Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

„Zázračné injekce“ na hubnutí? Obezitoložka pro Blesk o tom, jak fungují a na co si dát pozor

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
9. února 2023
05:00

Přelomová léčba, nebo vyhozené peníze? V posledních měsících se nejen v Česku strhla diskuse o injekcích, které pacientům výrazně uberou na váze. Nejde o žádnou přelomovou novinku. Původně lék na cukrovku může ale až nyní být předepsaný pro účel hubnutí. V čem je háček? A kdo má na tuto léčbu nárok? Nejen na to odpovídala v Epicentru Blesku obezitoložka Dita Pichlerová z OB Kliniky Praha.

„Neříkala bych tomu snadné hubnutí. Není to tak, jak si někteří pacienti představují, že přijdou do ambulance a řeknou: Já jsem slyšel, že jsou ty injekce na hubnutí, tak mi to napište. Budu si to někam píchat a bude to všechno bezva. To v žádném případě,“ upozorňuje lékařka s tím, že je zde celá řada faktorů, na kterých závisí, jestli je pro člověka tento druh léčby ideální.

„Musí se zjistit, jaký má ten člověk bodymass index. Jestli je vyšší než 30, minimálně než 27. Pacient musí být kompletně vyšetřen, včetně krevních testů. Takto vyšetřit ho může jenom lékař, nikoliv nutriční specialista nebo nutriční terapeut, to je věc první. Za druhé ten lékař indikuje, jestli ten lék pacient může brát nebo ne, to znamená, jestli nebere nějaké léky nebo třeba nemá nějakou závažnou jaterní chorobu. Měla by tam být spolupráce s nutričním terapeutem, s psychologem, klidně i fyzioterapeut nebo nějakým trenérem,“ přidává Pichlerová s tím, že hubnutí je běh na dlouhou trať a je pro jeho úspěšnost stále velmi zásadní dodržování zdravého životního stylu.

A jak injekce fungují? „Je to na bázi léku, který je známý už dlouho a v jiné koncentraci ho používají diabetici k léčbě cukrovky. Významně zpomaluje průchod potravy trávicím traktem, takže pacienti typicky popisují, že mají takovou tu dlouhou sytost nebo kámen v žaludku, čili pak mají menší hlad,“ vysvětluje.

„Musíme na obezitu nahlížet jako na nemoc jako třeba na hypertenzi. Když pacient začne brát léky třeba na vysoký tlak, tak to nebere s tím, že ty léky bude brát tři měsíce, až se mu tlak normalizuje, tak to vysadí. Čili tyhle léky není vlastně důvod vysazovat. Maximálně snižovat jejich dávku,“ dodává obezitoložka. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa