Uprchlíků víc než celá Ostrava. Británie sečetla roční příliv imigrantů

Autor: ČTK, mb - 
27. 8. 2015
13:00

Do Británie se za jediný rok dostalo 330 tisíc imigrantů, což je víc než počet obyvatel Ostravy. Cifra britských statistiků je třikrát vyšší, než bylo očekávání vlády, a ostrovní království zaskočila. Premiér David Cameron (48) před nástupem do funkce přitom sliboval, že počet přistěhovalců sníží. V počtu běženců ale namísto Syřanů a Afghánců vévodí lidé zevnitř Evropské unie, hlavně Rumuni a Bulhaři.

Jedná se vůbec o největší příliv přistěhovalců za posledních 10 let, podobně vysoké cifry Británie zaznamenala v letech 2004–2005, kdy se součástí Evropské unie stalo 10 středo- a východoevropských států. Británie spolu se Švédskem a Irskem byla jedna z mála zemí, která svůj pracovní trh ihned otevřela novým členům EU.

Vláda moc pák na snížení přílivu imigrantů nemá. Ze 330 tisíc jich bylo 269 tisíc z EU a z pohledu evropského práva se tak striktně vzato nejedná o imigranty.

Rumunsko-bulharský zájem

O největší nárůst se postarali přistěhovalci z Bulharska a Rumunska, jejich počet se oproti loňskému roku zvýšil o 100 procent. Statistiky navíc ukazují, že až 40 procent imigrantů z těchto dvou zemí má problémy s nalezením práce, a stávají se tak přítěží pro sociální systém země.

Přísné tresty

Londýn se proto rozhodl, že tedy začne tvrdě potírat aspoň nelegální imigraci. Až půl roku ve vězení, pokuta a zabavení výdělku bude hrozit ilegálním imigrantům, které v Británii přistihnou při výdělečné činnosti.

Tvrdé postihy mají hrozit i jejich zaměstnavatelům. Opatření by mělo vstoupit v platnost jako součást nového imigračního zákona už na podzim. „Pokud tu jste nelegálně, zasáhneme a zabráníme vám pracovat, pronajmout si bydlení, otevřít si bankovní účet či řídit vůz,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa