Vystrčil v Blesku o manželství pro všechny: Název je až druhořadý. A co Istanbulská úmluva?
Společností v posledních týdnech rezonovalo neratifikování Istanbulské úmluvy v Senátu. Podle předsedy Miloše Vystrčila je potřeba se z debaty, která kolem úmluvy proběhla, poučit a vzít ji v potaz při dalším hlasování, které se blíží – o manželství pro všechny. Je pro něj důležité, jak se svazek stejnopohlavních párů bude jmenovat? A jak ho ovlivnila střelba v bratislavském klubu Tepláreň?
„Je důležité, abychom do Senátu co nejdříve dostali takovou novelu, která zrovnoprávňuje partnerství muže a ženy a partnerství dvou mužů nebo dvou žen,“ řekl předseda Senátu ve studiu. Název svazku je podle něj až na druhém místě – i přesto, že si podle svých slov uvědomuje, že pro stejnopohlavní páry je název důležitý. „V okamžiku, kdy to je partnerství, tak je okamžitě zřejmé, že jde o něco jiného než o ten standardní svazek, jak ho známe dnes,“ připustil. „Věřím, že i partnerství, pokud tam skutečně dojde ke zrovnoprávnění toho vztahu, stejnopohlavní páry uspokojí nebo bude pro ně přijatelné,“ dodal Vystrčil.
Předseda Senátu přiznal, že jeho vnímání práv homosexuálů ovlivnila i střelba před bratislavským klubem Tepláreň, kde střelec v říjnu 2022 zavraždil dva mladé muže. „Musím přiznat, že mě to upevnilo v přesvědčení, že skutečně bychom měli přijmout právní normy, které zrovnoprávní ty vztahy,“ řekl Vystrčil. „Člověk si více a hlouběji uvědomil, v jak podřadném postavení se někdy mohou lidé z LGBT plus komunity objevit,“ dodal.
Název svazku je až druhořadý, na prvním místě jsou práva
Jaký názor na manželství pro všechny mají jeho kolegové z klubu, neví, debata na toto téma podle jeho slov ještě neproběhla. „V tuhle chvíli to není tak, že hlavním tématem na našem klubu je to, jestli to bude partnerství, nebo manželství,“ řekl. „Myslím si, že stejně hlavní debata bude spíše o právech. O tom, zda budou úplná, nebo zda tam bude nějaká výjimka v případě osvojování dětí a podobně,“ vysvětlil.
Jestli má šanci manželství pro všechny projít v Senátu, si Vystrčil netroufá odhadovat. „Zásadní je ta debata předtím a snášení těch argumentů. A tady já věřím, že i to, co nastalo v Senátu v případě té debaty o úmluvě proti násilí (Istanbulská úmluva), může být nějakým poučením a že třeba v případě manželství pro všechny bude přístup senátorů a senátorek jiný.“
Hlasování o Istanbulské dohodě se bude opakovat
Debata sehrála podle Vystrčila zásadní roli i při hlasování o Istanbulské úmluvě. „Chyběla hlubší diskuze a zejména jsme nedokázali vyvrátit některé mýty, dezinformace nebo přímo lži, které o té úmluvě kolují a naplnily ten mediální prostor,“ vrátil se předseda Senátu k diskuzi, která proběhla v Senátu v posledním lednovém týdnu.
Vystrčil ale upozornil na to, že po podzimních volbách do Senátu se téma do horní komory vrátí. „Vláda znovu vyzve Senát, aby se vyslovil k tomu, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s ratifikací,“ vysvětlil. Vládní výzva je podle něj v tomto ohledu zásadní. „Ústava úplně nevylučuje, že bychom to mohli udělat i bez toho oslovení vládou, ale my jsme se v naprosté většině případů tak chovali a nemyslím, že bychom toto pravidlo měli porušit,“ dodal.
No vida! Pravoslavné řecko si dnes schválilo manželství pro všechny.
Premiér Mitsotakis uvedl, že rozhodnutí parlamentu je „milníkem pro lidská práva“ v Řecku a odráží to, že Řecko je demokratickou a progresivní zemí, která je věrná evropským hodnotám.
Očividně tedy Řekům na názvu záleží, na rozdíl od Vystrčila a dalších co se v poslední fázi lekli 👎 .
Ubohým českým poslancům a senátorům záleží hlavně na dobrém vlastním živobytí a na tom, aby měli gaye a lesby selektované , označené a tedy pod jasnou kontrolou 👎 . Styďte se !