Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Nedostatek míst ve školách? Ministr Bek plánuje: Delší docházka a povinné dva roky střední

Autor: Jakub Kopřiva - 
22. května 2023
05:00

Hodně dětí, ale málo míst, kde by chtěly (a mohly) studovat. A do toho vystresovaní rodiče. To je obrázek letošních přijímaček na střední školy. Novopečený ministr školství Mikuláš Bek (59, za STAN) ale má plán – chtěl by rozšířit povinnou školní docházku.

Na základce byli jedničkáři, i tak to ale nestačilo k tomu, aby se dostali na vybranou střední školu. Někteří letošní deváťáci uspěli s odvoláním, ale další se museli spolehnout na druhé kolo přijímaček, které mnoho škol kvůli vysokému zájmu ani nevypisovalo. A i když si třeba mysleli i na gymnázia, nakonec mohou skončit na výučních oborech.

Vystresovaní nejsou jen oni, ale i rodiče. I proto Bek představil plán, který by do budoucna mohl podobným situacím předcházet. Jde o rozšíření povinné školní docházky

Konec devítky?

Bek si bere inspiraci z návrhu poslankyně Renáty Zajíčkové (55, za ODS), kdy by se prodloužila povinná školní docházka na 10 let. Znamenalo by to zrušení deváté třídy základní školy a žáci by z osmičky automaticky nastoupili na dva roky povinného středního vzdělávání. A kdo by chtěl, mohl by potom studovat dále a zakončit studium maturitou či vyučením.

„Mělo by zahrnovat přinejmenším i část středního stupně. Neberte to jako uzavřenou debatu s cílem ušetřit. Jde o snahu vtáhnout co nejvíce dětí i do středního vzdělávání,“ upozornil Bek.

Fungovat by to mohlo tak, že by si studenti, kteří primárně cílí na maturitu, zapisovali předměty potřebné k tomu, aby mohli ke zkoušce dospělosti. A pokud by během prvních dvou let střední školy zjistili, že se chtějí ubírat jinou cestou, mohli by si tomu vzdělávání přizpůsobit, případně po povinné části ukončit. Jak ale ministr zdůraznil, vše je zatím ve fázi úvah a je ještě potřebná odborná diskuze. Bek pak zdůrazňuje, že by změny rozhodně neplatily od příštího roku – jak školního, tak kalendářního.

Video  Žák chtěl zabít učitelku, protože mu sebrala herní konzoli.  - Policie
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kaonkl ( 22. května 2023 21:50 )

Takže bude jedenáctiletá povinná školní docházka. Povinný 1 rok předškolní, 8 let základka, 2 roky střední či učňák.

nespokojeny ( 22. května 2023 21:49 )

Neprovokuj Tome....

karmina ( 22. května 2023 20:40 )

Není spíš potřeba zatraktivnit učňáky? Dneska se každý cpe na střední, po maturitě mají prd a uplatnění nikde. Zato šikovného zedníka, plynaře nebo elektrikáře dnes aby člověk hledal lupou. To je debilita.

ivana kollerova ( 22. května 2023 20:35 )

vratte system ob roku 1989 a je po problemu. chytre deti na ss a gymnazia. trojkari a ctyrkari na ucnak.

ivana kollerova ( 22. května 2023 20:23 )

naprosto s vami souhlasim

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa