ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Povodňové drama v Orlové: Máma s dětma zachráněna ze střechy auta!
S obřím strachem o nejbližší, přítelkyni Andreu (27) a dvě malé děti (1 a 4) prchal před velkou vodou Tomáš Bortlík (27) z Orlové. Popadli nejnutnější věci a chtěli odjet autem. Nakonec je ze střechy vozu museli zachraňovat hasiči! Povodeň rodině vzala úplně vše...

Hasiči ve městě Špindlerův Mlýn sdíleli video z průjezdu městěm kolem řeky. Řeka je rozbouřená a podle hasičů na třetím stupni povodňové aktivity. „Přehrada má zatím dostatek kapacity k regulování odtoku. Komunikace mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím je zatím bez problémů průjezdná. Prosím vyvarujte se povodňové turistiky a nejezděte sem, pokud k tomu nemáte vážný důvod,“ dodávají hasiči.

V Jeseníku kvůli rozvodněné říčce Bělá hasiči zahájili evakuaci dvou ulic. „Předpověď je bohužel taková, že evakuací tam bude přibývat,“ řekl novinářům ředitel Hasičského záchranné sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík. Hasiči naváží materiál pro nouzové přežití do čtyř evakuačních středisek na Jesenicku, přesunuli tam potřebnou techniku včetně člunů a lezeckého nářadí. Zásahy při povodních v horském regionu mohou být podle Kolaříka velmi riskantní a nebezpečné.
V případě potřeby budou na Jesenicko kvůli evakuaci osob ze zaplavených oblastí přivolány policejní na armádní vrtulníky. V obci Mikulovice jsou zatopené silnice a voda se dostává i do blízkosti obytných domů.

Z polského města Glucholazy v Opolském vojvodství, blízko hranice s Českou republikou, bylo kvůli povodni evakuováno 400 lidí. Evakuovali se například i někteří obyvatelé nedaleké vesnice Jarnoltówek, kde srážkový rekord překonal ten z povodní v roce 1997. Situace je podle serveru onet.pl na mnoha místech složitá, zejména ve vojvodstvích na jihu a jihozápadě Polska. V Dolnoslezském vojvodství se podle listu Gazeta Wyborcza připravuje evakuace dalších čtyř obcí.
Ministr vnitra Tomasz Siemoniak dopoledne uvedl, že úřady sledují srážky a stav vodních toků v Česku. „Tyto údaje nejsou dobré, mírně řečeno,“ dodal podle agentury PAP.

Hasiči zachraňovali ženy, které neuposlechly výzvu k evakuaci. Hasiči Jihočeského kraje tak znovu apelují na místní občany, aby poslouchali a dodržovali pokyny složek záchranného systému. „Evakuaci neuposlechly v Benešově nad Černou dvě ženy, které jsme museli nakonec zachraňovat na člunu,“ přiblížili situaci na sociální síti X.

Situace po vydatných deštích v Moravskoslezském kraji v Ostravě. Rozvodněná říčka Porubka, ulice Splavní.
„Na většině hlavních vodních toků jako je Opava, Opavice, Ostravice, Odra či Olše budou dosaženy třetí stupně povodňové aktivity, a to během dnešního dne nebo neděle. Dojde ojediněle i k překročení stoletých průtoků, a to zejména na Odře ve Svinově, na Opavě v Opavě, Opavě v Děhylově, Odře v Bohumíně,“ doplnil Tušil.

„V průběhu jednání jsme dostali požadavek z města Jeseníku od paní starostky a povodňové komise, abychom vyhlásili stav nebezpečí. Tomuto požadavku jsme vyšli vstříc už v průběhu jednání. Počínaje 15. hodinou jsem vyhlásil stav nebezpečí pro celý Olomoucký kraj. Informoval jsem Ústřední povodňovou komisi a večer budeme mít ještě videokonferenci, kde si upřesníme věci, které tím pro nás budou vyplývat,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek k vyhlášení stavu nebezpečí.

Na tocích, které odvodňují Jeseníky, předpokládají meteorologové nejvyšší vzestupy hladin řek a potoků s četným překročením třetích povodňových stupňů a případně i padesátiletých nebo stoletých průtoků dnes a v neděli. Od čtvrtka do konce týdne může podle Českého hydrometeorologického ústavu na návětří Jeseníků napršet i přes 500 milimetrů srážek, tedy 500 litrů vody na metr čtvereční. Situace se kvůli tomu může podobat roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatných deštích zasáhly ničivé povodně.

V Jihomoravském kraji zasahují hasiči u 120 událostí, od půlnoci už vyjížděli zhruba k 300 případům. Zatím neevidují hasiči žádné raněné.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí, platit začne od 15:00. Kritická situace je hlavně na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň a platí tam stav ohrožení, řekl dnes novinářům Suchánek.
V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.

Na výzvu hasičů se v Královéhradeckém kraji evakuovalo 17 osob, z toho 4 osobám musely jednotky pomoci. Dalších 45 lidí je vyzváno, aby své domovy raději opustili. „Respektujte rozhodnutí velitele hasičů o případných evakuacích - následná záchrana při zhoršení situace je vysoce riziková,“ prosí hasiči.
Na výzvu HZS se evakuovalo 17 osob, 4 osobám musely z obydlí pomoci jednotky PO, dalších 45 osob bylo nyní k evakuaci vyzváno, spolupracujeme s @PolicieCZ. Respektujte rozhodnutí velitele hasičů o případných evakuacích - následná záchrana při zhoršení situace je vysoce riziková. pic.twitter.com/QyxZunEwz3
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) 14. září 2024

V Moravskoslezském kraji zasahovali hasiči doposud u více jak 500 událostí. Od čerpání vody, přes ochranu objektů před zaplavením až po transport pytlů a evakuaci osob. „Ta je zatím spíše jednotlivá, individuální, neprobíhá žádná hromadná evakuace většího území,“ informují na sociální síti X.

Na Vysočině v Bystřici nad Pernštejnem zachraňovali hasiči tonoucího muže, který šel do vody zachraňovat svého psa. „V době příjezdu hasičů na místo byl muž na břehu. Hasiči provedli záchranu psa,“ uvádějí hasiči na sociální síti X.
Vedle toho se místní hasiči zmiňují o autě uvízlém v Ronově nad Sázavou a o výstavbě protipovodňových zábran v Havlíčkově Brodě.

„V závislosti na intenzitě srážek očekáváme další vzestupy, případně kolísání vodních toků. Nejvyšší srážkové úhrny během soboty budou v jihovýchodní polovině republiky, na severovýchodních horách a na Opavsku a Ostravsku. Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA a případně i 50 letých průtoků předpokládáme během soboty a neděle na tocích, které odvodňují Jeseníky, Opavsko a Ostravsko. Výrazné vzestupy (s překročením 3. SPA) budou i nadále pokračovat u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Novohradské hory. Situaci budeme dále upřesňovat,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav na sociální síti.
👉 ℹ️🌊 Jaká je aktuální hydrologická situace a předpokládaný vývoj na tocích v ČR od dnešního odpoledne až do zítřka?
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 14. září 2024
👉 Nejdřív aktuální situace (z dnešní 12.00 SELČ):
💧🌊 Za uplynulých 24 hodin spadlo na většině území 20 až 100 mm, nejvíce na návětří Jeseníků, Krkonoš a… pic.twitter.com/LUeOFYAUWG

Hladiny některých řek a potoků ve Zlínském kraji dnes začaly po intenzivních deštích stoupat. Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost platil odpoledne na Bystřičce pod a také nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku, dále na Juhyni v Rajnochovicích na Kroměřížsku a také na Rusavě v Chomýži na Kroměřížsku. Jejich hladiny podle informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) navíc nadále stoupají.

Ve Středočeském kraji je od odpoledne 14 povodňových stupňů na čtyřech místech. Třetího stupně dosáhl jedině Botič, jehož hladina už začala klesat. Stále probíhají i přípravy. Berounští hasiči spolupracují při instalaci protipovodňových opatření.
Na Kutnohorsku řeší hasiči také čerpání z Velkého zbýšovského rybníka kvůli poškození hráze. Vodu přečerpávají i z rybníka v Dolník Chvatlinách a v Šestarech na Praze-východ řeší sesuv svahu na komunikace.

V Ústeckém kraji staví ve městě a v okolí řeky protipovodňové zábrany. Třetího povodňového stupně dosáhne Labe podle předpovědi meteorologů v pondělí. Překonat by hladina mohla sedm metrů.
Provoz na křižovatce Pětimostí je zatím pouze omezen, vypnuté je trolejové vedení. Další montáže mobilních stěn budou prováděny v jednotlivých úsecích pod Větruší a v dalších úsecích. Z tohoto důvodu bude nutné uzavřít světelnou křižovatku pod Větruší a přesměrovat dopravu.

Říčka Porubka v Moravskoslezském kraji se vylila z břehů mezi obytné domy. Domovy muselo opustit asi 20 lidí, někteří evakuaci odmítli a přemístili se jen do vyšších pater,

Evakuace probíhá i v obci Zdoňov v Královéhradeckém kraji. Ve spolupráci s obcí zde hasiči pomáhají místním, aby se dostali mimo nebezpečí. V části obce dochází k přelivu vody z rybníka, jak uvádějí na sociální síti X. „ Přesný počet obyvatel, kteří budou evakuováni zatím není přesně znám. Předpoklad je, že se bude jednat o desítky osob,“ dodávají.
Evakuace obce Zdoňov.
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) 14. září 2024
Hasiči ve spolupráci se zástupci obce Zdoňov na Broumovsku připravují evakuaci části obce, dochází k přelivu vody z rybníku poblíž obce. Přesný počet obyvatel, kteří budou evakuováni zatím není přesně znám. Předpoklad je, že se bude jednat o desítky osob. pic.twitter.com/92thVWhuLi

Ve Staré Vsi u Bílovce težká vyprošťovací technika vytáhla z vody lávku, která bránila průtoku vody. Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica vyhlásil s ohledem na aktuální situaci v regionu stav nebezpečí.

Obec Petrovice u Karviné nařídila evakuaci obyvatel v lokalitě Petrovice-Půstky a také v části pod zámečkem Petrovice. Obyvatelé by se měli přesunout na shromaždiště v Kulturním centru. ČTK to dnes řekl starosta obce Marian Lebiedzik (Společně pro Petrovice). Evakuace se podle jeho odhadu dotkne asi pěti desítek domů.
„V této chvíli v podstatě bojujeme se stoletou vodou, tedy alespoň podle průtoků, které vykazují měřiče na Petrůvce. Je pravda, že osobně takovou povodeň sice pamatuji, ale před námi jsou ještě další dva dny, kdy bude více či méně pršet,“ uvedl Lebiedzik.

V Olomouckém kraji byl aktivován krizový štáb ORP Jeseník. Ten nyní koordinuje a řídí veškeré záchranné a likvidační práce. „ Uzavřeno je několik silnic, spolupracujeme s PČR, která reaguje na aktuální situaci. Na Jesenicku nyní zasahujeme u 40 událostí,“ uvádí hasiči na sociální síti X.
Hasiči také navážejí materiál pro nouzové přežití do čtyř evakuačních středisek. Vezou postele, přikrývky, vodu a stravu. V Olomouckém kraji od půlnoci vyjížděli ke 120 zásahům, nejvíce v okolí řeky Vidnávky a Bělé.

„Smědá má sílu a na některých místech je několik desítek metrů mírně vně koryto, ale HZS Libereckého kraje s hasiči Višňová a z dalších okolních obcí situaci skvěle monitorují. Naštěstí neprší... Držme si palce. V terénu je hejtman Martin Půta,“ informuje Liberecký kraj na facebooku.

Hasiči Libereckého kraje do Višňové poslali velkokapacitní čerpadlo SOMATI. Na místě také zasahuje 11 JPO a je k dispozici evakuační vozidlo. Informují o tom na sociální síti X. Vedle toho se začali u obce Poustka stavět protipovodňové zábrany, hráz bude velká 120 metrů a vysoká je 70 centimetrů.
V části obce Poustka jsme začali stavět protipovodňové zábrany. Jedná se o systém voda proti vodě, kdy je každá protipovodňová zabrána naplněna vodou a vytváří tak zábranu - hráz před povodňovou vodou. Celkem máme k dispozici 120 metrů, vysoké jsou 70 cm. pic.twitter.com/5JPsNAtEXw
— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lbk) 14. září 2024

Jihočeští hasiči od půlnoci vyjeli k 230 událostem, informují na facebooku. Dodávají, že se jednalo o čerpání vody ze sklepů a obdobných prostor, o odstraňování stromů a dalších překážek ze silnic a o monitorování vody valící se z polí na domy a silnice. Rovněž nadále čiští kanály a toky řek, aby mohla voda snadněji odtékat. „Z hotelu u Slepého ramene v Českých Budějovicích se samoevakuovalo 90 osob. V Benešově nad Černou jsme evakuovali z domu dvě osoby a psa,“ uvádí.
Ve městě také hasiči instalují protipovodňové zábrany, jako pytle s pískem. Zabezpečují tak centrum města, například Výstaviště.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣