Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hádky v polském Sejmu kvůli usnesení k označení Ruska za teroristický stát: Došlo i na potyčku

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
12:21

Hádky a potyčky vypukly ve čtvrtek večer mezi poslanci polského Sejmu, dolní komory parlamentu, kvůli usnesení, jež mělo označit Rusko za stát podporující terorismus. Zákonodárci vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) se do něho k nevoli opozice snažili na poslední chvíli prosadit zmínku o ruské zodpovědnosti za leteckou havárii u ruského Smolensku, při níž v dubnu 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších vysokých státních činitelů. Sejm nakonec o usnesení nehlasoval.

Na znění usnesení se původně dohodli poslanci národně-konzervativní vládnoucí strany i opozice, ale během debaty PiS přišlo s pozměňovacím návrhem týkajícím se smolenské katastrofy, napsal dnes portál gazeta.pl. Jeho iniciátorem byl poslanec Antoni Macierewicz, který léta tvrdí, že prezidentský speciál v roce 2010 havaroval kvůli „nezákonnému zásahu“ Ruska. Oficiální vyšetřování vedená ještě před nástupem PiS k moci přitom dospěla k závěru, že šlo o nehodu způsobenou chybou posádky letounu. Podle polské strany pochybili i dispečeři letiště ve Smolensku.

Zatímco v původním textu usnesení se hovořilo jen o tom, že Rusko je bezprostředně zodpovědné za sestřelení letadla MH17 malajsijských aerolinií nad východní Ukrajinou v roce 2014, v Macierewiczově pozměňovacím návrhu se uvádí, že Moskva nese odpovědnost „i za katastrofu letadla ... v dubnu 2010, při níž zahynulo 96 lidí na palubě, mezi nimi prezident Lech Kaczyński, vládní úředníci, vysoce postavení vojenští představitelé a členové polského parlamentu“. To vyvolalo odpor opozice, jejíž členové vytáhli karty z hlasovacích zařízení, a tak nebylo splněno kvorum pro hlasování.

Když předsedkyně Sejmu Elžbieta Witeková rozhodla, že se o původním usnesení už hlasovat nebude, vykřikovali opoziční poslanci na své kolegy z PiS hesla jako „ruský agent“. Poslankyně Klaudia Jachirová z opoziční Občanské platformy zřejmě chtěla na telefon natočit šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského. Telefon jí ale z ruky vytrhl jeden z Kaczyńského spolustraníků. Poslanci na sebe pokřikovali a Witeková, která schůzi řídila, Jachirovou napomínala.

„Macierewicz svým pozměňovacím návrhem zablokoval usnesení týkající se uznání Ruska za stát podporující terorismus... Dostane velký květinový koš. S kartičkou od (ruského velvyslance Sergeje) Andrejeva,“ napsal na Twitteru poslanec.

Česká Sněmovna ruský režim za teroristický označila v polovině listopadu. O několik dnů později podobnou rezoluci přijal také Evropský parlament.

Video se připravuje ...
Další videa