Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Bělá je proti ní skautský tábor. Ve Francii bují uprchlická „Džungle“

Autor: ČTK, kle - 
18. října 2015
15:15

Počet uprchlíků v táboře přezdívaném Džungle ve francouzském přístavním městě Calais se během tří týdnů zvýšil ze 3000 na dvojnásobek, 5500 až 6000. Podle agentury AFP to v neděli oznámily místní úřady. Důvodem nárůstu je prý nesnadný přístup do Británie, kam mají běženci v Calais namířeno. Pro srovnání: ve všech uprchlických zařízeních v Česku bylo podle posledních zpráv 590 běženců. A pouze část z nich v často skloňovaném táboře v Bělé-Jezové.

Nárůst počtu uprchlíků v Calais lze vysvětlit „obtížemi při průjezdu do Velké Británie“ po posílení zabezpečení kolem Eurotunelu a calaiského přístavu, řekla AFP místní prefektka Fabienne Bucciová.

Migranti se tak obtížněji dostávají přes Lamanšský průliv a v lokalitě připomínající slum se usidlují. Někteří tam jsou už osm měsíců, říká Bucciová.

Roste celé „uprchlické“ město

Tábor je vzdálený zhruba hodinu chůze z centra města a přesídlili se do něj i běženci z táborů Téteghem a Grande-Synthe, kde byla zostřena policejní opatření. Tábor se pomalu proměňuje v městečko s vlastními školami, kostely, mešitami, restauracemi i kadeřnictvími. V sousedním přijímacím centru uprchlíci dostávají zdarma jídlo.

Podle Bucciové se proměnilo složení obyvatel osady. „Dříve migranti pocházeli hlavně z oblasti Afrického rohu. Nyní je tu mnoho Iráčanů, Íránců a Syřanů, kteří přijíždějí s rodinami, s ženami a dětmi,“ řekla prefektka.

Přijme Anglie více než 20 tisíc lidí?

Skupina 84 biskupů anglikánské církve mezitím dopisem vyzvala britského premiéra Camerona, aby navýšil počet syrských uprchlíků, které země přijme do roku 2020, na nejméně 50 tisíc. Až pod tlakem veřejného mínění přitom britská vláda dříve slíbila, že v příštích pěti letech přijme 20 tisíc syrských uprchlíků.

„Domníváme se, že velká tradice poskytování útočiště a velkorysosti ducha této země je taková, že můžeme klidně přistěhovat nejméně 10 tisíc lidí ročně v následujících dvou letech, čímž vzroste na nejméně 50 tisíc celkový počet na pětileté období, s nímž počítáte ve svém oznámení,“ napsali biskupové.

„Takový počet by nás přiblížil srovnatelným závazkům, které učinily jiné země. Byla by to smysluplná a zásadní odpověď na míru lidského utrpění, jehož jsme denně svědky,“ vysvětlili biskupové.

Britský ministr obrany Michael Fallon v neděli v televizi BBC One řekl, že žádná jiná země nepřispívá k pomoci v syrských uprchlických táborech tolik jako Británie. „Skutečný problém je tam v Sýrii,“ podotkl Fallon.

„Džungle“ namísto vysněného evropského ráje:

Články odjinud