Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Ceny některých volně prodejných léků stoupají: Lékárny prozradily, co bude zdražovat dál

Autor: ula, ČTK, inf - 
12. března 2023
07:20

Analytická společnost IQVIA uvedla, že prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent. Nejvíce se v souvislosti s chřipkovou sezónou prodávaly léky proti nachlazení a lidé v panice vykupovaly i léky, které měly výpadky. Blesk Zprávy oslovily lékárny, které potvrdily, že ceny volně prodejných léků stouply. Které léky podražily, jaké dále na trhu chybí a jaké budou ještě zdražovat?

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun. Vedle tržeb rostly i objemy prodaných léků. U léků na předpis meziročně o čtyři procenta, u volně prodejných o devět procent. V průměru léky loni zdražily zhruba o deset procent. Vyplývá to z dat, která poskytla analytická společnost IQVIA.

Nápor na lékárny

„Ano, můžeme potvrdit, že zájem o léčiva je mírně vyšší než v loňském roce. Je to pravděpodobně způsobeno vyšší četností respiračních onemocnění a chřipky. Byl to však celkem očekávaný vývoj, jelikož za lockdownu se tato onemocnění dosti eliminovala. Nárůst prodejů byl v lednu 2022 o cca 10 % vyšší než v roce 2021,“ řekla Blesk Zprávám brand manažerka společnosti Pilulka.cz Daria Zverevska.

Česká lékárnická komora (ČLnK) také potvrdila, že v uplynulém roce výrazně vzrostla návštěvnost lékáren ze strany pacientů i objem vydaných léků, a to těch vydávaných na předpis i bez něj. U léků na předpis meziročně o čtyři procenta, u léků vydávaných bez předpisu o devět procent.

V případě léků na předpis dlouhodobě roste poptávka po nejsilnější skupině léků, a sice léků pro léčbu nádorových onemocnění, které stojí téměř za 23 procent hodnoty trhu. Skupinou s největším objemem prodaných léků jsou s pětinovým podílem tradičně léky pro oblast nervového systému, mezi které patří zejména analgetika. Na trhu volně prodejných produktů byly nejprodávanější kategorií tradičně léky proti nachlazení.

Zřejmě zdraží dětské krémy

Všeobecné zvyšování cen na trhu se loni nevyhnulo ani volně prodejným lékům. Podle IQVIA se lékárenský trh obecně držel na úrovni zdražení do deseti procent. V nejprodávanější kategorii léků proti nachlazení byl nárůst tržeb způsoben především vyšším zájmem během chřipkové sezony. V prosinci se obrat této skupiny meziročně zvýšil o 26 procent, což představuje oproti průměrnému růstu v celém roce dvojnásobné tempo.

Kromě léků na nachlazení proběhlo podle Zverevské z Pilulka.cz zdražení léků na bolest kloubů, šlach a svalů, léky proti rýmě a nachlazení a pastilky na bolest v krku.

„Plánuje se také zdražení některých dětských krémů. Jedná se o různé kategorie a neplatí to pro každého výrobce. Cena se bude i nadále vyvíjet podle jejich dostupnosti,“ vysvětluje Zverevska.

Spotřeba neodpovídá nemocnosti

Michal Petrov, mluvčí řetězce lékaren Dr. Max, potvrdil, že oproti roku 2021 se v roce 2022 zvedl výdej léků na předpis a také zdravotních potřeb na poukaz o 7,5 %.

„Přímo raketový vzestup jsme zaznamenali u prodeje dětských antipyretických a protizánětlivých sirupů. 70 % této kategorie u nás tvoří suspenze Nurofen. V roce 2019 jsme vydali 61 995 sirupů, v roce 2021 229 115 sirupů a v roce 2022 už 381 810 sirupů,“ popisuje Petrov a dodává: „Je z toho patrné, co způsobila nákupní horečka vyvolaná poplašnými zprávami ve veřejném prostoru. Spotřeba absolutně neodpovídá nemocnosti.

„V lékárnách Dr. Max se v poslední době zvýšil zájem i o přípravky s ibuprofenem a paracetamolem. To je zřejmě reakce na tripldemii, které jsme čelili na počátku roku,“ doplňuje Petrov.

Zájem o prodej ibalginu, paracetamolu a nurofenu podle lékáren Dr. Max:

Některé léky stále chybí

Lékárny se v posledních měsících potýkají s nedostatkem některých léků. Největší problémy byly například u zásob antibiotik nebo některých léků pro děti. Stát kvůli tomu musel zajistit dovoz balení navíc a jednal s výrobci o navýšení výroby pro tuzemský trh.

„Chyběly a stále ještě chybí léky na léčbu dětské horečky, chybí pastilky proti bolesti v krku, léky s obsahem paracetamolu, léky na léčbu kašle a rýmy. Samozřejmě se postupně tato léčiva na trhu objevují, ale poptávka je u mnohých léčiv vyšší, než je jejich dostupnost v ČR, říká k tomu Zverevska.

Blesk Zprávy oslovily i řetězec lékáren BENU, na odpovědi stále čekáme.

ČLnK: Zvyšovat ceny adekvátně k inflaci nelze

Česká lékárenská komora se rozhodla uvést na pravou míru informace o zdražování léčiv, zejména těch na předpis.

„Léky na předpis mají pojišťovnami a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) stanovenou maximální cenu a úhradu, zvyšovat jejich ceny adekvátně k inflaci tak není možné, ačkoliv některé náklady související s jejich výrobou rostou o desítky, někdy i stovky procent,“ uvedla ČLnK ve své zprávě.

„Ceny léků v roce 2022 skutečně stouply vlivem zdražování energií, pohonných hmot nebo vstupních surovin a obalů. Navýšení cen léků je přesto nižší než inflace, která je za loňský rok dle ČNB 15,1 %. Vzhledem k regulaci cen léků hrazených zcela nebo částečně ze zdravotního pojištění není u těchto přípravků nárůst cen z výše uvedených důvodů možný,“ říká k tomu prezident ČLnK Aleš Krebs. 

„Ceny stouply téměř výhradně u léčivých přípravků, které jsou dostupné bez předpisu, tedy například u pastilek nebo nosních kapek či sirupů na léčbu kašle. I v této kategorii jsou však léky, jejichž cena se vůbec nebo téměř vůbec v roce 2022 nezměnila. Například u nejčastěji vydávaného léku s obsahem paracetamolu došlo k navýšení asi o 3 koruny (tj. přibližně o 6 %),“ vysvětluje dále Krebs.

„Cena léků v roce 2022 stoupla méně než inflace a reálné příjmy lékáren jsou nižší, protože lékárníci poskytli v loňském roce více zdravotní péče více svým pacientům,“ uvádí dále ČLnk.

Budou léky i nadále zdražovat?

„Vzhledem k pomalejšímu procesu výroby a distribuce než například u potravin (výroba konkrétního léku se zpravidla provádí jednou či dvakrát ročně a plánuje se 1 až 2 roky dopředu), stoupají ceny konkrétních léků postupně a pomaleji než například u potravin. Nárůst cen vlivem zdražování energií, pohonných hmot, vstupních surovin či obalů a inflace může u různých léků nastat v jiném časovém období, podle toho, kdy byla či bude vyrobena nová šarže,“ uzavírá pro Blesk Zprávy Aleš Krebs.

Video  Výpadky ve výrobě i zvýšená nemocnost. Šéfka lékového úřadu vysvětlila, proč Česku chybí léky  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lukim ( 12. března 2023 12:03 )

Některý léků? Všech a hodně!!!

Zobrazit celou diskusi