Česká vláda rozhodla: Přijmeme 1500 uprchlíků! Do konce roku 2017

Uprchlíci v Maďarsku
Autor: ČTK - 
8. 7. 2015
22:15

Češi, smiřte se s tím. Ať se vám to líbí, nebo ne, tak chce vláda do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. V tomto rozsahu udělila mandát ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), který bude o problematice běženců ve čtvrtek jednat s unijními ministry, řekl novinářům během nočního zasedání kabinetu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Uprchlické téma je přitom velmi ožehavé a rozděluje českou veřejnost.

"Návrh mandátu, se kterým pan ministr pojede jednat, je, abychom během let 2015 až 2017 přijali 1100 lidí z prostoru Evropské unie a 400 mimo prostor Evropské unie, kteří jsou v těch hrozných podmínkách uprchlických táborů, především v Jordánsku, Kurdistánu a Sýrii," řekl Bělobrádek. Většina uprchlíků by tak měla být z Itálie a Řecka.

S Evropskou unií chce česká vláda podle Bělobrádka vyjednávat o tom, jak bude nastaveno vracení uprchlíků, kteří v Česku neuspějí se žádostí o azyl. Mandát podle něj neobsahuje žádná kritéria výběru. Kvůli množství migrantů ale některá omezení nastavena budou muset být, poznamenal Bělobrádek. Dodal, že Česko do uprchlických táborů vyšle odborníky, kteří s migranty zahájí azylové řízení.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu odpoledne řekl, že Česko chce v rámci Evropské unie jednat o lepším zajištění hranic schengenského prostoru jižních států, především Řecka a Itálie. Důraz chce také klást na efektivní návratovou politiku běženců do zemí, odkud přišli. Podle Chovance v azylovém řízení neuspěje asi 60 procent uprchlíků.

Chovanec české rozhodnutí ve čtvrtek představí na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie. Osmadvacítka se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi. Země by si měly během dvou let rozdělit 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka.

Dále by unijní státy měly přijmout 20 tisíc běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy Evropské unie mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců. V případě utečenců v Itálii a Řecku jde o lidí, kteří žádají o azyl.

Byli by přemístěni do detenčních zařízení v Česku, v nichž by se s nimi azylová procedura dořešila. Druhá skupina zahrnuje lidi v táborech mimo Evropu, kteří mají na mezinárodní právní ochranu nárok.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa