Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Oblačno 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Zázračné“ hubnutí injekcemi žaludečního botoxu: Z Turecka si můžete přivézt onemocnění, varuje úřad

Autor: ČTK - 
18. března 2023
12:35

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před možným rizikem onemocnění botulismem po léčbě obezity injekcemi botulotoxinu do žaludku. Případy se v nedávné době objevily v Turecku, ale také sousedním Německu či Rakousku, informoval ústav na webu. Vychází z informací Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Botulismus se u těchto pacientů projevuje potížemi s dýcháním. Odborníci upozorňují, že účinnost takové terapie na hubnutí není prokázaná.

Do 10. března zaznamenaly evropské úřady 12 případů v Německu a po jednom v Rakousku a Švýcarsku. Dalších více než 50 lidí onemocnělo přímo v Turecku, podle šetření epidemiologů většina navštívila soukromou nemocnici v Istanbulu a tři v Izmiru.

Podle úřadů není jasné, zda problémy souvisí s postupy v konkrétních nemocnicích nebo podávaným přípravkem, který není pro tento typ léčby schválený.

„Závažnost příznaků se u pacientů různila od mírných až po těžké. Několik případů muselo být vzhledem ke svému klinickému stavu hospitalizováno, řada z nich na jednotkách intenzivní péče, a podstoupilo léčbu botulinovým antitoxinem,“ uvedli odborníci ze SZÚ.

ECDC občany EU vyzývá, aby tento druh léčby obezity v Turecku nepodstupovali. Pokud ho někdo z ČR mezi letošním 22. únorem a 1. březnem podstoupil, měl by svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. „Zejména pokud pociťuje příznaky, jako je slabost, potíže s dýcháním nebo polykáním,“ doplnili.

Podle odborníků navíc není prokázáno, že injekce botulotoxinu do žaludku jako léčba obezity fungují. „Literární rešerše dostupných publikovaných článků z roku 2017 uzavírá, že v současné době neexistuje přesvědčivá evidence trvalého úbytku hmotnosti po použití endoskopické injekce,“ uvedli.

Botulismus, kterým více než 60 osob po terapii v Turecku onemocnělo, je vážná neuroparalytická choroba způsobená botulotoxinem, látkou produkovanou bakterií Clostridium botulinum. Může se vyskytovat v různých formách podle způsobu nákazy. Po konzumaci nakaženého jídla mohou spory vyklíčit ve střevě, kde produkují toxin. Léčí se podáním antitoxinu, uzdravení může trvat měsíce a někdy je potřeba i umělá plicní ventilace.

V ČR je tento typ nákazy vzácný, od roku 2008 do roku 2022 se objevilo 11 případů. Dva loňské z nakažené paštiky.

Zdravotní problémy mohou podle odborníků nastat i po úmyslné inhalaci nebo injekčním podání. „Intoxikace se může objevit u jedinců, kteří dostávají injekce botulotoxinu pro kosmetické účely, například pro vrásky na obličeji, nebo z terapeutických důvodů,“ uvedl SZÚ.

Toxicita po kosmetickém ošetření se může projevit rozmazaným viděním, poklesem očních víček, potížemi s polykáním nebo suchem v ústech, terapeutická podání zejména vyšší dávky mohou způsobit potíže s dýcháním.

Podezření na botulismus po injekcích botulotoxinu do žaludku, které měly způsobit hubnutí, se objevily už v roce 2019 v Egyptě. Zdravotní potíže měli také pacienti v dalších zemích po nelicencovaném nebo padělaném přípravku.

Video  „Zázračné injekce“ na hubnutí? Obezitoložka pro Blesk o tom, jak fungují a na co si dát pozor.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi