Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Katolickým exorcistům nově šéfuje český kněz Orlita: Vymítačů ďábla je málo, posteskl si

Aktualizováno -
9. listopadu 2023
16:02
Autor: ČTK, Mii - 
9. listopadu 2023
09:34

Katoličtí biskupové by chtěli mít ve svých diecézích více vymítačů ďábla, často se jim ale nedaří nalézt kněze vhodné pro výkon této činnosti. V rozhovoru s katolickou agenturou SIR to řekl nový předseda Mezinárodní asociace exorcistů (AIE) a český katolický kněz Karel Orlita. Zdůraznil rovněž, že je mylné pohlížet na exorcisty jako na katolické čaroděje.

Podle Orlity by řada katolických biskupů chtěla mít ve své diecézi aspoň jednoho či dva exorcisty. Často to však není možné. Biskupové si podle Orlity stěžují, že nemají mezi svými kněžími vhodné lidi pro výkon této služby. „Nestačí mít dobrou teologickou přípravu a být dobrým knězem, abyste mohli dělat exorcistu – chce to ještě něco víc,“ řekl v rozhovoru nový předseda AIE.

Podle Orlity někteří věřící nemají jasnou představu o tom, kdo je a co může dělat vymítač ďábla. „Jsou tu i lidi, kteří se na nás obrací, jako bychom byli dobrými čaroději, katolickými čaroději,“ řekl Orlita. Podle něj exorcisté mají za úkol zvýšit „kvalitu křesťanského života“ věřících.

Sám se stal exorcistou po jedné památné události. „Moje školení bylo v oblasti kanonického práva, takže jsem biskupovi v těchto otázkách pomáhal. Jednoho dne, když jsem byl v kurii, otevřel biskup dveře své kanceláře a vyšel hluboce rozrušený. Setkal se s posedlou osobou a byl z toho znepokojen, spolu se sekretářkou, která byla s ním. Přesně při té příležitosti mě požádal, abych se stal exorcistou, a dal mi mandát. Nyní uplynulo téměř patnáct let,“ vzpomíná Orlita.

V Česku je 13 exorcistů

V katolické církvi mohou vymítání ďábla praktikovat jen biskupové či kněží, kteří dostali od biskupa pověření. Orlita, který se narodil v roce 1970 v Ostravě, se stal exorcistou před zhruba 15 lety a nyní působí při brněnské diecézi.

Mezinárodní asociace exorcistů je podle informací na svých stránkách jediným podobným sdružením, které oficiálně uznává Vatikán. Má zhruba 900 členů, kteří jsou aktivními a pomocnými exorcisty. Zhruba polovina členů asociace působí v Itálii, v Česku jich je podle údajů sdružení 13. Obřad vymítání ďábla se zakládá na víře katolické církve, že ve světě působí satan a další zlí duchové.

V posledních týdnech se v Česku o exorcismu mluvilo v souvislosti s bývalým výpomocným exorcistou Jaromírem Smejkalem z Kurdějova na Břeclavsku, který dětem rozšlapal vyřezané dýně. Vysvětloval to tak, že mu připomínaly satanistické symboly, nakonec se omluvil.

Podle církevního historika Francise Younga praktika vymítání ďábla doprovází katolickou církev téměř od jejích začátků. U věřících i církevních hodnostářů se těšila v minulosti střídavé oblibě. Exorcismus byl podle historika nejméně praktikován v 60. letech 20. století, pak se však díky aktivitám konzervativních kněží a věřících jeho popularita zvýšila. Šíření této praktiky podle Younga napomáhá v současnosti i rostoucí vliv biskupů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky v katolické církvi. V těchto oblastech katolíci čelí tlaku konkurenčních evangelických a letničních hnutí.

Video  Provokace? V neděli krátce před bohoslužbou někdo umístil poblíž kostela v Kurdějově dvě vydlabané dýně.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

žanyn ( 21. listopadu 2023 08:56 )

Vymíteči ďábla? Toby nejprve museli pravdivš zjistit, koho že ten ďábel ovládá. A to nedělají a dnes by jich našli dost. Mnohdy naopak (hlavně ve středověku) to byli i oni - viz známé procesy.

e.lesanova ( 9. listopadu 2023 20:52 )

"Vymítači ďábla" ve 21.století?? Kdo by měl být pacientem psychiatra, vymítač nebo vymítaný??

daniel rott ( 9. listopadu 2023 11:50 )

všechno zlo pochází z křestanské víry. Ďábel je i Duka, Papež a spousta dalších

stoura ( 9. listopadu 2023 11:14 )

stoura ( 9. listopadu 2023 11:14 )

Strakovku už měli lidi vymést dávno, k tomu by nemělo být zapotřebí ani těch flanďáků!!!

Zobrazit celou diskusi