Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Zaměstnanci, živnostníci, důchodci či majitelé firem: Kdo a jak odskáče úsporný balíček?

 • Autor: Maxmilán Nový - 
  15. 5. 2023
  05:00

  Balíček škrtů, zvyšování daní či změny důchodů předznamenají pro Čechy náročné časy. Vláda Petra Fialy (58, ODS) tím sice chce zachránit státní rozpočet, který se žene do dluhové pasti, lidem se ale život v zemi zásadně prodraží. A jak říkají sami odborníci, doba blahobytu je pryč…

 • 1.Důchodcům se prodraží bydlení

  Senioři jsou tradičně jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatel. Často jim důchody stačí jen na pokrytí toho nejnutnějšího.

  Vláda se i přesto rozhodla zdvojnásobit základní daň z nemovitosti, která plyne přímo do státní kasy. Doplatí na ni zejména senioři, protože až 75 procent z nich má vlastní bydlení. Další položkou, která je postihne, budou léky. Ačkoliv daň u nich zůstává na nejnižší úrovni, samotná základní sazba daně se má zvednout. Místo 10 procent bude nejnižší sazba procent 12. Stejný scénář se opakuje i u vodného a stočného.

  „Už dnes nám lidé volají a ptají se, co mají dělat. Protože ten nárůst v nákladech mohou mít ročně v řádu tisíců,“ řekla Blesku šéfka Rady seniorů Lenka Desatová. V dlouhodobém horizontu pak upozorňuje na snížení valorizace důchodů, které seniorům přinese méně peněz, než kdyby se nechala současná pravidla.

  Video  Fiala o ozdravném balíčku a důchodové reformě: Tempo zadlužování Česka je hrozivé, museli jsme zasáhnout  - ČTK/Blesk Zprávy
  Video se připravuje ...

 • 2.Větší odvody živnostníků

  Vláda se rozhodla navýšit živnostníkům odvody na sociální pojištění. Během tří let by měly stoupnout až o dvě třetiny. „Minimální vyměřovací základ se tak přiblíží na úroveň minimální mzdy,“ řekl šéf financí Zbyněk Stanjura (59, ODS).

  Sociální pojištění se lidem na OSVČ zvedne z 25 procent na 40 procent průměrné mzdy. Zatímco dnes živnostník musí odvádět minimálně 2944 korun měsíčně, pokud je jeho výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů, tak za tři roky by měl odvádět na zálohách 4710 korun měsíčně. To je ročně o více než 21 tisíc korun víc.

  Za to prý dostanou v budoucnu vyšší důchody. Dnes mají po 44 letech pojištění důchod ve výši 10 686 korun. Po zvýšení záloh by měli mít 14 678 korun. Změny by se měly týkat i živnostníků, kteří podnikání mají jako vedlejší pracovní činnost. Měsíční záloha by se jim proto měla zvednout ze současných 1178 korun na 1884 korun. Ročně by tak měli odvádět více než 22,5 tisíc korun ročně místo dnešních zhruba 14 tisíc korun.

 • 3.Méně peněz pro zaměstnance

  Pro české zaměstnance by se měla vrátit povinnost platit nemocenské pojištění. To sice dnes platí už zaměstnavatelé, nově by si ale měli doplácet 0,6 procent ze své hrubé mzdy i jejich pracovníci. To při dnešní průměrné mzdě 40 353 korun dělá novou srážku ze mzdy 161,4 korun měsíčně, což jsou bezmála 2 tisíce korun za rok.

  „Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo nesystémovým krokem… a vedlo k nerovnováze systému,“ vysvětluje změnu rezort financí, dle kterého je navíc účet nemocenského pojištění zhruba 8 miliard korun v mínusu.

  Nepůjde však o jedinou změnu, kterou zaměstnavatelé pocítí. Nově by se danit měly i benefity, jakými jsou stravenky či populární karty do sportovních středisek. Rezort argumentuje tím, že chtějí zabránit utrácení tisíců korun denně v souvislosti s bezlimitními stravenkami, které používají třeba manažeři. Pro obyčejné zaměstnance to ale může znamenat snížení benefitů či peněz na stravenkách.

  Video  Ministr financí Stanjura pro Blesk: „Úspory musíme hledat pořád.“ Proč došlo na zvýšení daní?  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
  Video se připravuje ...

 • 4.Majitelé firem budou zdražovat

  Úsporný balíček se dotkne i majitelů firem, které čeká zásadní rozhodování, zda ponechat současné ceny svých služeb výměnou za nižší výdělek anebo nové náklady přenést na zákazníky. Druhá varianta je dle odborníků, které Blesk oslovil, jistější. Kabinet chce zvýšit korporátní daň z 19 na 21 procent.

  Pro mnoho firem bude ale problém představovat i zrušení velkého množství státních dotací. Ačkoliv experti mluví o tom, že trh díky tomu nebude už tolik pokřivený, firmy si peníze budou často muset vzít někde jinde. Buď omezí část svých služeb, půjčí si anebo potřebné finance zdražením najdou v peněženkách zákazníků.

  „Přestanou dotovat vládní program, tak já nebudu dělat charitu a zavážet 1 100 škol mlékem, abych na každé dodávce tratil takové strašné peníze,“ nechal se v pátek slyšet šéf mlékárenské společnosti Madety Milan Teplý. Zdvojnásobení daně z nemovitostí postihne i firmy, které vlastní sklady, statky nebo kanceláře.

  V neposlední řadě pak budou postiženy různé segmenty trhu, u kterých se zvedne DPH. Mezi takové patří třeba ubytovací služby, noviny, stravovací služby, farmaceutické firmy či teplárny a vodárny. Dá se tak očekávat, že se tím zvednou ceny pro koncové zákazníky.

jajas ( 15. května 2023 23:00 )

No po volbách říkali statistiku voličů...volili je mladí a vysokoškolsky vzdělaní "občané"...pánbůh s námi!

jajas ( 15. května 2023 22:58 )

1917 ( 15. května 2023 20:14 )

Ta fotka je super, krásná Pětibanda. To nejhorší od konce 2.světové války!

Jirik-ta ( 15. května 2023 16:43 )

u nás se to bere osobně, důchody, platy, utáhneme si opasky. Takový sado maso - člověk nepřišel na svět aby byl šťastný, ale aby trpěl. Tolik naši soudruzi. Bohužel:
Snížení výdajů by se mělo týkat konkrétně v oblasti dotací, peněz pro neziskovky nebo válečnou pomoc Ukrajině, podpory zbrojního průmyslu USA atd.. Dotacemi nacucaný podvodník tak odpadne.

Jirik-ta ( 15. května 2023 16:39 )

platy beru jako drobné, ale ty dotace, ukrajina, zbrojní průmysl USA

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa