Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zásoby plynu vydrží celou zimu, říká expert. Češi jsou podle Síkely velmi úsporní ve spotřebě

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
14:16

Češi pokračují v úsporách při spotřebě plynu, která během listopadu meziročně klesla zhruba o pětinu. Na Twitteru to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zatímco v první polovině listopadu byly zásobníky plné z více než 99 procent, aktuálně jsou podle něj naplněny z 96 procent. Analytik společnost XTB Jiří Tyleček uvedl, že zásoby tak vydrží celou zimu.

K úsporám podle Síkely přispělo především individuální šetření obyvatel. Češi během listopadu podle statistik spotřebovali přes 758 milionů metrů krychlových plynu. Meziročně je asi o 219 milionů metrů krychlových plynu méně. Průměrná teplota v listopadu činila 4,2 stupně, loni to bylo 3,8 stupně.

Ministr také připomněl cíl vlády pro letošní zimu. Tím je úspora 15 procent ze spotřeby za celou zimu, což je 800 milionů metrů krychlových. Dosud podle něj Česko ušetřilo oproti loňsku 421 milonů metrů krychlových. „Máme tedy dost slušný náskok,“ dodal Síkela.

V listopadu je spotřeba plynu kvůli chladnějšímu počasí tradičně vyšší než v říjnu. Letos meziměsíčně stoupla asi o 30 procent. Zásoby plynu proto v zásobnících začaly v uplynulých týdnech klesat, zatím však jen velmi pozvolna. Zatímco v první polovině listopadu byly plné z více než 99 procent, k dnešnímu dni jsou podle statistik naplněny z necelých 96 procent.

Tento stav je podle Tylečka v porovnání s pětiletým průměrem pro toto roční období nadprůměrný. Síkela uvedl, že podobná situace je podobná i v dalších zemích EU, což podle něj pomáhá držet cenu plynu níže, než se vzhledem k pozastavení dodávek z Ruska původně očekávalo.

Plynu bude dostatek

Současná situace tak nahrává tomu, že plynu bude během zimy v ČR dostatek. „Vysoká úroveň zásob v podstatě zaručuje, že tuto zimu v Česku plyn nedojde,“ řekl Tyleček. Připomněl, že bude ještě záležet na teplotním průběhu zimních měsíců. Roli pak bude hrát také pokračování procesu spouštění aktuálně odpojených francouzských jaderných elektráren, které nyní nahrazují německé plynové zdroje.

Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na patří RWE Gas Storage a MND.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že by si stát koupil největší zásobníky zemního plynu v Česku, uvedl minulý týden Radiožurnál. Jde o zařízení, které vlastní firma RWE Gas Storage z německé skupiny RWE. Úřad nákup zásobníků v minulých týdnech doplnil mezi projekty, kterými chce posílit energetickou infrastrukturu, a tím i bezpečnost země. Na takové projekty může čerpat peníze z Evropské unie v rámci programu RePowerEU. Na zásobníky chce žádat o 7,5 miliardy korun. O zásobníky měly v minulosti zájem i některé soukromé společnosti, ty však situaci v současnosti nekomentovaly.

Video  Síkela: Zásobníky plynu v Česku jsou plné z 99 procent.  - ČTK
Video se připravuje ...

al.bunda ( 2. prosince 2022 20:51 )

No...nedej bože aby v lednu či únoru uhodili mrazy -20 jako před pár lety, pak jsem zvědav co to fialovo netáhlo Sikela bude blekotat

Zobrazit celou diskusi