„Pussy“ musela kvůli uprchlíkům zpět pro pas. V Bělé ji čekalo zděšení

Marija Aljochinová přijela do Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, aby si prohlédla detenční zařízení pro uprchlíky.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, kal - 
3. listopadu 2015
21:50

Za „absurdní a xenofobní“ označila bývalá členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová argumenty, jimiž česká vláda zdůvodňuje existenci detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku. Aljochinová v úterý tábor navštívila a podmínky v něm označila za příšerné.

Ruská aktivistka při pokusu o vstup do areálu detenčního tábora nejdřív narazila, protože u sebe neměla pas, pro který se musela vrátit. S pasem už problémy se vstupem nebyly. „Takový tábor by ale vůbec na českém území neměl existovat. Kromě psychické újmy si z něj uprchlíci nic neodnášejí,“ řekla Aljochinová po ukončení prohlídky.

Sedmadvacetiletá aktivistka, která za skandální vystoupení Pussy Riot v moskevském kostele v roce 2012 strávila v ruském vězení 21 měsíců, se po osvobození systematicky věnuje poměrům ve vězeňství.

„Uprchlíci byli zadrženi, aniž by věděli, kde se nacházejí, kam je umístili. Veškeré informace dostávali v češtině, které nikdo z nich nerozumí,“ řekla. V táboře hovořila se somálskými uprchlíky, kteří z vlasti před válkou uprchli před půl rokem. Doufali prý, že se ven z tábora dostanou v září, ale jsou tam stále. „Je to nesprávné, je třeba je propustit,“ uvedla ruská aktivistka.

Migrantům chybí čerstvý vzduch, tvrdí Ruska

Podmínky v táboře jsou podle Aljochinové příšerné. „Nedovolují jim dýchat čerstvý vzduch, celý den sedí v uzavřené místnosti. Český stát se k nim chová jako ke zločincům, nevytváří jim prakticky žádné podmínky pro život a normální lidskou existenci. Ti lidé nejsou zločinci, opustili svou zemi ze strachu o život,“ konstatovala. „Práce s uprchlíky musí vypadat jinak,“ dodala.

Argumenty, jimiž se zdůvodňuje existence tábora v Bělé-Jezové „a které používá i český ministr vnitra“, jsou podle Aljochinové „absurdní a xenofobní“. Uprchlíky podle ní nelze zadržovat v takových podmínkách, „nechce-li Česko politicky jít tím směrem, kterým se vydalo Rusko“.

Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, nelíbí se ani některým ministrům nebo neziskovým organizacím. Česko za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritiku přístupu k uprchlíkům v detenčních zařízeních dlouhodobě odmítá. „Musíme se bavit o tom, co je standard a co je nadstandard. My jsme přesvědčeni o tom, že plníme standard 21. století,“ uvedl v pondělí ministr.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud