Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Z moře zachránili za jediný den 4200 uprchlíků: Kam v Evropě půjdou dál?

Autor: ČTK, dce - 
4. května 2015
05:01

Více než 4200 dalších ilegálních migrantů zachránily během jediného dne italské a řecké pobřežní stráže ve Středozemním a Egejském moři. Deset lidí ale nebezpečnou cestu za vysněnou lepší budoucností zaplatilo životem. Kam se ale uprchlíci po Evropě rozutečou?

Při řadě zásahů, zejména poblíž břehů Libye, zachránila italská pobřežní stráž během 24 hodin z člunů pašeráků už 3690 běženců. Zhruba 220 z nich bylo přepraveno na ostrov Lampedusa. Dalších několik stovek by mělo v pondělí přistát na Sicílii. 

Při záchranných akcích dnes ale bylo rovněž zjištěno dalších deset mrtvých utečenců. Podle agentury ANSA sedm objevili příslušníci pobřežní stráže u libyjských břehů na dvou přeplněných malých člunech. Další tři se utopili, když skočili do moře ve snaze dostat se na remorkér, který jim plul na pomoc. 

Rovněž řecká pobřežní stráž má plné ruce práce se zachraňováním utečenců z vody. Během víkendu do dnešního poledne pomohla v Egejském moři dalším 530 z nich dostat se na ostrovy Lesbos, Farmakonisi, Samos, Kos a Chios. Podle místních médií jde převážně o Syřany, Afghánce a Somálce. 

Na posílené evropské záchranné operaci Triton se podílejí mimo jiné i francouzské a německé lodě. V sobotu u libyjských břehů vzala francouzská hlídková loď Commandant Birot na palubu 217 lidí ze tří neprovozuschopných gumových člunů. Všechny, včetně dvou předpokládaných pašeráků, Francouzi předali italským úřadům. 

Italská pobřežní stráž zachraňuje tisícovky afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům přes Středozemní moře často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech. Předminulý víkend při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí. Státy Evropské unie se poté dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převáděčům. 

Další trasa migrantů unikajících před válečnými konflikty, násilím a bídou do zemí Evropské unie vede přes Egejské moře a Řecko. Uprchlické tábory v této zemi, sužované vážnou finanční krizí, jsou ale přeplněné, a proto se běženci snaží dostat dál do střední Evropy. I na utrpení těchto lidí vydělávají velké peníze gangy převáděčů. 

blankaflexi ( 7. července 2015 19:53 )

vy se podivujete,že se sem cpou jen mladí čmoudi kolem 30let??To je jediná záchrana pro naše přemnožené modelky a a tisíce jakýchsi MISS,vždyť ty chudiny už neví kde lovit našich chlapů je málo........

datelobecny ( 6. května 2015 12:32 )

Samozřejmě, že se to do TV nedává, ale v jižní Itálii z nich mají takový strach, že se původní obyvatelé přesídlují na vesnice, a zakládají tam domobrany, a opevňují obydlí. Takže každýmu musí být jasné, co s námi má EU v plánu. Nejsmutnější na tom je, že to všechno dělají z našich peněz!

mourovata.kocka ( 4. května 2015 14:51 )

Ne, nebudu se stydět. Není řešením přestěhovat Afriku do Evropy. Jak chceš začlenit časem miliony uprchlíků? Práci nemají naši lidé se vzděláním a znalostí řeči. Co budou dělat tito?

kinki ( 4. května 2015 14:30 )

djaba, ked ich tak lutujes, chod do Afriky a pricin sa tam o ich zaclenenie do plnohodnotného zivota.

kinki ( 4. května 2015 14:27 )

djaba a vies co si prezivaju Cesi a Slovaci, a ine narody? Kto ich polutuje, ze sa stavaju novodobými otrokmi a musia robit na takýchto pomaly do 70-ky?

Zobrazit celou diskusi