„Školy a školská zařízení mohou žádat o udělení výjimky z hygienických požadavků místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, za předpokladu, že nebudou dotčeny principy ochrany veřejného zdraví," uvedl na dotaz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Vyhlášky ministerstva školství podle něj stanoví maximální počet žáků ve třídě střední školy na 30, pokud ve třídě nejsou žáci s přiznaným podpůrným opatřením, mezi která mohou patřit i asistent pedagoga nebo tlumočník. Školský zákon umožňuje navýšit počet ve třídě při udělení výjimky až o čtyři žáky.

Loni hygienické stanice vydaly 103 výjimek, z nich 89 pro školky, osm pro základní školy, tři pro základní umělecké školy a tři pro střední školy. V Praze z toho podle Boublíka loni byla jedna, letos dvě. „Nejčastější důvod požadavků na výjimku je nižší počet zařizovacích předmětů na hygienických zařízeních," uvedl. Hygienici mají na vyřízení žádosti 30 dní, loni i letos všem podle Boublíka vyhověli.

Kvůli silnému ročníku deváťáků letos v Česku vzrostl počet zájemců o studium středních škol. V Praze se letos na čtyřleté středoškolské obory hlásilo 17.343 uchazečů, což je o 2210 víc než loni. Zhruba 800 tvoří uchazeči původem z Ukrajiny. Podat mohou zájemci v prvním kole dvě přihlášky, což podle Cermatu většina využila.

V Praze v posledních letech podle dat Českého statistického úřadu čtyři střední školy přibyly, proti roku 2021 jich je ale o 13 méně. Za pět let se počty zájemců o střední školy celkově zvýšily o téměř 70 procent. O tři čtvrtiny vzrostl zájem o pražské střední odborné školy, o polovinu o čtyřletá gymnázia a zdvojnásobil se počet uchazečů o lycea. O 87 procent víc žáků podalo přihlášku na učiliště. Vyplývá to ze statistik státní organizace Cermat, která zajišťuje jednotné přijímací zkoušky.

Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ohlásil záměr elektronizace přijímacího řízení, kterou má umožnit plánovaný registr žáků. Ten by mohl odstranit problémy s papírovými přihláškami a zápisovými lístky, které musí uchazeči fyzicky odevzdat ve škole, kam chtějí nastoupit. Podle vrchního ředitele sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelena by registr mohl být k dispozici nejdřív v roce 2025.