna z obětí prý utrpěla vážná zranění.

14:16
27. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci. Madrid se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku, píše deník El País.

Podle předchozích informací médií by Ukrajina od Španělska měla dostat 19 použitých tanků Leopard 2A4, rakety do systému protivzdušné obrany Patriot a řadu další munice a vybavení, které vyrobí španělské zbrojovky, například dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů.

13:23
27. 5. 2024

Ruské síly dobyly další dvě ukrajinské vesnice, jednu v Charkovské oblasti a druhou v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes napsala agentura TASS.

„Jednotky Západní skupiny vojsk osvobodily osadu Ivanovka v Charkovské oblasti a obsadily výhodnější linie,“ citovala agentura ruské ministerstvo. Podobně se pak vyjádřilo k dobytí osady Netajlove v Doněcké oblasti.

13:05
27. 5. 2024

Jedním z cílů lidí kolem mediální platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř Evropské unie, řekl na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Ocenil, že česká vláda jednala tvrdě a nekompromisně, když platformu a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka na konci března zařadila na národní sankční seznam. O jejich sankcionování rozhodla dnes na návrh ČR i Evropská unie.

12:37
27. 5. 2024

Loňské veřejné prohlášení o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy o válce na Ukrajině, splnilo podle šéfa BIS Michala Koudelky svůj účel. Koudelka dnes na konferenci ve Sněmovně řekl, že ruská strana rychle odhadla, o koho se jedná, a aktivity zastavila. Stejně se zachovali i samotní aktéři případu.

11:38
27. 5. 2024

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji. Stanice jsou součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket. Orsk je od ukrajinské hranice vzdálený 1500 kilometrů, podle nejmenovaného zdroje však dotyčný dron letěl 1800 kilometrů, tedy zatím nejhlouběji, co se tato ukrajinská munice dostala na ruské území.

Lucka Cermaková ( 28. května 2024 15:12 )

Jsem nečetla nikde že by se do toho montovali třeba Portugalci

Kapsa Kapsik ( 28. května 2024 11:10 )

Der Spiegel..
"Jestli Rusko prolomi frontu,kraje pobalti vyślou sva vojska na Ukrajinu."

Lomikel ( 28. května 2024 11:08 )

Fiála s Černochovou údajně připravují novou Česko-Ukrajinskou hymnu.
Její text prý bude:
"Na zemi i na moři porazíme agresoři.
Ejchuchu, i ve vzduchu".
Při zpěvu této hymny bude mít Lipánek na hlavě naražený slušivý blembáček. Prý vypadá bojovně a je sexy...

Annika ( 25. května 2024 18:19 )

Nevim jak se stoho Zelensky vymota,proto po nem Putin nejde aby po valce meli vinika.

Annika ( 25. května 2024 18:17 )

Aby s toho zase nevyslo ze si to Ucka udelali sami jako to diva­dlo,na­drazi,­Polsko­,Buca atg.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud