Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

ONLINE: Charkov hlásí zraněné po sérii ruských útoků. Ukrajina sestřelila 28 dronů

Aktualizováno -
21. května 2024
10:05
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Nejméně sedm raněných si vyžádaly noční a ranní útoky ruských ozbrojených sil na Charkov, druhé největší ukrajinské město, uvedly místní úřady. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že se ukrajinské obraně během noci podařilo nad šesti oblastmi země sestřelit 28 z 29 ruských dronů Šáhed íránské konstrukce přímo útočících na cíl. Gubernátor ruské Belgorodské oblasti, sousedící s Ukrajinou, na sociální síti uvedl, že jedna žena zahynula po útoku ukrajinského dronu. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

 

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
12:23
21. 5. 2024
!

 Státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard Kč).

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

12:02
21. 5. 2024

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes v Kyjevě vyzvala k větší mezinárodní podpoře Ukrajiny a dalším dodávkám protivzdušné obrany. Na úvod své sedmé návštěvy v zemi od začátku ruské invaze v únoru 2024 podle agentury DPA uvedla, že se situace na Ukrajině prudce zhoršila kvůli ruským útokům na civilní infrastrukturu a ofenzivě v Charkovské oblasti.

"Nyní musíme spojit všechny síly, aby Ukrajina přežila (...) a aby se Putinovy jednotky brzy neocitly na našich vlastních hranicích," uvedla Baerbocková s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina, který před více než dvěma lety vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Kyjevě.
11:40
21. 5. 2024

Jednoho mrtvého v důsledku ruského ostřelování během uplynulého dne hlásí podle agentury Interfax-Ukrajina také ukrajinské úřady v Záporožské oblasti, další oběť a tři raněné po ruském ostřelování oznámil Oleksandr Prokudin, šéf Chersonské oblasti, která leží rovněž na jihovýchodě země

10:18
21. 5. 2024

Nejméně sedm raněných si vyžádaly noční a ranní útoky ruských ozbrojených sil na Charkov, druhé největší ukrajinské město, uvedly místní úřady. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že se ukrajinské obraně během noci podařilo nad šesti oblastmi země sestřelit 28 z 29 ruských dronů Šáhed íránské konstrukce přímo útočících na cíl. 

09:10
21. 5. 2024

 Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13.000 bytů a domů, které jsou podle nich bez vlastníka. Jejich skutečnými majiteli jsou ale mnohdy lidé, kteří z domovů museli utéct kvůli válce, kterou Moskva už přes dva roky vede proti Ukrajině. Okupační úřady se tak dostanou k cenným nemovitostem v lukrativních oblastech, píše ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe.

07:26
21. 5. 2024

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v Polsku na pokyn ruských tajných služeb. Podle stanice TVN 24 to dnes uvedl premiér Donald Tusk. Jde podle něj o občany Polska, Běloruska nebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzní akce podle něj vyšetřují i některé další evropské země včetně Litvy nebo Lotyšska.

"Také ze Švédska přicházejí signály, že se obávají, že některé z podivných událostí mohou být výsledkem sabotáže," uvedl polský ministerský předseda v televizi. Jako příklad sabotáže v Litvě zmínil podpálení budovy obchodního domu Ikea. "Stejní lidé, kteří tam byli zadrženi, mohou mít spojitost s pokusy o sabotáže, zejména žhářství, také v Polsku," řekl.

6:05
21. 5. 2024

Dobré ráno, Nizozemsko brzy předá Ukrajině další obrněná vozidla YPR vybavená dálkovým ovládáním zbraní (RCWS), které umožňují posádce ovládat zbraně zevnitř. Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová to v pondělí oznámila během jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v takzvaném formátu Ramstein. Její rezort to zveřejnil na svých stránkách.

22:00
20. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:39
20. 5. 2024

Západním spojencům trvá příliš dlouho činit klíčová rozhodnutí o vojenské podpoře Ukrajiny, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou Reuters, podle níž na něm byla vidět frustrace. Zahraniční partnery se ukrajinská hlava státu podle svých slov snaží přesvědčit, aby se příměji zapojili do bojů s Ruskem tím, že pomohou zachycovat ruské rakety nad Ukrajinou a umožní Kyjevu použít západní zbraně proti nepřátelské vojenské technice hromadící se u hranic.

Dodávky pomoci, zejména protivzdušné obrany, jako jsou systémy Patriot, Zelenskyj popsal jako „jeden velký krok vpřed, ale před tím dva kroky zpět“. „Každé rozhodnutí, ke kterému my a později všichni společně dospějeme, je přibližně o rok opožděné,“ uvedl Zelenskyj.

19:11
20. 5. 2024

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

18:26
20. 5. 2024

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (přes 12.000 korun) obyvateli metropole kvůli obarveným vlasům; dříve ho uznal vinným z toho, co ruské úřady nazývají diskreditací armády. Informoval o tom dnes server Mediazona. Pětadvacetiletý Stas Nětěsov měl podle něj vlasy obarvené žlutou, modrou a zelenou barvou, přičemž první dvě jmenované jsou zároveň barvy ukrajinské vlajky.

17:51
20. 5. 2024

Syněhubov podle serveru RBK-Ukrajina dnes uvedl, že frontu v severní části Charkovské oblasti se ukrajinským obráncům podařilo stabilizovat a ruský postup zastavit. Ve Vovčansku podle něj frontová linie nyní vede řekou Vovča.

17:21
20. 5. 2024

Pražský magistrát dá 20 milionů korun na podporu a integraci uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Peníze zamíří na projekty týkající se mimo jiné sociální oblasti, bydlení nebo terénních služeb. Rozdělení peněz dnes schválili pražští radní. Některé z projektů musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města.

16:06
20. 5. 2024

Moskevský odvolací soud potvrdil 27 let vězení pro Darju Trepovovou za podíl na loňském atentátu, jehož obětí se stal proválečný bloger známý pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Informoval o tom dnes server Mediazona. Prokuratura žádala zvýšení trestu o rok. Sedmadvacetiletá Trepovová naopak požadovala jeho zmírnění. Její právník argumentoval slovy, že nejpřísnější trest proti ženě v moderní historii Ruska by měl být založen na pevných faktech, ale ve skutečnosti stojí na domněnkách. Soudci nechali původní verdikt beze změny.

14:10
20. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

13:13
20. 5. 2024

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali. Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

12:55
20. 5. 2024

V Chersonu na jihu Ukrajiny dnes při ruském ostřelování zemřel jeden člověk v areálu jisté firmy, další utrpěl zranění, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ukrajinské úřady. Podotýká, že informace nelze ověřit. Cherson Rusové ostřelují pravidelně. Nachází se u Dněpru, kterým prochází frontová linie.

12:35
20. 5. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský vyrazil do Vídně, kde se koná konference o nešíření jaderných zbraní. Jednal mj. se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaelem Grossim. „Největší hrozbou pro jadernou bezpečnost v Evropě je ruská okupace Záporoží,“ zmiňuje Lipavský největší atomovou elektrárnu v Evropě.

12:11
20. 5. 2024

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. 

„Ostřelování neustává. Nepřítel pokračuje v útocích. Hlavně se soustřeďuje ve směru na ves Lypci, Vovčansk a levé a pravé křídlo u Vovčansku,“ uvedl Semenucha podle serveru RBK-Ukrajina. „Nepřítel neustává ve snaze vytlačit ukrajinské síly z města, ale to přibližně z 60 procent ovládají ukrajinské jednotky, a tedy útoky neustávají,“ prohlásil.

Naopak ruská vojska podle něj přerušila boje ve směru na Kupjansk a na některých úsecích ukrajinská armáda sama přešla do protiútoku, aby vylepšila své postavení. Nadále pokračuje ruské ostřelování pohraničních obcí.

11:33
20. 5. 2024

Kanál Nexta TV hlásí silný výbuch z okupovaného Luhansku. „Podle předběžných údajů úder zasáhl bývalou Luhanskou akademii vnitřních věcí (osada Jubilejnyj), kde od začátku roku 2014 sídlí ruští okupanti,“ tweetuje Nexta.

10:13
20. 5. 2024

Soud v ruském Novosibirsku poslal na 25 let do vězení mladého muže, který podle vyšetřovatelů plánoval podpalovat sídla armádních odvodových komisí. Žádné ale nakonec nezapálil. Podle ruskojazyčného servisu BBC jde o nejtvrdší trest, jaký soud někomu v souvislosti se žhářskými útoky proti odvodovým centrům udělil.

Ilju Baburina (24) policie zadržela předloni v září kvůli podezření z přípravy teroristického činu v souvislosti s podpálením odvodového centra, které se ovšem nestalo. Později ho vyšetřovatelé obvinili z dalších pěti činů, včetně vlastizrady, podílu na činnosti nezákonné ozbrojené skupiny nebo činnosti teroristické organizace. Soud ho shledal vinným z vlastizrady nebo ze snah o přípravu teroristického útoku. Nařídil, aby si pět let odpykal ve vězení a 20 let v trestanecké kolonii s přísným režimem. 

Baburin pracoval v odvětví IT a před svým zatčením hodně cestoval. Měl manželku na Ukrajině, se kterou se ale ještě před ruskou invazí rozešli. S ruskou válkou proti sousední zemi podle svých přátel nesouhlasil, žádných akcí proti ní se ale neúčastnil.

9:46
20. 5. 2024

Rafinerie ve Slavjansku na jihu evropského Ruska připustila, že nedělní nálet ukrajinských dronů způsobil škody. Uvedla do dnes agentura TASS. Rafinerie je soukromý podnik s kapacitou čtyř milionů tun ropy ročně, tedy přibližně 80 000 barelů denně, poznamenala agentura Reuters. Už v neděli média informovala, že zařízení přerušilo provoz.

„Jsou tu poškození. Jejich rozsah se zjišťuje,“ řekl TASS bezpečnostní ředitel skupiny Slavjansk EKO Eduard Trudněv. Odborníci podle něj zjistili slabiny v obranyschopnosti podniku. „Jsou díry v obraně, přihlédli jsme k tomu a na nápravě budeme pracovat. To je hlavní úkol,“ prohlásil.

Šéf Slavjanského okresu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska Roman Siňagovskij předtím na komunikační platformě Telegram uvedl, že v noci na neděli zasáhlo areál rafinerie šest bezpilotních letounů. Úřady dříve hovořily o dopadu jednoho dronu, který nezpůsobil žádný požár.

8:52
20. 5. 2024

Lotyšská ministryně zahraničí běžela půlmaraton – první ve svém životě – pro Ukrajinu. S dalšími vybrala Baiba Bražeová přes 12 tisíc eur (cca 300 tisíc Kč) na drony pro ukrajinské obránce.

8:03
20. 5. 2024

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dorazil do Kazachstánu na schůzku s protějšky z Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO/ŠOS). Ta sdružuje vedle Ruska ještě Čínu, Indii, Írán, Pákistán a čtyři středoasijské státy. Věnuje se ekonomické i bezpečnostní spolupráci.

7:47
20. 5. 2024

Přejeme dobré ráno. 

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M.

Drony byly zničeny nad Oděskou, Mykolajivskou, Poltavskou a Lvovskou oblastí. Zda způsobily nějaké škody, není známo.

Jan Reichardt ( 20. května 2024 20:27 )

Ukrajinci jsou taky rusáci, co nás přes 20 let okupovali. Nejen Rusové.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

Neboj, k tomu dojde.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

kapso, nikomu do fašistů nenadávej, o nikoho se nepostaráš, to spíš jiní se budou muset o tebe postarat pokud nepřestaneš jančit jako zastrašený zajíc. Přesně takové nás chtějí Američané mít, aby jejich zbrojovky vyprodaly sklady zbraní, mohly produkovat nové a proto potřebují někde válku, hlavně hodně daleko od nich.

JaNat ( 20. května 2024 17:29 )

Kapsičko, nemel nesmysly. Žádná válka nebude, nenech se zastrašit americkou zbrojní industrii.

Kapsa Kapsik ( 17. května 2024 23:33 )

Podej trestni oznameni...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud