Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

První školy se hlásí do stávky: Máte právo na volno v práci? A musí se děti omlouvat?

  • Autor: Maxmilián Nový,růž,Krajští zpravodajové Blesku - 
    9. 11. 2023
    12:00

    Školské odbory oznámily celostátní stávku základních, středních i mateřských škol na 27. listopadu. Chtějí tím dotlačit vládu Petra Fialy (59, ODS), aby do školství nalila víc peněz, jinak podle nich hrozí odchod učitelů i dalších zaměstnanců.

  • 1.Jak to má probíhat?

    Do stávky se mohou zapojit buď jednotliví pracovníci, tedy učitelé nebo i nepedagogický personál škol, anebo i celé školy. Pak bude záležet na ředitelích, zda se jim povede nějak zajistit provoz, či budou muset na den školu zavřít. Pokud zůstane škola 27. listopadu zavřená, budou o tom muset ředitelé informovat nejen zřizovatele, ale také rodiče nejpozději tři dny předem, aby měli všichni čas se připravit.

  • 2.Kde evidují zájem?

    Zájem přidat se ke stávce evidují odboráři u některých škol ve Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Zbylé regiony zatím hlásí, že moudřejší ohledně účasti budou v příštím týdnu. Zájem nechtějí předvídat zatím ani zástupci Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, který celostátní protest vyhlásil. Zatím to ale vypadá, že se do stávky jen minimálně zapojí gymnázia. „Ve středu jsme se v rychlé online komunikaci v Radě AŘG shodli, že stávku nepodporujeme,“ řekla ČTK šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

  • 3.Další jednání

    Ministr školství Mikuláš Bek (59, STAN) chce nadále s odbory jednat. S jejich šéfem Františkem Dobšíkem by se kvůli tomu měl sejít během několika příštích dnů. „Já si myslím, že pořád existuje cesta, jak najít východisko z těch obtíží, ve kterých je financování některých pozic ve školství,“ řekl včera ministr ČT.

  • 4.Cíle stávky

    Nepedagogičtí pracovníci

    Odbory: V ohrožení je podle odborů až 17 tisíc nepedagogických pracovníků, mezi které patří kuchařky, IT specialisté, uklízečky, školníci, či školní psychologové. Ti by školy mohli opustit z důvodu možné redukce pozic nebo objemu peněz na jejich platy o dvě procenta.

    Ministerstvo: „V řadě případů nejsou… nepedagogická místa plně využívána, v těchto případech by tak ani k ohrožení chodu školy nebo školského zařízení dojít nemělo,“ napsala Blesku mluvčí rezortu Tereza Fojtová. Bek k tomu včera dodal, že by rád do rozpočtu školství získal dalších pět miliard.

    Zvýšení platů učitelů

    Odbory: Ačkoliv se vláda rozhodla zvýšit plošně platy všem učitelům o 2500 korun měsíčně, odbory tvrdí, že se toho všichni pedagogové dočkat nemusejí. Zvýšení se totiž nepromítne do tarifů, ale ředitelé je budou moct dávat skrz bonusy. „Hrozí, že při nedostatku financí na nepedagogy budou z učitelských platů saturovat těm, kterým vláda navrhla ubrat,“ řekl Blesku Dobšík.

    Ministerstvo: Ministr Bek na to včera řekl, že chce odborům garantovat, že bude dost peněz na nepedagogické pracovníky, aniž by se muselo sahat na platy učitelů. „Ve finálním návrhu státního rozpočtu vláda zohledňuje závazky k výši platů učitelů daných zákonem a ponechá pro rok 2024 stávající platové tarify,“ napsala mluvčí Fojtová.

    Strop na počet učitelů

    Odbory: Rezort školství chce zavést strop na přijímání vyššího počtu učitelů, než je tomu dnes. Podle odborů dojde ke snížení kvality vzdělávání, mohly by se rušit laboratorní dny, u některých předmětů (i u výuky jazyků) slučovat třídy až do 30 dětí.

    Ministerstvo: Za posledních pět let počet učitelů narůstá ročně o 7 tisíc, tvrdí rezort. Podle Beka je to jedna z hlavních příčin problémů. „Zastropování v navrženém rozsahu stále umožní dělit výuku například u jazyků a dalších odborných či praktických předmětů,“ míní Fojtová s tím, že úprava nebude mít vliv na financování asistentů.

  • 5.Rodiče, domluvte se v práci

    Řada rodičů neví, jak neplánované »stávkové« volno dětí řešit. Právní řád ale se stávkou učitelů, na rozdíl třeba od karantény, ošetřování dítěte nebo otcovské dovolené, nepočítá.

    „Řešení tedy budou muset rodiče hledat individuálně. Některé školy již předem avizují, že pro mladší děti zajistí hlídání ve školní družině, jinak je třeba využít nástroje, které nabízí zaměstnavatel, tedy například možnost home office, sick day či si vybrat jeden den dovolené, pokud ještě zaměstnancům zbývá,“ radí JUDr. Ondřej Preuss z www.dostupnyadvokat.cz.

    Výhodu mají také ti rodiče, kteří mají na hlídání babičky či jiné příbuzné. Krajním řešením může být i vzít děti do práce, pokud to zaměstnavatel umožňuje a pracoviště je k tomu uzpůsobeno.

    Děti není třeba omlouvat

    Podle JUDr. Preusse ale kvůli konání stávky rodiče nejsou povinni omlouvat nepřítomnost dítěte ve vyučování.

    Školy musejí informaci zveřejnit

    Informaci o stávce by měly školy zveřejnit. „Informace by měla být zveřejněna jasně a přehledně, a to například u vstupu do škol, na webu, případně v rámci informačního systému, který škola používá k informování zákonných zástupců v jiných případech,“ uvádí advokát.

    Učitelé mají na stávku nárok

    „Právo na stávku je zaručeno Listinou základních práv a svobod,“ vysvětluje JUDr. Ondřej Preuss. Podle zákona nesmějí stávkovat pouze soudci, státní zástupci, příslušníci ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. „Učitelé tedy samozřejmě stávkovat mohou. Stát v takovém případě nezajišťuje ze zákona náhradní výuku či hlídání dětí,“ dodává advokát. Pedagogové ale nedostávají za »odstávkované« hodiny výplatu.

  • 6.Anketa mezi řediteli škol a školek

    1. Budete stávkovat?
    2. Budete v době stávky zajišťovat alespoň částečný provoz?
    3. Jak vnímáte stávku?

    Jan Zábranský

    ředitel ZŠ Staré Město u Uherského Hradiště

    1. „O tom, kdo půjde z pedagogů a zaměstnanců naší školy do stávky, se dozvím na velké poradě 15. listopadu.“

    2. „Jakmile bude jasno, kdo se ke stávce přihlásí, odvine se od toho i případný provoz školy. Tedy jak bude vypadat vyučování, družina, stravování a další.“

    3. „Chápu, že do školství byly přislíbeny peníze navíc a sliby se mají plnit. Na druhou stranu finanční kondice státu není dobrá, měli bychom se všichni uskromnit. Navrch by měl mít zdravý rozum.“

    Miloslav Palát

    ředitel ZŠ a MŠ Řezníčkova Olomouc

    1. „Zatím jsme to probírali jen se zástupkyní, s učiteli jsme to ještě neřešili. V každém případě je moje stanovisko takové, že stávkování nebudu doporučovat.“

    2. „To bude záležet na tom, jestli učitelé budou či nebudou chtít stávkovat.“

    3. „Stávkování nebudu doporučovat. Vzhledem k tomu, jaká je doba, chápu, že musíme šetřit, tedy i my v učitelském rezortu. Peníze, které dostaneme navíc, se budu snažit rozdělit tak, aby byli všichni alespoň trochu spokojeni.“

    Jakub Šedivý

    ředitel ZŠ Šťáhlavy u Plzně 

    1: „Probereme to s kolegy, teprve budeme o stávce rozhodovat. Formy stávky mohou být různé. Je to o tom, jak se domluvíme.“

    2. „Družinu určitě ano a myslím, že ještě víc než to. Může to být třeba protestních pár minut, abychom nekomplikovali život rodičům dětí, ale zároveň dali najevo svůj nesouhlas.“

    3. „Změny nejsou pro nás funkčně příjemné. Máme ze zákona povinnost mít s pedagogy smlouvy alespoň na 12 měsíců. A proto vnímám jako nešťastné, pokud by se měly počty hodin během školního roku měnit.“

    Tomáš Linhart

    ředitel ZŠ Povážská, Strakonice

    1. „My nebudeme jako škola stávkovat. A jestli se do toho někdo zapojí, tak to bude jen individuálně.“

    2. „V době stávky bude na naší škole běžný provoz jako každý jiný den.“

    3. „Je to poměrně nová informace. Ale s kolegy jsme se o tom bavili a vyplynulo z toho, že se do stávky nezapojíme. Budeme normálně fungovat. Ono je to i pro rodiče potom dost složité.“

    Adrian Kuder

    ředitel MŠ Čs. armády, Bohumín

    1. „Dozvěděli jsme se o záměrech školských odborů teprve včera večer, takže to zatím nevím stoprocentně. Je pravděpodobné, že do stávky půjdou kuchařky, což znamená, že děti budou bez stravy čili obědů a svačinek.“

    2. „V případě, že se ke stávce připojí většina zaměstnanců, provoz nebudeme schopni zajistit.“

    3. „V posledních týdnech začíná být na základě výroků ministerstva školství situace nepřehledná až kritická. Pro správní pracovníky jako uklízečky a kuchařky je to už neúnosné. Problémy mohou nastat i u pedagogických pracovníků, psychologů, speciálních pedagogů.“

    Ludmila Mašková

    ředitelka MŠ Duha, Praha 5

    1. „Ne. Mateřská škola se uzavírat nebude.“

    2. „Nikoli, provoz bude standardní.“

    3. „K požadavkům stávky se připojujeme, situace začíná být opravdu neudržitelná.“

J S ( 11. listopadu 2023 14:16 )

J S ( 11. listopadu 2023 14:14 )

Zase učitelé!!! Dejte jim už 200 % platu a píchačky. Připravy dělat ve škole. Ti by koukali, co je pracovní doba. O prázdninách fyzickou brigadu, ať si psychicky odpočinou.

daniel rott ( 10. listopadu 2023 08:45 )

je jim to prd platné. maximálně s tím zkomlikují život dětem a rodičům

Alva ( 10. listopadu 2023 08:33 )

Tak, prala jsem plíny a kdo chtěl děti,tak je měl a nepřepočítával na peníze, automatku jsem měla až měl syn 3, se školou máte pravdu, já nemohu nic špatného říct , učitelé vedli ještě kroužky po škole a zadarmo, vše fungovalo, asistenty dnes bych zrušila , měli nechat zvláštní školy, kde učili speciální učitelé a dětem se věnovali atd...., atd ....

Petr Kolar ( 9. listopadu 2023 22:19 )

V roce 1991 jsem zazil hodinou stavku kantoru na SS, v roce 1995 stavkovali na VS. Ubehlo pres 30 a platy kantoru jsou porad nizke, v mem oboru (IT) absolventi VS maji vyssi nastupni mzdu nez jejich ucitele na univerzite, proto hodne kvalitnich lidi ze skolstvi odeslo - nedokazali by uzivit rodinu.
Pred 20 lety jsem si rikal, ze doufam ze az budu mit deti, tak doufam ze budou ucitele lepe placeni a zastavi se propad kvality ceskeho skolstvi. Mam deti na ZS a bohuzel musim konstatoval, ze jsem doufal marne. Vetsi cast kantoru jsou odborne ci pedagogicky neschopni. Starsi syn se prvni 3 roky na ZS nic noveho nenaucil (latku techto rocniku se naucit sam z TV od Michala Nesvatby, kdyz chodil do skolky nebo z YouTube). Z kluka hladovejiciho po informacich se stal rezignovany zak. Sice ma porad same jednicky, ale skola pro nej jen socialni instituce kde ma kamarady. Jako ustav pro vzdelavani jej ale nebere, na internetu se dozvi vice a kvalitneji.

Zobrazit celou diskusi