Tisíce uprchlíků mrznou na hranicích, Řekové je nechtějí pustit do tábora
Tisíce uprchlíků musí mrznout na řecko-makedonských hranicích. Řekové je totiž nechtějí pustit do tábora, který byl pro tento případ vybudovaný. Ohled neberou ani na to, že jsou mezi nimi i malé děti. Podle spolku Pomáháme lidem na útěku navíc přes hranice pouštějí jen dvakrát za hodinu skupinky zhruba padesáti lidí. Vystát frontu navíc může být marné, Makedonci totiž zjišťují, ve kterém státě chtějí požádat běženci o azyl. Pokud to není Německo nebo Rakousko, musejí se migranti vrátit zpátky na řeckou stranu.
Makedonská policie zavedla nový systém pro přijímání uprchlíků z Řecka. Hranice prý otevírá jen dvakrát za hodinu a pustí přes ně prý vždy skupinu zhruba padesáti lidí. V Gevgeliji je přitom vybudovaný zazimovaný tábor pro stovky běženců. Makedonci se uprchlíků zároveň při registraci ptají, ve kterém státě chtějí žádat o azyl. „Pokud odpoví jinak než Německo a Rakousko, jsou nuceni vrátit se na řeckou stranu. Někteří to samozřejmě zkouší vícekrát,“ upřesňuje analytik spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimil Petrilák.
Podle něj se vše dá zvládnout jen velmi těžko. „Pokud se situace neuklidní, vyšleme na místo materiální pomoc a vyzveme opět i české dobrovolníky, aby tam vyjeli pomáhat. Ostatně už minulý rok se tam desítky Čechů vystřídaly,“ upřesňuje předsedkyně spolku Zuzana Lenhartová. Na místě v tuto chvíli působí hlavně organizace Lékaři bez hranic.
Again tonight @tsipras_eu will have 2500 #people, from newborns to the elderly, sleep outside at a petrol station. pic.twitter.com/0nwIJ4k8Mk
— MSF Sea (@MSF_Sea) 25. Leden 2016
Na řecké straně hranice v Eidomeni zůstalo více než dva a půl tisíce lidí včetně dětí, kteří musí čekat venku. Teploty tam klesají až na devět stupňů pod bod mrazu. Přitom Řekové mají právě pro tento případ vybudovaný tábor s vyhřívanými stany. Tam ale migranty nechtějí pustit. Desítky autobusů plné uprchlíků pak musí čekat v polních podmínkách na benzínové stanici o dvacet kilometrů dál.
Whilst 20km away, at #Idomeni camp, our huge heated tents are available. Please @tsipras_eu you're being very cruel. pic.twitter.com/aSDsnJ6Vg5
— MSF Sea (@MSF_Sea) 25. Leden 2016
„Od začátku roku už v moři mezi Řeckem a Tureckem zahynulo přes 100 lidí, dalších cca 50 se pohřešuje. Apelujeme na zodpovědné orgány jak v Řecku, tak v Bruselu, aby zajistily bezpečnou cestu pro tyto lidí na útěku před válkou a realizovaly urychlené řešení této kritické situace,“ uzavírá Dalimil Petrilák.
Kavárenský honimír nám zdůvodňuje,proč je správny zanechat rodinu ve válce a odejít do EU.