Maďarsku došla s imigranty trpělivost. Schválilo „kladivo“ na uprchlíky

Autor: mb - 
8. července 2015
05:05

Maďaři už toho mají dost. Do země jenom letos podle odhadů dorazilo 70 tisíc uprchlíků a politici se rozhodli nápor zastavit. Poslanci zpřísnili imigrační zákon – a to přesto, že si ihned vysloužili kritiku OSN!

„Jedná se o selhání morálních a základních humanitárních standardů!“ rozčilovala se v otevřeném dopise maďarským zákonodárcům Montserrat Feixas Vihe z úřadu OSN pro uprchlíky.

Maďarský premiér Viktor Orbán (52) ale kritiku odmítl slovy: „Buď se můžeme připravit na výzvy, které nám budoucnost přinese, nebo se můžeme před nimi schovávat. Mám pocit, že se tyhle mezinárodní instituce budoucnosti snaží vyhnout. Chráníme Maďarsko a tím chráníme i Evropu.“

Plot na hranici

Už dříve Maďarsko oznámilo, že na hranici se Srbskem, odkud do Maďarska proudí většina uprchlíků, postaví čtyři metry vysoký plot. „Postavíme ho jako dočasné řešení a budeme doufat, že Evropa v brzké době nalezne řešení současné situace okolo uprchlíků,“ prohlásil asistent premiéra János Lázár. Stavba má stát 10 miliard forintů, tedy zhruba 855 milionů korun.

Kladivo na uprchlíky

Poslanci neváhali ani minutu a návrh ministra vnitra Sándora Pintéra (67) většinou 151 hlasů nový zákon schválili. Proti byla jen zhruba čtyřicítka zákonodárců.

A co přesně tedy maďarští zákonodárci schválili?

  • Zkrácení lhůty na vyřízení žádosti o azyl.
  • Současný dvoufázový azylový proces se sjednocuje a zjednodušuje.
  • Azylanti budou muset po celou dobu žádosti o azyl zůstat v pobytovém středisku.
  • Možnost odmítnout žádost o azyl lidí z Afghánistánu, Iráku a Sýrie, pokud již prošli „bezpečnou“ zemí a nepožádali v ní o azyl.
  • Zrušení azylové žádosti uprchlíka, pokud opustí své místo pobytu na více než 48 hodin bez povolení úřadů.
  • Prodloužení doby, po kterou může policie uprchlíky zadržovat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud