Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Expert Svárovský: Ruští vojáci nasávají, ukrajinští pít nesmí. Jak to ovlivní konec války?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková, swp - 
30. listopadu 2022
05:00

Konec války do jara příštího roku, to je predikce bezpečnostně politického analytika a poradce předsedy výboru pro Evropské záležitosti, Martina Svárovského (KDU-ČSL). V Epicentru Blesk Zpráv hovořil o žalostném stavu ruské armády a také o zdánlivé banalitě, která by ale mohla mít rozhodující vliv na výsledek války.

Ruská armáda je skutečně ve velmi žalostném stavu. Všichni analytici vládní nevládní na celém světě si budou muset velmi sáhnou do svědomí po této válce, jak špatně hodnotili stav ruské armády,“ prohlásil vedoucí Programu bezpečnostních strategií.  

Podle jeho slov, jsme za posledních dvacet let hodnotili ruskou armádu jen z velmi malého zkresleného vzorku: „Ať už to byla čečenská válka, válka v Gruzii, válka v Sýrii, zásah ruské armády v roce 2014 na Krymu nebo potom na Donbase, viděli jsme bojovat 10 %  ruské armády a podle toho jsme hodnotili těch 90 %. Ukazuje se, že tak jako stojí na korupci celý ten systém, tak samozřejmě na korupci stála i armáda. Armáda je v žalostném stavu a jednoznačně na Ukrajině prohraje.“  Svárovský očekává v průběhu zimy ještě jedno velké vítězství Ukrajiny, srovnatelné s Charkovem nebo Chersonem: „Shoduji se asi s těmi, kteří říkají, že válka by mohla skončit do jara.“

Láhev vodky a namazaní vojáci

Zima bude podle analytika hrát jednoznačně do karet Ukrajině. Důležitou roli budou hrát možnosti zásobování, ale také osobní disciplína vojáků.  „Experti říkají, že v zimě jsou důležité takové věci, které na první pohled mohou vypadat banálně, ale prostě je důležité, abyste se správně starali o své tělo, o své prádlo, o své oblečení, aby si chránili nějakým mastmi nekryté části toho těla,“ popsal základní pravidla osobní disciplíny, která ale ne všichni vojáci dodržují a na které mohou v boji fatálně doplatit.  

Svárovský míní, že osobní disciplína není zrovna něco, čím by ruští vojáci oplývali: „Když to řeknu zjednodušeně, láhev vodky vás na chvilku zahřeje, ale není to zrovna to optimální řešení, kdežto třeba na ukrajinské straně už jenom ta drobnost, že je prohibice, ukrajinští vojáci nesmí pít alkohol, tak ten rozdíl v disciplíně a v morálce se bude ještě zvyšovat. A v momentě, kdy mrznete, tak v těch těžkých podmínkách samozřejmě ještě násobně roste osobní frustrace a já myslím, že toho budou chtít Ukrajinci využít.“

19:28
Dnes

Ruská Černomořská flotila se během války ukázala obzvláště zranitelnou, píše Newsweek. Podle odhadu Legion Magazine byla třetina flotily - více než dvě desítky plavidel - zřejmě potopena či vyřazena z boje během 27 měsíců od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. "Nejzranitelnějšími se ukázaly hlídkové a výsadkové lodě, což ukazuje vysokou účinnost ukrajinských prostředků," uvedla v březnu agentura Molfar, specializující se na zpravodajské poznatky z otevřených zdrojů. "Ztráty velkých výsadkových lodní a fregat zmenšily schopnost agresora vést rozsáhlé námořní operace, což má dlouhodobé strategické důsledky pro ruskou flotilu," dodala.

18:33
Dnes

Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle listu Izvestija dnes uvedl, že při nočním raketovém útoku ukrajinských sil bylo ve městě poškozeno několik domů, nikdo však nebyl zraněn. Ruský specializovaný server Topwar.ru v noci zveřejnil pod titulkem "Hrůza letící na křídlech noci" článek o úspěšném nasazení ukrajinských bezposádkových člunů, námořních dronů, proti ruské Černomořské flotile jako o zbrani, která může zásadně změnit taktiku příštích námořních válek. Problém autor vidí v tom, že Rusko staví lodě, ale nebuduje loďstvo, a selhalo při vybudování systému, který by velitelům flotily zajišťoval situační přehled.

17:44
Dnes

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

Zobrazit celý online

naidka ( 30. listopadu 2022 10:24 )

Jj, něco podobného jako když zlí ruští vojáci sebrali malé dívence mobil a hodní strýčkové ukrajinští jí ho vrátili. Běžte už s tou vaší za vlasy přitaženou propagandou někam.

laurerahardy ( 30. listopadu 2022 10:12 )

Tohle je "expert" leda tak na vlastní propagandu.

oldinek ( 30. listopadu 2022 10:03 )

Odkud se pořád ti experti berou?

henrybonniehanss ( 30. listopadu 2022 09:25 )

Waizard Svárovsky vytahl excrementy z věštecké koule a doteď jí tam marně leští...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa