Zeman proti Šabatové: O uprchlíky je postaráno dobře, o jejich děti také

Autor: ČTK, kle - 
17. 10. 2015
18:00

Podmínky uprchlíků v detenci v ČR jsou podle prezidenta republiky Miloše Zemana naprosto dostačující, postaráno je i o děti. Řekl to Parlamentním listům. Reagoval tak na kritiku ombdusmanky Anny Šabatové, že zejména děti uprchlíků žijí v ČR v horších podmínkách než vězni.

„Životní podmínky uprchlíků se už výrazně zlepšily ve srovnání se situací, v jaké žili ve svých zemích, a já si myslím, že je to naprosto dostačující,“ řekl prezident.

„Děti uprchlíků mají běžnou lékařskou péči, mají dostatek jídla, jsou v teple, jsou oblečeny,“ uvedl Zeman. Podle něj Šabatová „jako obvykle není příliš dobře informována“.

Zásadní nedostatky“ v Bělé

S kritikou podmínek, za nichž jsou v ČR běženci zadržováni, přišel naposledy v pátek komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.  Vyjádřil zklamání nad „důvěryhodnými zprávami“ o nevyhovujících životních podmínkách v zařízení Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku.

Odvolal se přitom na úterní zprávu české ombudsmanky Anny Šabatové. Komisař vyzval české úřady, aby „rychle a rozhodně“ životní podmínky žadatelů o azyl zlepšily.

Ombudsmanka v úterý řekla, že životní podmínky běženců v Bělé-Jezové jsou velmi špatné, přičemž jejich děti tam žijí hůře než čeští vězni. Při kontrole uprchlického zařízení prý zjistila „zcela zásadní nedostatky“.

Rodiče jsou ponižováni před svými dětmi, jsou přepravováni v poutech a drženi za čtyřmetrovým plotem, přičemž tento stav nejsou schopni dětem vysvětlit, uvedla ochránkyně práv.

České ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že kritiku vnímá jako oprávněnou pouze zčásti, i když připouští, že jsou věci, které je nutné zlepšit. S některými změnami již počítá.

Zařízení v Bělé v obrazech:

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa