Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Exkluzivní průzkum: 9 z 10 Čechů má z přílivu migrantů do Evropy strach

Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy
Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy  (Autor: Phoenix Research a Blesk.cz)
Autor: Jan Kálal - 
30. června 2015
05:05

Do Evropy míří tisíce uprchlíků a Češi to rozhodně neberou na lehkou váhu. 87 procent z nich má z aktuální vlny migrantů strach. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk.cz. Většině Čechů by podle průzkumu vadilo, kdyby se imigranti usadili v jejich městě. A ještě víc se jim nelíbí představa, že mají uprchlíky ve svém sousedství.

Phoenix Research měřil postoj vůči migrantům minulý týden na reprezentativním vzorku téměř tisícovky lidí. Se sběrem dat skončil ještě před útokem v Tunisku, který si vyžádal 38 mrtvých. Přesto jsou zjištěné údaje alarmující.

Na otázku „Máte strach z aktuální vlny migrantů do Evropy?“ odpovědělo souhlasně 87 procent oslovených. Bez obav příliv uprchlíků vnímají jenom čtyři procenta oslovených.

Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy | Phoenix Research a Blesk.cz

„Tím, že se však problém migrace přenesl do tradičních dovolenkových lokalit Čechů – na řecké ostrovy, do blízkého Maďarska, severní Itálie a náhle se začal zmiňovat v souvislosti s kontrolami v blízké Břeclavi a výjezdy českých kamionů, stalo se téma urgentní, spojené s nejistotou, obavami z nového a nezažitého,“ míní ředitel Phoenix Research Jan Kubáček.

„Své dělá i to, že je aktuální migrace spojena pro Čecha se vzdálenými, odlišnými civilizačními okruhy. Když šlo o země balkánské, Ukrajinu, Rusko, reakce byla mnohem klidnější a vstřícnější,“ dodává.

Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy | Phoenix Research a Blesk.cz

Většina Čechů – 73 procent – je proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků, které se politikům na unijním summitu minulý týden ale podařilo zarazit. Myšlenku povinného přerozdělování podporovala jenom pětina oslovených.

Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy Průzkum o postojích Čechů k aktuální migrační vlně do Evropy | Phoenix Research a Blesk.cz

Češi by také neviděli rádi, aby se imigranti začali usidlovat v jejich městě, nebo dokonce u nich v domě. Na dotaz „Vadilo by vám, kdyby se někteří z uprchlíků usadili ve vaší obci nebo městě?“ odpověděly kladně dvě třetiny oslovených. Proti vidině mít uprchlíka za svého souseda se postavilo dokonce 71 procent respondentů.

„Česká veřejnost je přesvědčena, že doposud není dořešena sociální situace v tuzemsku,“ tvrdí Kubáček. „Češi zatím dostávají zprávy pouze z médií, chybí jim jasná politická strategie řešení – jak od české vlády, tak od EU, NATO, tedy organizací, které v minulosti byly uváděny jako bezpečnostní pojistka ČR. O to víc se česká veřejnost bojí,“ dodává.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině