Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Davy věřících v Olomouci: Úřadu se ujal nový arcibiskup Nuzík

Aktualizováno -
13. dubna 2024
15:54
Autor: ČTK - 
13. dubna 2024
12:31

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se dnes v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících ujal svého úřadu, do kterého jej při bohoslužbě uvedl apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo. Nuzík se stal 15. arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským. Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským.

Apoštolský nuncius Okolo v úvodu bohoslužby vyzval k přečtení papežské buly, kterou byl Nuzík 9. února jmenován olomouckým arcibiskupem. Poté novému arcibiskupovi předal berlu olomouckých arcibiskupů a doprovodil ho k předsednickému křeslu, na které Nuzík usedl na znamení převzetí svěřeného úřadu.

Inauguraci v katedrále podle organizátorů přihlížely zhruba 2000 věřících, v jejím okolí obřad sledovalo na obrazovkách 1500 lidí. Velké zastoupení mezi nimi měli hosté v krojích, jelikož Nuzík pochází z Uherskohradišťska.

Nuzík ve své promluvě připomněl, že se staví do řady svých předchůdců, která začíná v 9. století u prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje. Zmínil svého předchůdce Graubnera, který před více než 30 lety obnovoval a budoval život církve poznamenaný komunistickým režimem. V čele olomoucké arcidiecéze chce Nuzík především hlásat evangelium, které je podle něj radostnou zvěstí.

„Evangelium nám ukazuje na štěstí, které bychom hledali na jiném místě, a ono je právě zde. Nebojme se spojovat s životem víry právě pojem štěstí,“ řekl Nuzík.

V závěru bohoslužby Nuzík oznámil jméno nového generálního vikáře, kterým se dnes stal farář katedrální farnosti sv. Václava, děkan olomouckého děkanátu a probošt Metropolitní kapituly u sv. Václava Ladislav Švirák. Generální vikář je nejbližším spolupracovníkem a zástupcem arcibiskupa.

Na arcibiskupovu inauguraci do Olomouce přijelo 24 biskupů z Česka i zahraničí a zástupci vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu a krajů. Dorazili i další církevní představitelé, jako jsou generální vikáři, kanovníci či děkani. Zhruba stovku hostů tvoří členové rodiny nového arcibiskupa, který pochází z 11 sourozenců. Věřící na mši od rána přijížděli vlaky, autobusy či vlastními automobily. Dopravní komplikace hlášeny nebyly.

Nuzík: Chci být nablízku lidem

„Chci být nablízku lidem. To je taková moje priorita. A také samozřejmě nablízku kněžím, protože kněží jsou u lidí. A chci nějakým způsobem poukázat, že poselství Boží, které církev zvěstuje, že je to, co člověk vlastně hledá, ale třeba o tom neví. Evangelium, které se hlásá, tak ukazuje, že Bůh působí. A o to vlastně jde, že my nemáme Boha jenom pro chvíle nemoci nebo nejtěžších zkoušek. Ale on tu je i pro všední život a kráčí vedle nás po boku,“ uvedl Nuzík.

Dnešní den je podle Nuzíka výjimečný nejen pro něj, ale i pro celou arcidiecézi i všechny účastníky inaugurace. „Jsem rád, že celá tato liturgie je to, co se dotýká srdce,“ řekl Nuzík.

Radost mu udělali početní krojovaní účastníci bohoslužby, kteří do Olomouce přijeli i z jeho rodné obce Strání na Uherskohradišťsku. Obyvatelé Strání pro dnešní bohoslužbu upekli koláčky. V krojích dorazili také někteří členové arcibiskupovy početné rodiny. „Je to krásné. Na Slovácku se považuje kroj za to nejsvátečnější oblečení,“ podotkl Nuzík.

Bohoslužba, blahopřání i koncert

Bohoslužba v katedrále svatého Václava začala v 10:00 a skončila krátce před polednem. Od 14:00 mohli věřící novému arcibiskupovi poblahopřát a setkat se s ním v prostorách vedle katedrály. Ve stejný čas se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v kostele Panny Marie Sněžné, v 16:00 program vyvrcholí varhanním koncertem v kostele svatého Mořice.

Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius Okolo se svými spolupracovníky.

Video  Papež František  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi