Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Šéf školských odborů o náporu na školy a nedostatku míst: Na vysněné školy se nedostanou

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. června 2023
15:29
Autor: Markéta Volfová, pah - 
1. června 2023
14:30

Řada škol čelí náporu silných ročníků žáků a studentů. Ministr školství Mikuláš Bek  (STAN) chce proto podpořit rozšíření kapacit. Zároveň přichází s plánem rozšíření povinné školní docházky. Je správný čas pro takovou změnu a co se studenty, kteří se letos nedostanou na vysněné obory? Nejen na tyto otázky jsme se ve čtvrtečním Epicentru ptali pedagoga a předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka.

Podle Dobšíka za nedostatek míst na školách nesou odpovědnost všechny složky školského systému společně: „Za celkovou koncepci má odpovědnost ministerstvo a co se týká oborové struktury a vůbec naplněnosti jednotlivých škol, to má v gesci zřizovatel, což je kraj,“ řekl Dobšík vysvětlení, které ale česká veřejnost slýchá v médiích již několik let.

 „Asi v těch větších aglomeracích došlo k tomu, že opticky nebo statisticky kapacita škol odpovídala tomu demografickému růstu, který teď tedy nějakým způsobem kulminuje, že se nezachytila oborová struktura a potencionální zájem o všeobecně vzdělávací směry,“ doplnil Dobšík.

„Vysněné školy, na ty se asi nedostanou tak, jak si představovaly,“ přiznává předseda školských odborů. „Leckde tedy skončí na soukromých školách, kde může být i nemalé školné a zatíží to v dnešní době, v době inflace a dalších a dalších věcí rodinné rozpočty, že to opravdu může být pro ně až zoufalá situace,“ popisuje smutnou realitu některých českých rodin.

Poukázal i na to, že statisticky počty kapacit škol vycházejí a odpovídají současnému ročníku. Pro ty, kteří se na své zvolené školy nedostanou, uvedl příklad ze své vlastní rodiny: „Zažil jsem to kdysi u své dcery, že když se nedostala, tak šla na jazykovou školu a rok asi se připravovala a pak se dostala na tu střední, o kterou byl zájem. Takže já bych nezoufal, ale chápu, že ty emoce, že musí tížit rodiče, kteří řeší tenhle problém.“

tom999 ( 1. června 2023 21:40 )

Praha, 24. listopadu 2022 - Z důvodu identifikace dopadů probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině na český vzdělávací systém vyhodnotilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přednostně některé klíčové údaje z pravidelného podzimního sběru dat.

Celkově bylo k 30. září 2022 v českých mateřských, základních a středních školách 50 285 dětí a žáků ukrajinských uprchlíků a tvořili tak podíl 2,7 %.

Od začátku války na Ukrajině do 1. dubna 2023 vydalo Ministerstvo vnitra celkem 504 107 dočasných ochrany....Z těchto osob je v produktivním věku 68 %, z nich tvoří 65 % ženy a 35 % muži. Mezi držiteli dočasné ochrany je aktuálně 28 % dětí a 4 % seniorů.....

//Celkový počet dětí a žáků v mateřských, základních a středních školách a konzervatořích činí ve školním roce 1 850 696//

krapotkin ( 1. června 2023 15:31 )

Ty ministerské dětičky se dostanou všude i kdyby byly sebeblbější a ty ostatní soudruha ministra nezajímají. Zase se budou dávat šílené úplatky. Po tom se komoušům stýskalo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa